bazarnews

کد خبر: ۸۷۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
از اشتغالزایی تا تامین آب صنایع؛
طرح انتقال آب خلیج فارس از بندرعباس سه سال قبل کلید خورد. انتقال آب از خلیج فارس اشتغالزایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بومی را به همراه خواهد داشت. اقدام مزبور منبعی پایدار برای استان‌های کم آب به حساب می‌آید و از سوی دیگر زمینه‌ساز رونق سرمایه‌گذاری در استان‌ها می‌شود.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز؛ طرح انتقال آب خلیج فارس یکی از مهمترین و بزرگترین طرح های انتقال آب محسوب می شود، این طرح در دوران تحریم و با بهره گیری از توان و قابلیت های جوانان و متخصصان کشورمان به مورد اجرا درآمد و گوشه ای از توانمنمدی های جمهوری اسلامی را منصه ظهور رساند. 

این طرحی است که در فاز نهایی بیش از ۸۰۰ کیلومتر مسیر است و در فاز نخست آن به طول ۳۰۵ کیلومتر افتتاح شده و این تا مس سرچشمه (کرمان) و از آنجا به یزد و چادرملو امتداد می یابد. این طرح، طرح بسیار عظیم و بزرگی است که صنایع کشور را متحول می‌کند. چاه‌های فراوان، صدها چاه‌ آب، آب را از زیر زمین برای این صنایع تامین می‌کردند که از این پس، این آب‌ها یا به مصرف دیگر می‌رسد یا آنهایی که ضرورت نداشته باشد بسته می‌شود.

بنابراین، این طرح علاوه بر اینکه صنعت ایران را متحول می سازد، به مردم امید می‌دهد، محیط زیست را هم تضمین می‌کند در واقع برداشت آب از خلیج فارس منطبق با اصول و برنامه انجام می شود. 

تامین نیاز صنعت و معدن، کشاورزی و شرب 

واقعیت اینکه بیشترین استفاده از این طرح دربخش صنعت و معدن انجام می شود، اما برپایه برنامه ریزی هایی انجام شده، در این طرح برای مصارف کشاورزی و شرب نیز پیش بینی لازم انجام شده و با توجه به تفاهم نامه‌ها در طول مسیر روستاها و بخش‌هایی که دچار کم آبی شده اند، آب شرب و کشاورزی آنها تأمین خواهد شد.

یکی از نقاط مورد نظر برای پوشش نیاز آن منطقه، بخش گلستان سیرجان است که با اجرای این طرح مشکل کم آبی آنها در بخش کشاورزی و شرب برطرف می‌شود. 

فاز دوم طرح انتقال آب به معدن مس سرچشمه ( کرمان) است و سپس فاز سوم آن به معدن چادر ملو ( یزد) می‌رسد.

"انتقال آب" در سخت ترین شرایط تحریم 

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با این طرح اعلام کرد: اجرای فاز دوم ابَرپروژه انتقال آب خلیج فارس به استان ها، سرمایه گذاری صنعتی در "استان های خُشک" رونق می یابد. 

«جلیل میرمحمدی میبدی» افزود: ابَرپروژه انتقال آب خلیج فارس با راهبری سازمان ایمیدرو و تامین مالی شرکت های بزرگ معدنی در حال اجرا است و این پروژه در حالی احداث شده است که کشور در شرایط تحریم و سخت ترین اوضاع اقتصادی قرار دارد.

مدیریت ایرانی و اشتغال ۱۲۰۰ نفر جوان متخصص

وی با بیان اینکه در این طرح یکهزار و ۲۰۰ نفر از مهندسان جوان و پرانگیزه ایرانی مشارکت دارند، گفت: رونمایی از بزرگترین پروژه انتقال آب با مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت ، آب را به شکل شور و شیرین به استان های کم آب هدایت خواهد کرد که آثار این اقدام، نصیب صنایع و مردم محلی خواهد شد. 

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتقال آب از خلیج فارس اشتغالزایی و بهره مندی از ظرفیت های بومی را به همراه خواهد داشت، گفت: اقدام مزبور منبعی پایدار برای استان های کم آب به حساب می آید و از سوی دیگر زمینه ساز رونق سرمایه گذاری در استان ها می شود. 

پیش بینی افتتاح قطعه سوم تا پایان امسال 

میرمحمدی میبدی گفت: اکنون با روندی که از اجرای پروژه مشاهده می شود، انتظار می رود تا پایان امسال افتتاح قطعه سوم (تا اردکان) نهایی شود.

براساس این طرح در چند کیلومتری دریا آب برداشت می‌ شود و پساب هم در چند کیلومتری به وسط دریا باز می گردد که برای آبزیان مضر نباشد. بنابراین محیط زیست در تمام این طرح‌ها حضور فعال دارد و در چارچوب اصول محیط زیستی این طرح‌ها اجرا و پیاده می‌شود.

پنج مزیت انتقال آب خلیج فارس به شرق و فلات مرکزی کشور

نماینده کاشمر، بردسکن و خلیل آباد هم در ارتباط با این طرح مهم اعلام کرد: انتقال آب خلیج فارس به شرق کشور، پنج مزیت مهم برای کشور به همراه دارد.

«جواد نیک بین» افزود: واقعیت اینکه از جمله بحران های فعلی و آینده شرق کشور، موضوع آب است و انتقال آب خلیج فارس، مزیت های مهمی همچون توسعه صنعتی، کشاورزی و دامپروری، اشتغال پایدار و صادرات غیر نفتی را موجب می شود.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه اغلب طرح های صنعتی و معدنی در استان های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی واقع است، احداث این خط لوله انتقال آب می تواند توسعه صنعتی و معدنی را به همراه آورد.

نماینده کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با اشاره به موضوع رویارویی حوزه های کشاورزی و دامپروری در شرق کشور با بحران جدی آب، تصریح کرد: دستیابی این مناطق به آب، موجب آبادانی و رونق منطقه از نظر کشاورزی و دامپروری خواهد شد.

وی اضافه کرد: احداث خط انتقال آب به شرق کشور، هزینه بالایی دارد، اما فایده آن از نظر ایجاد اشتغال پایدار در دراز مدت بسیار بالاست و منافع بسیاری برای کشور در بر خواهد داشت. 

نیک بین با بیان اینکه برای توسعه صنعتی، کشاورزی و دامپروری در شرق کشور، تولید محصولات و صادرات غیر نفتی افزایش خواهد یافت، گفت: این روند موجب می شود تا از اتکا به درآمدهای نفتی رهایی یابیم و ذخایر نفتی به سرعت خالی نشوند و برای نسل های آینده باقی بمانند.

وی افزود: استفاده صحیح از آب های آزاد، موضوع دیگری است که با احداث خط انتقال آب خلیج فارس به وقوع خواهد پیوست. در واقع، جمهوری اسلامی ایران همچون کشورهای دیگر، از حق خود برای برداشت از این آب‌ها، استفاده خواهد کرد و درنتیجه این آب، هدر نخواهد شد.

۲۰۰ هزار متر مکعب در روز شیرین سازی 

براساس برنامه ریزی در مرحله نخست طرح ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز، شیرین سازی و تصفیه آب مصارف صنعتی و معدنی خارج از شبکه‌های سراسری آبرسانی انجام می شود.

میزان سرمایه گذاری این طرح در مرحله نخست ۲۱ هزار میلیارد ریال که در این مرحله زمینه اشتغال ۱۲۰ نفر به شکل مستقیم فراهم شد و در مراحل بعدی میزان اشتغال افزوده می شود.

مرحله دوم این طرح نیز با ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز در مسیر مس سرچشمه و مرحله سوم نیز آبرسانی به استان یزد و صنایع معدنی چادرملو پیش بینی شده است.

مجموع هزینه شیرین سازی و خط انتقال آب تا سیرجان ۱۶۳ هزار میلیارد ریال است که در مرحله نخست این طرح، آب از تاسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته شده و بوسیله خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر یکهزار و ۶۰۰ میلیمتر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ می‌شود.

پایان سخن

براساس برنامه ریزی طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس به عنوان طرح‌های ملی وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت محسوب می شود و برای افتتاح مرحله نخست شیرین‌سازی آب و قطعه اول خط انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران (بندرعباس - سیرجان) در استان‌های هرمزگان و کرمان ۳۰۵ کیلومتر خط لوله انتقال، هفت ایستگاه پمپاژ آب و ۱۰ پست ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلو ولت و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و همچنین ۳۳مخزن تعادلی، ذخیره و مقابله با ضربه آب به ظرفیت ۱۸۷ متر مکعب، طراحی و اجرا شده است.

افتتاح طرح های یاد شده از هرمزگان تا سیرجان و ادامه پروژه انتقال آب تا رفسنجان و یزد خط بطلانی بر کابوس کم آبی استان های کویری کشور در حوزه آب شرب و همچنین برای صنعت تلقی می شود که مطالعات آن با تفکری هوشمندانه در سال ۹۲ و عملیات اجرایی این ابرپروژه در سال ۹۵ آغاز شد و اکنون ثمره چند سال فعالیت شبانه روزی مهندسان داخلی با مشارکت ۲۰۰ شرکت خصوصی و بخش دولتی به بار نشسته است.

 اجرای این پروژه با تامین زیرساخت های جهش تولید به فعالیت تولیدی صنایع و معادن در استان های کم آب کشور رونق می بخشد و در فازهای بعدی آب شرب فلات مرکزی کشور را در دل کویر لوت تامین می‌کند که آن را می‌توان بهترین هدیه در ماه های پایانی دولت دوازدهم به مردم به ویژه استان های کویری دانست.

واقعیت اینکه اجرای طرح عظیم انتقال آب خلیج فارس گویای توانمندی و خودباوری جوانان این مرز و بوم است که در دوران دشوار تحریم هم با تکیه براینکه « ما می توانیم» قابلیت خود را اجرایی ساختند، انتظار می رود در مراحل بعدی این طرح هم مدیریت و برنامه ریزی دقیقی را شاهد باشیم و مردمان کم برخوردار مناطق حاشیه این طرح از مواهب آن برخوردار شوند.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: