bazarnews

کد خبر: ۸۷۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
تلسکوپ فضایی هابل برای اولین بار موفق به شناسایی مجموعه‌ای از سیاه چاله‌های کوچک شده که در فاصله ۷۸۰۰ سال نوری از زمین قرار دارند.
 

سیاه چاله‌های یادشده در یک خوشه ستاره‌ای کروی به نام NGC ۶۳۹۷ قرار دارند. تا به حال هیچ سیاه چاله‌ای در این فاصله دور از کره زمین و با این میزان فشردگی شناسایی نشده است.

محققان در ابتدای تحقیقات خود امیدوار بودند که سیاهچاله ای با جرم متوسط پیدا کنند و در عوض سیاه چاله‌هایی کوچک یافته‌اند. اما این تحول را یک موفقیت بزرگ توصیف کرده‌اند.

دانشمندان برای تعیین موقعیت و جرم سیاه چاله‌های مذکور با چالش‌های جدی مواجه بودند. آنها در نهایت برای حل این مشکلات به اندازه گیری سرعت ستاره‌های موجود در خوشه مذکور متوسل شدند که داده‌های مربوط به آن طی چندین سال از طریق تلسکوپ‌های هابل و رصدخانه گایای آژانس فضایی اروپا جمع آوری شده بودند.

سیاه چاله‌های شناسایی شده تحت تأثیر نیروی جاذبه به سمت مرکز خوشه ستاره‌ای منحرف می‌شوند و میزان جذب آنها توسط ستاره‌های بزرگ‌تر بیشتر است.

این کشف جدید می‌تواند دانش بشر در مورد سیاه چاله‌ها را افزایش دهد و اطلاعات تازه ای در مورد تاریخچه شکل گیری جهان در اختیار ستاره شناسان و محققان قرار دهد.

 

مهر/

برچسب ها: فضا ، سیاره ، بازارنیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: