bazarnews

کد خبر: ۸۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران اطلاع داد که ۷ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در تهران شناسایی شده اند.

علیرضا زالی رئیس ستاد  مقابله با بیماری کرونا در تهران گفت:‌ کروناویروس‌ها، ویروس‌های جهش پذیری هستند و با گذشت نزدیک به یک سال از آغاز شیوع کووید-۱۹ باید در انتظار جهش‌های متفاوتی در عرصه جهانی باشیم. بنابراین بروز جهش انگلیسی و سایر جهش‌ها، اتفاقی عجیب و قریب نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود.

وی افزود: برخلاف سایر ویروس‌ها که جهش‌هایشان برای زیست سازگاری محیطی بیشتر، منجر به کاهش بیماری زایی می‌شود، تاکنون جهش‌های ثبت شده کووید-۱۹ که واریانت‌های مهاجم تری را ایجاد کرده، متاسفانه حاکی از افزایش سرایت پذیری است. به هرحال نمونه‌های کروناویروس‌ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه‌هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می رود.
زالی خاطر نشان کرد: نکته بسیار مهم این است که علی رغم تمام این جهش‌های ویروسی، کماکان اصول پروتکل‌های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد. بنابراین این پروتکل‌ها تغییر نیافتنی است. بنابراین لازم است استراتژی سختگیرانه تری در رعایت شیوه نامه ها اعمال شود.

وی تاکید کرد: شرایط فعلی ما در تهران به گونه‌ای نیست که به دی ماه شبیه باشد. افزایش میزن مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن ماه، گونه متفاوت تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می‌تواند نشان دهنده بارقه‌های شکل گیری خیز جدید بیماری باشد. اگر خیز چهارم رخ دهد، سرعت سرایت، ابتلا و انتقال به مراتب از امواج قبلی بیشتر باشد.
  این مقام بیان داشت: تاکنون فقط ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شده اند. اثبات این نوع ویروس اقدامی آزمایشگاهی است؛همچنین فردی که هفته گذشته بر اثر کرونای انگلیسی فوت شد، به بیماری زمینه‌ای مبتلا بود.
 وی در ادامه گفت:متاسفانه در طول دو هفته اخیر، اکثر موارد بستری در بیمارستان، اعضای یک خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه بر اینکه هنوز مطالعه متقنی در خصوص اینکه این ویروس جهش یافته تا چه میزان به پروتکل‌های درمانی پاسخ می‌دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی‌ها معطوف به پیشگیری باشد.

سبزوارنیوز/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: