bazarnews

کد خبر: ۸۷۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
طی مراسمی با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بزرگترین طرح استحصال اتان کشور به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسید.

در سفر یک روزه محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به مناطق صنعتی دو استان بوشهر و فارس، "مجتمع استحصال اتان پارسیان" با ظرفیت ورود 75 میلیون مترمکعب گاز در روز به طور آزمایشی به بهره‌برداری رسید.

محمد مخبر در این باره اظهار کرد:  با افتتاح این پالایشگاه گام بلندی در حوزه محیط زیست و جلوگیری از وجود مواد آلاینده در گاز طبیعی و همچنین جلوگیری از خام سوزی مواد ارزشمند داخل گاز طبیعی که در مصارف خانگی تبدیل به دود و مواد آلاینده میشود برداشته شد.

وی افزود: میزان خوراک ورودی این مجموعه روزانه 75 میلیون مترمکعب یعنی معادل تولید گاز در سه فاز پارس جنوبی و تولیدات آن سالانه 3.3 میلیون تن انواع ال‌پی‌جی و کاندنسیت است که 2 میلیون تن ازاین محصولات صادر خواهد شد که مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به فناوری استفاده شده دراین مجتمع گفت:به جرأت ادعا میکنیم که به روزترین تکنولوژی و فناوریهای روز جهان دراین حوزه با تکیه بر دانش متخصصین داخلی دراین پالایشگاه به کار گرفته شده و با راه‌اندازی آن جهش قابل توجهی در صنعت نفت کشور رخ خواهد داد.

وی افزود: از دیگر ویژگیهای متمایز این مجموعه، توان بازیافت 95 درصدی اتان است که بالاترین توان خلوص در کشور به حساب می‌آید.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به بحث ایجاد اشتغال ازطریق بهره برداری ازاین طرح گفت: یکی از اهداف ستاد در اینگونه پروژه‌ها تاکید برایجاد اشتغال و توسعه مناطق محروم است، درهمین طرح بیش از 5000 شغل مستقیم و حدود 20 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.

وی یادآور شد: در سال جهش تولید و تحت شدیدترین تحریمهای ظالمانه، راه‌اندازی طرح ملی استحصال اتان که تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید ، نگینی بر تولید ملی و نماد توان متخصصان داخلی است.

 

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: