bazarnews

کد خبر: ۸۷۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
تا ۳ ماه آینده؛
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران تا سه ماه آینده یکی از واکسن ساز‌های بزرگ جهان در مقابله با ویروس کرونا می‌شود.

گروه بهداشت و درمان بازارنیوز؛ سعید نمکی روز دوشنبه در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین با بیان اینکه موضوع واکسن را از سه مسیر دنبال کرده‌ایم، افزود: واکسن ساخت داخلی را به شدت دنبال کرده‌ایم و با توجه به ایمانی که به این کار داشتیم فعالیت‌هایی را آغاز کردیم.
وی گفت: خوشبختانه واکسن برکت فاز نخست را به خوبی گذراند و واکسن رازی کار خود را آغاز می‌کند و چندین شرکت دیگر در این زمینه فعالیت دارند. 
این مسوول اضافه کرد: یکی از موثرترین واکسن‌های موجود را در پاستور خواهیم ساخت و امیدواریم آن را تا اردیبهشت به بازار بیاوریم چرا که مراحل اولیه این واکسن طی شده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه آمریکا ظالمانه ترین تحریم‌های تاریخ را به ایران ساخت، به موضوع واردات واکسن و سنگ اندازی های آمریکا در این زمینه اشاره کرد و گفت: این تحریم‌ بعد از واقعه عاشورا بر هیچ قومی روا داشته نشده است زیرا به دنبال این تحریم‌ها در اوج دوران شیوع کرونا ما نمی توانستیم هیچ دارویی را به کشور وارد کنیم و آنها منتظر بودند جمهوری اسلامی ایران بر گل بنشیند.
نمکی با اشاره به ایجاد فضای منفی نسبت به واردات واکسن کووید ۱۹ ، از اسپوتنیک روسیه به عنوان یکی از مجموعه های مهم و موثر در مقابله با کرونا یاد کرد و اظهار داشت: تا واکسنی به مرحله تایید کامل نرسد و کوچکترین عارضه‌ای داشته باشد، در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی افزود: برای این واکسن اقدامات مطالعاتی زیادی انجام شد و پس از ورود یک فاز منفی توسط عده‌ای، من جگرگوشه خود را برای تزریق واکسن انتخاب کردم.
وی ادامه داد: یک منبع دیگر واکسن چینی است که به زودی وارد کشور می‌شود و به این ترتیب تا قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شوند.
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت واکسیناسیون بر اساس گروه‌های آسیب پذیر در قالب سند ملی واکسیناسیون انجام می‌شود، افزود: ایران تا سه ماه دیگر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن در دنیا می‌شود و به تمامی کشورهای دنیا صادرات خواهد داشت.
نمکی اظهار داشت: تا شهریور ماه سال آینده بیشتر گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شوند و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد جمعیت که باید زنجیره را قطع کنند، واکسینه خواهند شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کوچک‌ترین عارضه‌ای از هر واکسنی ببینیم اجازه تزریق به هیچ کس نمی‌دهیم و تا به امروز اجازه ندادیم تست واکسن کشورهای دیگر در ایران به اسم واکسیناسیون انجام شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: