bazarnews

کد خبر: ۸۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به عدم حضور شرکت مخابرات ایران در نمایشگاه تلکام گفت: بدهی که به درستی باید به پرسنل مخابرات پرداخت کنید را با افزایش تعرفه از جیب مردم پرداخت نخواهیم کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاحیه تلکام ۲۱، اظهار کرد: یک سال با کرونا گذشت و بار سنگینی از مسوولیت‌های آثار کرونا بر دوش فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور بود. شاید این موارد خیلی دیده نشد، اما قطعا حس شد. 

به گفته او زمان‌هایی که به هر دلیل شبکه طبق عوارض طبیعی از دسترس خارج می‌شد، استفاده‌کنندگان متوجه می‌شدند که چه نعمت بزرگی در اختیارشان قرار گرفته و شاید بخشی از تلاش‌های تلاشگران عرصه ارتباطات را می‌توانستند ببینند.

وی با تاکید بر رشد مصرف اینترنت در دوران کرونا بیان کرد: شوخی نیست که بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز، یک میلیون معلم، ۱۴۰ هزار استاد، چهار میلیون دانشجو و طلبه تمام امر آموزش خود را در این یک سال از طریق فضای مجازی انجام دادند. در کنار سایر خدمات شامل فروشگاه‌ها، حمل و نقل، بانکداری و حوزه‌های مختلفی که همواره بارش روی سیستم بود و چند برابر شد. پست به رشد چهار برابری ظرفیت حمل و نقل روبه‌رو شد و شبکه پستی به اشباع رسید در این یک سال و البته همه اینها برای ما فرصت ایجاد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه همه فعالان عرصه‌ آی‌سی‌تی سال سختی پشت سر گذاشتند، ادامه داد: فردا مرکز هوشمند تجزیه مبادلات پستی کشور بعد از تلاش‌های شرکت ملی پست در تهران افتتاح می‌شود و مراکز اصلی‌مان هم هوشمند خواهد شد، زیرا شیوه سنتی دیگر در پست هم جواب نمی‌دهد. در این مدت تولیدکنندگان حوزه‌های مختلف سه شیفته کار کردند، برای تولید مودم، تولید فیبر نوری، تجهیزات انتقال، توسعه نرم‌افزار؛ باری که روی این شبکه آمد، بار زیادی بود و مدیریت کردن این ظرفیت کار آسانی نبود.

آذری جهرمی با بیان اینکه مخابرات پیکره اصلی شبکه ارتباطی کشور است، گفت: در این مدت همکاران ما در شرکت مخابرات که در سراسر کشور گسترده هستند، بار زیادی روی دوششان بود. اپراتورها و سروکوها، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی، همه بار زیرساختی سنگینی را تحمل کردند که رفاه را برای مردم در شرایط کرونا فراهم کنند و کسب‌وکارها را در دسترس قرار دهند. امروز و پس از یک سال سخت و تجربه کرونا، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خدمات عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات دور هم جمع شدند، تجربه‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

در یک سال گذشته علاوه بر کرونا، با تحریم مواجه بودیم

وی با بیان اینکه در این مدت، تجربه‌ها علاوه بر کرونا، با پدیده تحریم هم مواجه بود، اظهار کرد: ما هیچ‌گاه از تحریم‌ها ناله نکردیم، اما در دو سال گذشته تحریم‌ها فشار زیادی به مجموعه مدیریتی حوزه ارتباطات وارد کرد. برای ثبت سفارش ‌و پیگیری تامین تجهیزات در اپراتورها، به چندین مراجعه و نامه‌نگاری با بانک مرکزی و وزارت صمت نیاز بود. برخی استان‌ها که به یک تولیدکننده خاص وابسته بودند و ارتباطات روستایی‌شان متوقف شده بود و امکان تامین تجهیزات را نداشتیم. ما برخی از این تهدیدها را به فرصت برای تولید تبدیل کردیم و در برخی موارد هم دانش‌ و ظرفیت لازم را نداشتیم.
(ایسنا)

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: