bazarnews

کد خبر: ۸۷۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی بیان کرد: مکانیسم‌های دریافت خدمات در قالب طرح نسخه الکترونیک و حذف دفترچه‌های بیمه در تامین اجتماعی در نظر گرفته شده‌ که یک مکانیسم استفاده سرنسخه خود دکترها و دوم استفاده از دفترچه بیمه فعلی است.

محمد جهانگیری معاون سازمان نظام پزشکی در نشستی مشترک با معاون درمان سازمان تامین اجتماعی درباره دو طرح نسخه‌نویسی الکترونیک و عدم صدور دفترچه‌های کاغذی درمان تامین اجتماعی اظهار داشت: این دو طرح توامان پیش می‌روند ولی گره زدنشان با یکدیگر درست نیست. مطلوبیت حذف دفترچه این است که با نسخه نویسی الکترونیک همراه باشد.

وی در ادامه افزود: در سنوات قبل اقداماتی در این زمینه شروع شده‌است و نباید شتابزدگی و عجله صورت گیرد، باید چند مسیر در حوزه ارائه خدمات مشخص شود. اولین چیزی که در نظام سلامت به آن فکر می‌کنیم بیمار است و کیفیت خدمات نباید افت کند. دوم موضوع مهم محرمانگی اطلاعات است که نباید خدشه‌دار شود. سوم اینکه اگر پزشک نتوانست نسخه‌الکترونیک بنویسد دسترسی‌اش قطع شود.

جهانگیری ضمن انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی کافی در این باره به مردم بیان کرد: باید اطلاع‌رسانی برای اجرا دقیق‌تر باشد در عین حال گاهی هم باید کار را شروع کرد و نباید معطل ماند. چندسال است کار امضای الکترونیک و نسخه الکترونیک را دنبال می‌کنیم و پیگیری‌های لازم برای ارتقای آن را در دست انجام داریم.

معاون سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه مکانیسم‌های مختلفی برای دریافت خدمات در قالب طرح نسخه الکترونیک و حذف دفترچه‌های بیمه در تامین اجتماعی در نظر گرفته شده‌است، اذعان کرد: یک مکانیسم استفاده سرنسخه خود دکترهاست، دوم استفاده از دفترچه بیمه فعلی.

جهانگیری ادامه داد: طبق تفاهم‌های صورت گرفته، این طرح، سرآغاز یک کار بزرگ است و نه پایان کار. اکنون دفترچه‌ها کلا حذف نمی‌شوند بلکه دفترچه‌های موجود همچنان استفاده می‌شوند. به مردم نباید آسیب برسد. مردم را برای اینکه دفترچه نیست معطل نکنیم، اگر هم مشکلی هست باید حل شود، به‌ویژه در دوران کرونا، تشکیل صف، انتظار زیاد، تعلل برای نسخه‌نویسی و نسخه۲پیچی الکترونیک و در مجموع تشویش نباید ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا نسخه الکترونیک در یک مقطع به طور کامل انجام نشده و هنوز اسناد کاغذی در کشورهایی که نسخه الکترونیک دارند برقرار است، یادآور شد:  تدابیر لازم باید انجام شود. مردم و همچنین ارائه‌دهندگان خدمت دغدغه نداشته باشند کارگروه مشترکی را با سازمان تامین اجتماعی راه‌انداری کردیم که آنلاین پاسخگو باشیم. همراهی سازمان نظام پزشکی در این طرح هست، اما دغدغه‌ها را هم بازگو می‌کنیم و اگر مشکلی ایجاد شود مداخله می‌کنیم و اگر  مشکل رفع نشود، شاید طرح تامین اجتماعی را تغییر مسیر دهیم.

وی افزود: الزامی برای نسخه نویسی الکترونیک نیست و مکانیسم‌های تشویقی برای پیوستن به این طرح درنظر گرفته شده‌است. تسهیلاتی را با کمک سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت داریم و شش‌ماه فرصت تعیین شده تا مکانیسم‌ها کامل شوند.

جهانگیری درباره مشکلات پزشکان برای استفاده از چندسامانه بیمه‌گرهای پایه برای نسخه‌نویسی الکترونیک تصریح کرد: توافقی که انجام شده این است که در قسمت داروخانه از یک پنل استفاده شود. در نسخه‌نویسی هم همینطور است، پزشکان می‌توانند هرسامانه‌ای که مورد تایید است را در مطب استفاده کنند و در یک پنل واحد نسخه بنویسند.

وی در پایان ادامه داد: یکی از دغدغه‌های پزشکان استفاده از پنل‌های مختلف بود که حل شده‌است. فراخوانی دادیم و ۱۸ شرکت در فراخوان‌های ما شرکت کردند و ۵ شرکت استانداردهای لازم را اخذ کردند که اعلام کردیم این ۵ سامانه مجاز و مورد تایید بیمه‌ها هستند. بنابراین پزشک از یک پنل واحد استفاده و موارد را  به بیمه‌ها ارسال می‌کند.

افق تهران/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: