bazarnews

کد خبر: ۸۷۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
۲۴ پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار ۹۷۵ میلیارد تومان در ۵ استان البرز، قزوین، لرستان، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو در قالب چهل و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

از ۲۴ پروژه آماده افتتاح این هفته پویش، یک پروژه آبی در استان البرز، ۶ پروژه برقی در استان چهارمحال بختیاری، ۵ پروژه صنعت آب و برق در استان لرستان، ۹ پروژه در استان قزوین و همچنین ۴ پروژه آب و برق در خراسان شمالی به بهره‌برداری رسید. بر این اساس، پروژه "تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد و نظرآباد" در استان البرز با اعتبار ۳۱ میلیارد تومان برای کنترل سیلاب رودخانه کردان، تغذیه سالانه آبخوان به میزان ۱۲.۵ میلیون مترمکعب و افزایش پایداری تامین آب شرب افتتاح می‌شود.

رضا اردکانیان در آئین بهره‌برداری از ۲۴ پروژه ملی صنعت آب و برق اظهار کرد: شرایط بارش‌ها در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ تاکنون مناسب نبوده، اما بر اساس پیش‌بینی‌هایی که داشتیم، بهره‌برداری از مخازن سدهای کشور بسیار حساب شده انجام شد.

به گفته او در حالی که بارش‌ها تاکنون نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۰ درصد کاهش داشته است، مخازن سدها نسبت به سال‌ گذشته کاهش در حد یک درصدی دارد؛ به این معنا که مدیریت و بهره‌برداری از مخازن بسیار حساب شده صورت می‌گیرد.

وی افزود:‌ امیدواری به نزول رحمت الهی در فرصت باقی مانده فصل بارش‌ها است و تکیه دیگر ما هم به مصرف صحیح این منبع حیاتی در بخش‌های مختلف است به نحوی که بتوانیم تابستان را با همواری آرامش سپری کنیم.

اردکانیان در عین حال مصرف کنندگان عمده و مردم را به دقت بیشتر در مصرف آب توصیه کرد.

وی همچنین با اشاره به نزدیک شدن پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به هفته‌های پایانی خود و امیدواری نسبت به برگزاری آئین پایانی پویش امسال در دهه سوم اسفند ماه گفت: در این آئین، گزارشی از جمع‌بندی اقدام‌های صورت گرفته ارائه خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: همه ما قدر این فرصت را به خوبی می‌دانیم بویژه همکارانم که در عرصه حیاتی تولید و عرضه آب و انرژی توفیق انجام وظیفه دارند.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۹۷۵ میلیارد تومان برای بهره‌برداری از پروژه‌های امروز، از جمله این پروژه‌ها به آبرسانی ۷۰ روستا در استان‌های لرستان و خراسان شمالی، برق‌رسانی به ۱۸ روستا در چهارمحال و بختیاری، لرستان و خراسان شمالی، دو نیروگاه خورشیدی در استان قزوین و پست ۴۰۰ کیلوولت در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به طرح مهم ساز و کاری جایگزینی سیستم شبکه فرسوده فشار ضعیف در سراسر استان لرستان و تبدیل آن به کابل خودنگهدار اظهار کرد: 5977 کیلومتر کابل خودنگهدار در استان احداث و امروز به بهره‌برداری رسید که کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع، ‌ رعایت زیبایی مبلمان شهری، ‌ کاهش قطعی برق ناشی از تصادم کابل‌های برق در برخورد با شاخ و برگ درختان در مواقع تغییرات جوی و بالا بردن تضمین استفاده بجا و صحیح از برق به شکل مجاز از عمده نتایج چنین طرح‌هایی است که چندی پیش در استان خراسان شمالی جشن تکمیل آن برگزار شد و در سایر استان‌های کشور هم در حال انجام است.

اردکانیان با اشاره به دیگر پروژه‌های پویش در بخش‌های برق، آب و فاضلاب گفت: پویش ما، پویش تکمیل و بهره‌برداری طرح‌ها است اما عرصه مهم کار ما بویژه در سال پایانی دولت، ریل گذاری برای دولت آینده است.

وی افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب در نشست هیئت دولت در دوم شهریور امسال این بود که به این مسئله باید توجه جدی شود و هم ما تا روز و ساعت آخر وظایف خود را در تکمیل طرح‌ها انجام دهیم و هم ریل‌گذاری مناسب برای دولت آینده شود.

مردم نباید بابت تغییر و تحولات سیاسی با توقف در عرصه خدمات مواجه شوند

اردکانیان با بیان این که مردم هم باید از داشته‌های خود لذت ببرند، تصریح کرد: بنابراین وظیفه داریم که چنین جلسه‌هایی را داشته باشیم و رسانه‌ها هم حتما به وظایف خود آشنا هستند.

وی تاکید کرد: مردم نباید از بابت تغییر و تحولات سیاسی به سبب انتخابات و تغییر دولت با توقفی در عرصه خدمات بویژه در عرصه خدمات مهم و حیاتی مانند آب و برق مواجه شوند.

وی گفت: بنابراین برنامه ۱۸۰ روزه کاری از اوایل دی ماه تا پایان دولت طراحی شده که یک سرفصل آن شامل شروع عملیات اجرایی طرح‌های متعدد در بخش‌های آب و برق است که به مرور انجام می‌شود و استان به استان پیش می‌رود.

اردکانیان افزود:‌ در ستاد وزارت نیرو هم مرکزی برای پایش این طرح‌ها ایجاد شده و امید است دولت سیزدهم دنبال کننده تکمیل این طرح‌ها و طرح‌های مهم‌تر و بزرگ‌تری باشد.

وزیر نیرو گفت: امید می‌رود ثمره طرح‌های به‌ بهره‌برداری رسیده امروز هر چه بیشتر در ایجاد آسایش و امنیت خاطر مردم و همچنین فراهم کردن زیرساخت برای طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌های تولیدی کشور در سال جاری که سال جهش تولید است ایفای نقش کنند.

بر این اساس در استان چهارمحال بختیاری نیز با سرمایه‌گذاری ۴۳۷.۱ میلیارد تومان ۵ پروژه برقی شامل ۴ پروژه تامین و توسعه برق و یک پروژه برق‌رسانی به ۴ روستا با تحت پوشش قرار دادن ۴۱ خانوار برای تقویت شبکه فوق توزیع، تعدیل بار ترانسفورماتورهای موجود در پست، تامین برق مشترکان، تقویت شبکه فوق توزیع، تعدیل بار پست‌های مجاور و توسعه شبکه فوق توزیع خواهد شد.

همچنین در استان‌های لرستان هم ۵ پروژه صنعت آب و برق شامل ۳ پروژه تامین، اصلاح و بهینه‌سازی برق با هدف زیبایی مبلمان شهری، کاهش خاموشی‌ها، افزایش ایمنی شبکه و بهبود ولتاژ شبکه، یک پروژه برق‌رسانی به ۸ روستا با جمعیت ۷۴ خانوار و یک پروژه آبرسانی به ۳۸ روستا با جمعیت هزار و ۹۷۰ خانوار به بهره‌برداری می‌رسد.

همچنین، ۹ پروژه صنعت آب و برق در ۵ شهرستان استان قزوین با سرمایه‌گذاری ۹۳.۱ میلیارد تومان شامل ۴ پروژه تامین و توسعه برق با هدف جلب رضایت مردم منطقه و افزایش پایداری شبکه، دو نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی و ۳ پروژه شبکه جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه‌خانه فاضلاب و سامانه ارتقای کیفی آب شرب روستایی برای حفظ محیط زیست، ارتقای سطح بهداشت عمومی و استفاده مجدد از پساب افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، در استان خراسان شمالی نیز ۴ پروژه صنعت آب و برق شامل ۳ پروژه صنعت آب و فاضلاب "احداث آبگیر موقت سد شیرین دره"، "آبرسانی به ۳۲ روستا با جمعیت ۴ هزار و ۷۱۵ خانوار" و "توسعه شبکه توزیع آب شهر تیکانلو" و یک پروژه برق‌رسانی به ۶ روستا با ۵۱ خانوار در این استان با اعتبار ۸۵.۵۷۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
(ایسنا)

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: