bazarnews

کد خبر: ۸۸۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
سیر به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی، ضدعفونی کننده (میکروب زدا) و افزایش دهنده ایمنی بدن است.

از زمان‌های گذشته، عقیده بر این بود که سیر، خواص درمانی زیادی دارد و دارویی موثر برای کاهش فشار خون است، اما متخصصان طب ایرانی در باره برخی ویژگی‌های درمانی سیر، نظراتی داده‌اند که شاید تا به حال، آن را نشنیده باشید.

سیر تند با تحریک سیستم سمپاتیک، منجر به افزایش فشارخون می‌شود. هرچه سیر تندتر باشد، این عارضه شدیدتر خواهد شد.
کسانی که با خوردن سیر، دچار ضربان تند قلب همراه با لرزش یا بی قراری و خشم و دلهره می‌شوند، به احتمال زیاد فشار خونشان افزایش یافته است.
اغلب خوردنی‌های نفاخ، سبب افزایش فشار خون می‌شوند و سیر به علت ایجاد نفخ اگر همراه ماست خورده شود، می‌تواند بر خطرات افزایش فشار خون اضافه کند. این خطر، افراد چاق را بیشتر تهدید می‌کند.
مصرف سیر، سبب کنترل پرفشاری خون نمی‌شود و مبتلایان باید به طور مرتب و مستمر از دارو‌های شیمیایی استفاده کنند.
در مقالات و گزارش‌های مختلف آمده است، سیر و فرآورده‌های دارویی آن در کسانی که دارو‌های ضد پلاکت مانند آسپرین یا دارو‌های حل‌کننده لخته و ضد انعقاد خون مانند وارفارین، هپارین و ... استفاده می‌کنند، می‌تواند خطر خونریزی را در قسمت‌های مختلف بدن افزایش دهد.
مطالعات نشان داده است، مصرف مکمل‌ها یا همان قرص سیر در مقایسه با خود سیر قوی‌تر عمل می‌کند، به این دلیل که مقدار قابل توجهی از آلیسین (ماده موثره سیر) هنگام جویدن یا پختن از سیر خارج می‌شود.
سیر صفرای بسیار تند ایجاد می‌کند و در متون طب ایرانی در درجه سوم گرم و خشک قرار دارد. یعنی گرمی خیلی زیادی دارد، به طوری که گرمی درجه چهار منجر به سمی شدن محصول می‌شود.
سیر به دلیل طبع گرمی که دارد، برای تقویت قدرت جنسی سردمزاجان مناسب است، اما در گرم مزاجان اثر معکوس دارد و باعث ضعف قدرت و افت میل جنسی می‌شود و مصرف زیاد آن در مناطق گرمسیر بخصوص توسط افراد عصبی مزاج باید محدود شود.
سیر در مناطق کویری با آب و هوای گرم و خشک یا نیمه خشک همچون همدان یا تهران بوی تندتری دارد، اما سیر نواحی شمال کشور که رطوبت هوا بیشتر است تندی کمتری دارد. هر چه سیر بودار‌تر باشد پرخاصیت‌تر است.
سیر کوهی (موسیر) در مقایسه با سیر تازه پلویی یا باغی اثرات قوی‌تر و بوی کمتر و فواید بیشتر دارد.
سیر به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی، ضدعفونی‌کننده (میکروب زدا) و افزایش دهنده ایمنی بدن است.
نتایج پژوهشی نشان می‌دهد، سیر می‌تواند از غلظت خون پیشگیری کند و خنثی‌کننده نیترات موجود در برخی موادغذایی بخصوص سوسیس و کالباس است.
مصرف روزانه سیر در بهبود علائم سرماخوردگی موثر است.
برای کاهش بوی بد دهان ناشی از خوردن سیر جویدن نعنا، ریحان، میخک، چای خشک و قهوه توصیه شده، هر چند ترکیبات بدبوی سیر پس از هضم وارد خون و سیستم تنفسی و در نهایت، نامطبوع شدن تنفس و پوست می‌شود.
وقتی سیر جوانه می‌زند، از ارزش تغذیه‌ای آن کاسته می‌شود، ضمن این‌که در جوانه سیر مواد سمی تولید می‌شود که برای سلامت مضر است. از سیر جوانه زده استفاده نکنید یا قسمت جوانه زده را جدا و مابقی را استفاده کنید.
در برخی منابع نقل شده است که سیر‌های سبک و سفیدرنگ چینی را با مواد شیمیایی اسپری و رنگ می‌کنند تا از این طریق، از جوانه زدن آن‌ها جلوگیری شود.

صداو سیما/

برچسب ها: ایمنی بدن ، گروگرد ، سیر
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: