bazarnews

کد خبر: ۸۷۶۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
۴ طرح صنعتی و معدنی در استان‌های هرمزگان، کرمان و مازندران به ارزش ۸.۵ هزار میلیارد تومان امروز (پنجشنبه، ۳۰ بهمن) با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

این طرح‌ها شامل ۳ طرح در حوزه صنایع معدنی در استان‌های هرمزگان و کرمان و طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران است.

«سعید زرندی» معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با اعلام این خبر، افزود: طرح‌های افتتاحی صنایع معدنی شامل اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان جنوب و فاز نخست مجتمع گندله سازی مادکوش بندرعباس در استان هرمزگان و واحد گندله‌سازی شماره یک گهر زمین سیرجان (پروژه پنج میلیون تنی گندله‌سازی) در استان کرمان است.

وی اضافه‌کرد: پایانه صادراتی محصولات کشاورزی «روماک گستر پارس» جویبار نیز هم‌زمان با سایر طرح‌های اشاره شده در استان مازندران افتتاح خواهد شد.

گندله‌­سازی مادکوش

ساخت کارخانه گندله­‌سازی مادکوش به ظرفیت پنج میلیون تن در سال طی دو فاز با استفاده از فناوری کوره دوار (آلیس چالمرز) است که فاز نخست آن به ظرفیت تولید سالیانه ۲.۵ میلیون تن در سال در اردیبهشت‌­ماه سال ۱۳۹۹ راه اندازی شده و هم اکنون به تولید رسیده است.

همچنین برخی از مشترکات فاز دوم و نیز زیرساخت­‌های مشترک برای هر دو فاز تامین شده که با در نظر گرفتن آنها، پیشرفت فیزیکی فاز دوم حدود ۳۰ درصد برآورد می‌شود.

نزدیکی به خطوط راه‌­آهن برای جابه­‌جایی مواد و محصول و قرار گرفتن کارخانه گندله­‌سازی مادکوش در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بندرعباس، در کنار آب­‌های آزاد و دسترسی به بندر دریایی و در نتیجه امکان واردات مواد اولیه و صادرات محصول، از جمله مزیت­‌های عمده این واحد صنعتی محسوب می‌­شود.

بر اساس طرح جامع فولاد تولید گندله در کشور در سال ۱۴۰۴ به ۷۶ میلیون تن در سال خواهد رسید که با توجه به دست­یابی به ظرفیت تولید پنج میلیون تن در سال طی دو فاز، شرکت گندله­‌سازی مادکوش ۶.۶ درصد از سهم تولید سالیانه گندله کشور در افق یاد شده را به خود اختصاص خواهد داد.

برای افتتاح فاز نخست این طرح دو هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که اشتغال‌زایی برای ۳۶۰ نفر را به دنبال خواهد داشت.

گندله‌سازی شماره یک گهر زمین

افتتاح واحد گندله‌سازی شماره یک شرکت گهر زمین در منطقه سیرجان استان کرمان با هدف تولید سالیانه پنج میلیون تن گندله اجرایی شده است.

برای اجرای این طرح سه هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شد و موجبات اشتغال به کار ۵۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان جنوب

طرح دیگری که امروز به بهره برداری می‌رسد، طرح اسکله شماره پنج بندر منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان جنوب به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰.۸ میلیون تن در سال طراحی شده است که فاز نخست این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه ۱۱.۶ میلیون تن به بهره برداری خواهد رسید.

برای این طرح یک‌هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی به همراه خواهد داشت.

پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر

همچنین پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر در زمینی به مساحت ۳۱ هکتار و با زیربنای ۳۱ هزار متر مربع در شهرستان جویبار ساخته و آماده بهره‌برداری شده است.

این پایانه صادراتی با ظرفیت بیش از ۳۶۴ هزار تن و با قابلیت‌های سورتینگ و بسته‌بندی میوه، تولید کارتن و انجماد مواد پروتینی با سرمایه‌گذاری ۵.۲ میلیون دلاری دولت و ۶۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی تکمیل و راه‌اندازی شده است.

با بهره برداری از این پایانه صادراتی محصولات کشاورزی، ۳۰۰ فرصت شغلی در استان مازندران ایجاد شده است.

برخورداری از ۵۸ سالن سردخانه آمونیاکی، انجماد روزانه ۸۰ تن محصولات کشاورزی، تولید ۶ هزار تن جعبه کارتنی، بسته‌بندی سالیانه ۲۷۴ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و قابلیت نگهداری ۹۰ هزار تن محصول کشاورزی در دمای بالا و پایین صفر، از ظرفیت‌های مهم این پایانه صادراتی است.

با افتتاح این چهار طرح، علاوه بر توسعه صنعتی، اشتغال پایدار نیز در این مناطق ایجاد خواهد شد.

جمع سرمایه‌گذاری انجام شده در این ۴ طرح هشت هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان (ارزی و ریالی) است که زمینه اشتغال یک‌هزار و ۳۶۰ نفر را فراهم خواهد کرد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: