bazarnews

کد خبر: ۸۷۶۸۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
آغاز برداشت گل بیدمشک از ۱۰ هکتار اراضی کشاورزی مهریز و تکمیل مراحل نهایی چهار واحد اسکان پزشکان متخصص در بافق از جمله خبرهای ۲۴ ساعت گذشته استان یزد است.

مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: برداشت گل بیدمشک از باغ‌های حومه این شهر و دهستان میانکوه بخش مرکزی آغاز شد و تا فروردین ماه سال ۱۴۰۰ ادامه دارد. 

بیدمشک در اصطلاح محلی به آن « گل‌بیز » گفته می‌شود، نوعی گیاهی دارویی ،ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و  دستگاه گوارش است که  اشتها را در افراد افزایش می‌دهد و مورد استقبال مردم و خانواده‌ها قرار دارد. 

محمد جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود ۲۰۰ نفر در مناطق روستایی منطقه به خصوص در منشاد در ۴۰ واحد صنعتی و سنتی به کار عرق‌گیری گیاهان دارویی به خصوص گل بیدمشک فعالیت دارند.

این مسوول اظهار کرد: سالانه حدود یک‌هزار تن انواع عرق گیاهی به خصوص بید مشک تهیه که علاوه بر مصرف مردم شهرستان بخشی  از آن برای فروش به سایر استان‌ها از جمله یرد ارسال می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه در مجموع سطح زیرکشت گیاهان دارویی مهریز حدود ۸۰ هکتار است بیان کرد، درختان بیدمشک بیشتر به صورت پراکنده در کنار سایر درختان در برخی باغ های حومه شهر و روستاهامی روید.

 از هر کیلوگرم گل بیدمشک، سه و نیم لیتر عرق بیدمشک استحصال می‌شود و سطح اراضی کشاورزی مهریز ۱۵ هزار هکتار است که بیش از نیمی از آن اختصاص به محصول باغی و درختی دارد.

دهستان میانکوه با ۲ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

بافق 

به گفته فرماندار بافق مراحل نهایی ساخت چهار واحد مسکونی برای اقامت پزشکان متخصص این شهرستان با ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی و با ۲۰ میلیارد ریال هزینه در دست انجام است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سید مهدی طلایی مقدم در حاشیه بازدید از این واحدها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واحدها در ۲ طبقه با مجموع زیربنای ۵۲۰ مترمربع جنب بیمارستان فعلی در دست ساخت  است.

وی با بیان اینکه چهار واحد مسکونی، دهه ۷۰ برای اسکان پزشکان متخصص غیربومی ساخته شد،اظهار کرد: گرچه هنوز از این ساختمان‌ها استفاده می‌شود ولی عمر مفید آنها رو به اتمام است.

فرماندار بافق تصریح کرد : یکی از عواملی که امکان ماندگاری نیروهای انسانی متخصص را در مناطق دور از مرکز استان فراهم می‌کند، تامین محل اسکان و تامین برخی امکانات در حد وسع و توان منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ماندگاری پزشکان متخصص در بیمارستان با هدف تامین پزشک متخصص و تضمین دسترسی مردم در همه نقاط شهرستان به منظور ارتقای کیفیت و ارایه خدمات بهداشت و سلامت  بستگی دارد. 

به گفته طلایی مقدم، نباید کمبود امکانات و تجهیزات مورد نیاز پزشک متخصص در محل کار و مشکلات اسکان بهانه ای برای تقاضای انتقال آن‌ها از بیمارستان بافق شود.

وی با بیان اینکه نبود متخصص و کمبود امکانات و تجهیزات بیمارستانی و محل مناسب اسکان متخصصان، مردم را ناگزیر به مراجعه به بیمارستان‌های مرکز استان می‌کند تصریح کرد: راه اندازی کلینیک تخصصی جنب بیمارستان تا حدود زیادی از مراجعه بیماران به مرکز استان یا سایر مراکز درمانی کاسته است.

با راه اندازی بیمارستان ۹۶ تختخوابی که ۸۶ درصد پیشرفت دارد این شهر به قطب گردشگر سلامت تبدیل می‌شود ضمن اینکه هم اینک بیمارستان کنونی پذیرای بیمارانی از شهرستان های بهاباد، کوهبنان کرمان و منطقه نوق رفسنجان است. ( جمعیت شهرستان بافق و  مناطق یاد شده، افزون بر ۱۰۰ هزار نفر است)

کار ساخت بیمارستان یادشده در سال ۱۳۹۴ با پیگیری فرماندار وقت، در سایت بیمارستان کنونی آغاز شد و ظرف مدت سه ماه و نیم ،اسکلت بتنی چهار طبقه با زیربنای ۱۱ هزار و ۷۵۰ مترمربع انجام شد اما بعدها به دلیل کمبود یا بعضا نبود اعتبار کافی پیشرفت طرح با کندی روبرو شد.

ادامه ساخت این بیمارستان با پیگیری فرمانداری بافق، مسوولان مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت از تابستان ۹۹  جان تازه ای گرفت به طوری‌که به گفته فرماندار اوایل سال ۱۴۰۰ مورد بهره برداری قرار می‌گیردو تحولی شگرف در امور بهداشت و درمان منطقه ایجاد می‌شود.

بیمارستان فعلی بافق که سال ۱۳۶۹ با ۱۲ تخت بستری راه اندازی شد و بخش‌های مختلف جراحی، بستری، اطفال، زنان و زایمان، رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاه ، آی.سی. یو، اورژانس و سی. سی. یو دارد و از وجود بیشتر تخصص‌های حوزه پزشکی و درمانی به صورت تمام وقت و پاره وقت برخوردار است اما ظرفیت تخت‌ها برای بستری بیماران، کافی نیست ضمن اینکه به خاطر کمبود ظرفیت تخت و امکانات مرتبط، از وجود برخی تخصص‌های تمام وقت و انجام بعضی اعمال جراحی مشکلاتی دارد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزارنفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

برچسب ها: گل بیدمشک ، مهریز ، بافق
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: