bazarnews

کد خبر: ۸۷۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: با توجه به کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در جامعه، قرنطینه بهترین راهکار موجود برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در این استان است.

علی خدادادی پیش از ظهر امروز در نشست ستاد استانی مقابله با شیوع ویروس کرونا، گفت: برای کنترل شرایط اجتماعی پاندمی ویروس کرونا باید توجه ویژه‌ای را معطوف به این مسئله کرد که چرا به شرایط کنونی وارد شده‌ایم؛ شاید پاسخ آن را در امیدواری کاذب آحاد جامعه پس از اعلام شرایط آبی و کاهش هراس اجتماعی باید جست‌وجو کرد چرا که این موارد سبب کاهش سطح خود مراقبتی و رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی در بین مردم شده است.

وی با بیان اینکه الگوهای رفتاری ویروس نکته دومی است که باید مورد اهتمام قرار گیرد، تصریح کرد: ویروس‌ها با واریانت‌های مختلفی بر اثر تکثیر (تغییرات تئوکلئوتیدی) در داخل و یا خارج از کشور به وجود می آیند که نمونه‌ای از آن ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان افزود: این ویروس دارای خصوصیاتی نظیر سرعت انتقال بسیار بالا و کشندگی بالا نسبت به ویروس قبلی است و همین موضوع باعث خواهد شد تا در صورت ادامه این روند عادی انگاری و بی‌توجهی به استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و شست‌وشوی مستمر دست‌ها و یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده شرایط به گونه پیش آید که تا حوالی نیمه اسفندماه به قله پیک شیوع رسیده و امکان کنترل شرایط ناممکن شود.

خدادادی اظهار کرد: در صورت وقوع چنین حالتی، بدون تردید شاهد آسیب‌های جدی و یا حتی شکسته شدن سیل بندهای نظام درمان و سلامت در استان خوزستان خواهیم بود و با تکمیل ظرفیت پذیرش بیماران در مراکز درمانی به اوج فاجعه نزدیک و نزدیک‌تر شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه چه راهکارهایی برای مقابله با این ویروس و پیشگیری از تحقق چنین شرایطی وجود دارد، عنوان کرد: این نکته بسیار پر اهمیتی است که نیازمند همکاری و همدلی همگانی است که تعیین دقیق گروه هدف و تأمین نیازهای این گروه که بیشتر بر عهد مسئولان است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده حدود ۹۸ درصد فوتی‌ها بالای ۵۰ سال سن دارند و ۸۰ درصد موارد بستری را نیز همین گروه سنی شکل می‌دهند که این آمار گویای گروه هدف با اولویت اول را مشخص می‌کند؛ لذا باید برای این گروه برنامه‌ریزی ویژه‌ای صورت گیرد و بیماران زمینه‌ای در این گروه نیز مورد توجه بیشتری باشند.

خدادادی به تسلط بر شرایط این بیماری و مهار آن اشاره و تصریح کرد: برای مقابله با کووید- ۱۹و شرایط بسیار سخت موجود باید به اضلاع مثلث پیشگیری رجوع کرد که شامل رعایت دقیق و صحیح شیوه‌نامه‌های بهداشتی، قرنطینه کامل و سختگیرانه و واکسیناسیون هستند.

وی افزود: با توجه به شرایط حال حاضر، امکان واکسیناسیون سراسری و همگانی در کوتاه‌مدت میسر نیست و رعایت دستورالعمل‌ها نیز به کمترین میزان خود رسیده است؛ لذا شرایط کنونی استان طلب می‌کند که با انجام قرنطینه، زمینه برنامه‌ریزی‌های عملیاتی را برای مهار این شرایط بحرانی محیا کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان مطرح کرد: در کنار این موارد، توجه به نظرات علمی و کارشناسی در برنامه‌ریزی‌ها و افزایش قابل ملاحظه تست‌های ابتلاء و همچنین ردیابی، ایزوله کردن افراد مرتبط با بیماران شناسایی شده و قرنطینه کردن آنهایی را که می‌توانند علامت‌دار و یا حتی بدون علامت باشند، در دستور کار قرار داد.

خدادادی بحث آموزش‌ها را از دیگر موارد مطرح شده در راستای پیشگیری از این بیماری برشمرد و گفت: با توجه به مرزی بودن استان که خود سبب آسیب‌پذیرتر شدن خوزستان از این حیث شده است باید بیش از پیش آموزش‌های همگانی مورد تأکید قرار گیرد و در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود که در این زمینه ادامه کار تیم‌های ناظران سلامت جمعیت هلال‌احمر و فعالیت اعضای خانه‌های هلال در قالب طرح شهید سلیمانی می‌تواند مؤثر و نقش‌آفرین باشد.

مهر/

برچسب ها: قرنطینه ، کرونا ، خوزستان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: