bazarnews

کد خبر: ۸۷۷۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: این فرصت را داریم که از تجربیات موفق ایران در سطح منطقه و فراتر از منطقه از طریق گروه‌های فنی استفاده کنیم.

احمد المنظری در حاشیه دیدار با وزیر بهداشت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: امروز به صورت مستقیم از تیم‌ها، ایستگاه‌ها و مراکز بهداشتی ایران بازدید کردم و دیدم که این تیم ها چقدر فعالیت دارند تا خدمات بهداشتی به همه ارائه شود به شکلی که هیچ‌کس از ارائه خدمت، محروم نماند. 

وی افزود: در چارچوب استراتژی جامع و راهبردی که ایران برای مقابله با کووید19 دارد، از یکی از ایستگاه‌های سلامت بازدید کردم و دیدم که نیروها و اعضای داوطلب چقدر اختیارات دارند و به آنها قدرت زیادی داده شده که بتوانند تعامل داشته باشند و به اجرای هرچه بهتر راهبرد  کلان سلامت کشور کمک کنند. 

مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: امروز در گزارش هایی که همکاران و معاونین وزارت بهداشت ایران داشتند، متوجه شدم که ایران چه راهبردهای کلانی را تدوین کرده که نشان می‌دهد که وزارت بهداشت ایران علاوه بر موفق بودن در ارائه خدمات مربوط به بیماری کووید19، موفق شده است خدمات اساسی و بهداشتی دیگر را به دیگر بیماران ارائه دهد و این انعکاس راهبردهایی بود که ایران تدوین و اجرایی کرده بود. 

المنظری یادآور شد: متوجه شدم که وزارت بهداشت چه اقداماتی انجام می‌دهد که نیاز نیروهای تخصصی، کارکنان بهداشتی و نیروهایی که در خط مقدم مبارزه با کووید19 هستند، تامین شود و وزارت بهداشت ایران تعداد نیروها و تخت‌های بیمارستانی را در این شرایط افزایش داده و اقلام محافظتی و تجهیزات مورد نیاز را خیلی سریع فراهم کرده تا این اطمینان خاطر حاصل شود که خطری متوجه هیچ کس نیست و از فرآیند خدمت رسانی عقب نمی‌ماند. 

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات منحصر به‌فرد ایران، ایجاد خانه‌های بهداشت سیار برای عشایر کوچ رو است و این کار، به صورت سراسری در ایران انجام شده و این تجربه ایران، موفق و منحصر به‌فرد است تا این تضمین ایجاد شود که همه افراد جامعه در هر شرایطی که هستند، از خدمات بهداشتی بهره مند می‌شوند. 

مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: ایران با شرکت‌های دانش بنیان همکاری‌های بسیار خوبی دارد و در زمینه انجام پژوهش و انتشار نتایج آنها، فعالانه عمل می‌کند. ایران در حوزه تحقیقات، یکی از کشورهای برجسته منطقه است و از این ظرفیت برای تولید اقلام پزشکی و محافظتی و همچنین تولید واکسن استفاده می‌کند. 

المنظری افزود: تلاش ما این است که تجربیات موفق ایران، صرفاً منحصر به ایران نماند و بتواند این اقلام و واکسن‌ها را صادر کند تا به‌جای اینکه یک تجربه موفق ملی باشد، تبدیل به یک تجربه موفق منطقه ای شود. در ایران، دولت و بخش‌های مختلف جامعه در زمینه مقابله مشترک با بیماری کووید19 متعهد هستند و با همدیگر، همکاری همه جانبه و نزدیک دارند. 

وی تاکید کرد: از وزیر بهداشت ایران و همکارانش که این فرصت را به بنده دادند و با ما همکاری کردند، تشکر می‌کنم. تضمین می‌دهم که سازمان جهانی بهداشت چه در سطح منطقه و چه در سطح بین المللی حمایت خود را از ایران ادامه خواهد داد و این فرصت را داریم که از تجربیات موفق ایران نه در سطح منطقه بلکه فراتر از منطقه از طریق گروه‌های فنی استفاده کنیم. ایران اولین کشوری بود که هیات فنی سازمان جهانی بهداشت را پذیرفت و تجاربی که این هیات از شرایط ایران در مقابله با کرونا به دست آورد، در اختیار سایر کشورها به اشتراک گذاشته شد و امیدواریم که تجربیات موفق ایران باز هم با سایر کشورها، به اشتراک گذاشته شود.

مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: این سومین سفری است که به وطن دوم خودم یعنی ایران دارم و هدفم از این سفر، ادامه رایزنی ها و گفتگوها با مقامات بهداشتی درمانی ایران است و اینکه از نزدیک ببینم که ایران چه اقداماتی انجام می‌دهد و چگونه با چالش‌های ناشی از کرونا که همه دنیا را دربرگرفته، روبرو می شود.

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: