bazarnews

کد خبر: ۸۷۲۱۰
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
یک شرکت فضایی خصوصی قصد دارد با ساخت گلخانه در مدار زمین و پرورش محصولات کشاورزی مقاوم و جهش یافته در فضا، به حل چالش کمبود مواد غذایی روی زمین کمک کند.
 

شرکت فضایی «نانورکس»(Nanoracks) اخیراً قراردادی با سرمایه گذاران در امارات متحده عربی امضا کرده تا در مدار زمین گلخانه‌هایی بسازد و محصولات کشاورزی بسیار مقاوم را در فضا پرورش دهد.

«جفری مانبر» مدیر ارشد اجرایی این شرکت معتقد است هر محصول کشاورزی که قابلیت تحمل شرایط سخت فضا را داشته باشد، می‌تواند به حل مشکل کمبود مواد غذایی در زمین نیز کمک کند.

هدف مانبر فقط تولید محصولات کشاورزی در فضا برای تغذیه مردم روی زمین نیست، بلکه پرورش نسل جهش یافته‌ای از گیاهان است که بتوان در شرایط سخت روی زمین نیز کشت شوند.

«لیو لوکسیانت» یکی از محققان انستیتو آکادمی علوم کشاورزی چین در این باره می‌گوید: به وسیله جهش‌های ژنتیکی که در فضا اتفاق می‌افتد و همچنین روش‌های جایگزین اصلاح نژادی، می‌توان انواع مختلفی از گیاهان تولید کرد که محصول بهتری دارند، مواد مغذی آنها ارتقا یافته و در برابر آفت ها و بیماری‌ها مقاوم هستند. همچنین چنین محصولاتی نیازمند آب کمتری هستند یا دمای بالا را بهتر تحمل می‌کنند.

«نانورکس» امیدوار است یک مرکز کشاورزی فضایی «استارلب» را در مدار زمین تأسیس کند که در حقیقت یک گلخانه مرکز تحقیقاتی برای اصلاح نژادی گونه‌های جهش یافته و مقاوم گیاهان است.

 

مهر/

برچسب ها: گلخانه ، فضا ، بازارنیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: