bazarnews

کد خبر: ۸۷۱۲۷
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
برای نخستین بار در تاریخ لبنان نرخ تورم این کشور از ۱۴۵ درصد گذشت.

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به دسامبر به ۱۴۵.۸ درصد رسید که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۱۲.۳ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیشتر نیز درگیر بحران ارزی شده بود پس از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری مواجه شده و بسیاری از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود.

در بین بخش های مختلف، رستوران و هتلداری با تورم ۶۰۹ پیشران تورم بوده است و پس از این بخش نیز لباس و پوشاک با تورم ۵۵۹.۸ درصدی و فرهنگ و آموزش با ۲۲۷.۱ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آب و برق با ۱۵.۸ درصد بوده و سلامت با تورم ۲۱ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۸.۱۵ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۵.۸۱ درصد بیشتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲۱.۴۹ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۴۵.۸ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.  

از طرف دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به دسامبر با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۳.۴ درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده در این کشور در چهار ماه اخیر محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۲۱.۶ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم منفی ۶.۸ درصدی و آب و برق با منفی ۵.۱ درصد قرار دارند. از سوی دیگر حمل و نقل با تورم ۱.۵ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم منفی ۰.۸ درصدی در رده بعد قرار دارد.  

بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر ۰.۰۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۲۲ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲.۴۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.  
(ایسنا)

برچسب ها: تورم منفی ، قطر ، لبنان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: