bazarnews

کد خبر: ۸۷۷۲۳
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو آخرین وضعیت تولید و تامین واکسن کرونا را تشریح کرد.

محمدرضا شانه ساز گفت: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو سه مسیر تولید داخل، تولید قراردادی و واردات را به منظور تأمین واکسن کرونا به موازات هم در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در حوزه تولید داخل، ۱۴ شرکت متقاضی تولید واکسن (۱۰۰ درصد داخلی) هستند که تاکنون پرونده سه شرکت تکمیل شده و به صورت جدی در دست پیگیری است.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه شرکت دارویی «شفا فارمد» در مجموعه دارویی برکت در حال انجام مرحله یک مطالعات بالینی است، گفت: این شرکت به زودی پس از تائید سازمان غذا و دارو وارد مرحله ۲ و ۳ مطالعات بالینی خواهد شد و پیش بینی می‌شود این فاز نیز براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان بهار ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

وی درمورد واکسن «مؤسسه رازی» نیز توضیح داد: این مؤسسه روی ساخت واکسن نوترکیب فعالیت می‌کند و تاکنون موفق به دریافت کد اخلاق شده است و پس از مقدمات انجام مرحله یک مطالعات بالینی آن در دست اقدام است.

آقای دکتر شانه‌ساز ادامه داد: سومین تولیدکننده داخلی «مؤسسه میلاد دارو» از زیرمجموعه‌های شهید فخری زاده است که سال‌ها در حوزه تولید دارو فعالیت داشته اند و روی فرم ویروس غیرفعال کار می‌کنند، این مؤسسه نیز در مرحله دریافت کد اخلاق بوده و بزودی وارد فاز یک مطالعات انسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه به موزات پیگیری تولید داخلی واکسن، روی تولید قراردای به صورت مشترک نیز اقداماتی صورت گرفته است، عنوان کرد: یک شرکت داخلی درحال دستیابی به توافقات نهایی با تولیدکننده واکسن اسپوتنیک است تا طی دو ماه آینده این واکسن را در داخل به صورت صنعتی تولید کند، همچنین انستیتو پاستور نیز قراردادی با همکاری کوبا امضا کرده است که با دریافت نتایج مرحله‌های یک و دو مطالعات بالینی در کوبا، مرحله سه در دو کشور روی ۵۰ هزار نفر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه حسب تصمیمات متخذه در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم دسترسی جمعیت دارای اولویت به دریافت واکسن کرونا، مباید تا قبل از تولید نهایی واکسن داخلی، واردات از منابع معتبر دنبال می‌شود، گفت: مؤسسه گامالیا اولین شرکتی بود که مدارک کامل واکسن اسپوتنیک را به ما ارائه داده و مورد بررسی و تأیید قرار گرفت و تاکنون دومحموله را به ایران ارسال کرده است، همچنین مستندات واکسن بهارات هند و سایت آسترازنکا در کره جنوبی نیز به سازمان غذا و دارو ارائه شده و در حال بررسی است.

وی با تأکید براینکه تاکنون تنها یک درصد مردم دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، گفت: باید توجه داشته باشیم، کشور‌هایی که واکسیناسیون خود را به نسبت زودتر آغاز کرده اند در مرحله سه مطالعات بالینی مشارکت داشته اند، این درحالی است که تاکنون در ایران هیچ واکسن وارداتی قبل از تأیید واکسن در کشور سازنده و یا سایرکشور‌ها اجازه مصرف در ایران را دریافت نکرده است.

صدا و سیما/

برچسب ها: واکسن ، کرونا ، شانه ساز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: