bazarnews

کد خبر: ۸۷۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
روحانی در جلسه هیات دولت؛
رییس‌جمهور گفت: در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته‌ای وجود ندارد و نخواهد داشت.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد دارنده سلاح هسته‌ای باشد، نمی‌خواهد نگهدارنده سلاح هسته‌ای باشد و به طریق اولی هیچ وقت نمی‌خواهد از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

همه دنیا بدانند برجام را به همان شکلی که هست قبول داریم

روحانی با بیان اینکه این کار به سادگی به دست نیامده است، خاطرنشان کرد: مذاکرات فراوانی از سال ۱۳۸۲ جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و در ادامه این مذاکرات به ۳ به علاوه ۳ تبدیل شد و ادامه یافت و سال‌ها طول کشید. در سال ۹۲ نیز با رای مردم ما وارد تعامل شدیم.

وی تاکید کرد: رای سال ۹۲ بر مبنای تعامل سازنده و اعتدال بود که این قابل تغییر نیست. مردم به این دو اصل مهم یعنی اعتدال و تعامل سازنده گسترده رای دادند و رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند که اعتدال متن قرآن است که در قرآن می‌گوید "و کذلک جعلناکم امّة وسطی"  یعنی ما امت وسط هستیم،‌ ما دنبال تعامل سازنده هستیم.

 رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: برجام در سایه این سیاست با مذاکرات و شکل جدید در سال ۹۲ شروع شد و در ۲۳ تیرماه سال ۹۴ به امضا رسید که غیرقابل تغییر است و به آن دست نخواهیم زد. همه دنیا بدانند که ما برجام را به همان شکلی که هست قبول داریم.

مجلس شاکله بودجه را به هم نزند

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: همه ما می‌دانیم که بودجه یکی از لوایح بسیار مهم سالانه دولت‌هاست و امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد، آخرین سال این دولت و اولین سال این مجلس است در آستانه سال ۱۴۰۰ هستیم و قرن به‌تدریج تغییر می‌کند و در پایان قرن هستیم بنابراین بسیار مهم است که بودجه را به سامان برسانیم.

روحانی گفت: در قدم اول بودجه به مجلس رفت در کمیسیون تلفیق بحث‌های مختلفی پیش آمد و تغییرات بسیار گسترده غیرقابل قبول از دیدگاه دولت در بودجه به وجود آمد. خوشبختانه  نظر دولت را مجلس هم تایید کرد یعنی دولت آن تغییرات را قبول نداشت مجلس هم اعلام کرد که  قبول ندارد و گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرد

وی افزود: بعد از آن دو راه وجود داشت یا راه اینکه هیات رییسه مجلس، این گزارش را برای اصلاح نهایی به کمیسیون تلفیق برگرداند و راه دیگر اینکه به دولت برگرداند.  شاید راه اول آسان‌تر بود ولی به هر حال مجلس راه دوم را انتخاب کرد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت هم به دلیل اهمیت این لایحه و اینکه این لایحه در زندگی و معیشت مردم، در تولید و تصمیم‌گیری اقتصادی‌های کشور، شرکت‌های بزرگ اقتصادی که نگاه همه آنها به بودجه است، در زندگی مردم مستمری بگیر و حقوق‌بگیر در وضع کالاهای مورد نیاز مردم تاثیرگذار است، ما در دولت یکبار دیگر بررسی کردیم و به نظراتی که کمیسیون تلفیق داشت هم توجه کردیم.

روحانی یادآور شد: ما در دولت با هماهنگی که با رییس مجلس انجام دادیم، قرار شد هیات کوچکی از طرف مجلس و دولت با هم تبادل نظر کنند که این اصلاحیه به گونه‌ای باشد که هم مورد قبول دولت و هم مورد قبول مجلس باشد و این کار هم انجام گرفت.

وی تصریح کرد: برخی از اصلاحات مهمی که خود کمیسیون تلفیق انجام داده بود مورد توجه دولت هم قرار گرفت و در نهایت لایحه به صورت جدید تنظیم شد و اصلاحیه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. روز گذشته هم مجلس شورای اسلامی با یک رای قاطع کلیات این لایحه اصلاحی دولت را به تصویب رساند.

رییس جمهوری گفت: ما امیدواریم بقیه کارهایی که باید در کمیسیون انجام بگیرد سریع نهایی شود و به صحن علنی مجلس بیاید و امیدواریم آنچه که در مجلس تصویب می‌شود با این اصلاحیه اخیر دولت، که درواقع ما خیلی تعاملی با مجلس کار کردیم به همان صورت که البته ممکن تغییرات جزئی مورد نظر مجلس باشد تصویب شود و خدای نکرده تغییراتی حاصل نشود که شاکله به هم بخورد و ما دومرتبه بخواهیم به شورای نگهبان بگوییم که قابل قبول نیست.

روحانی من از نمایندگان مجلس تقاضا می‌کنم، ضمن اینکه نظرات آنها برای ما محترم است و نظرات آنها در لایحه دولت اعمال خواهد شد، طبق قانون اساسی به گونه‌ای عمل کنیم وقتی در آخر کار وقتی در می‌آید به عنوان لایحه مصوب دولت باشد نه خدای ناکرده به عنوان طرح نمایندگان و انشاءالله این کار خواهد شد.

وی یادآورشد: همه امید ما این است که دولت، وزرا و خصوصا سازمان برنامه و بودجه که مسئول این کار در هماهنگی دولت و مجلس است ، تلاش‌های خود را ادامه بدهند و بودجه در اسرع وقت ممکن، در مجلس نهایی شود و ما آخر سال بتوانیم بودجه را دریافت کنیم، گرچه علاقمند بودیم در ماه بهمن آن را دریافت کنیم و آیین‌نامه‌های آن را در اسفند بنویسیم. به هر حال ان‌شاء الله به دست ما برسد که ما بتوانیم در پیشگاه شرمنده نباشیم.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: