bazarnews

کد خبر: ۸۸۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
ضعف‌های عضلانی، مشکلات مو و ناخن، انباشت مایعات در بدن و گرسنگی زیاد می‌تواند از علایم کمبود پروتئین باشد.

پروتئین‌ از مواد مغذی ضروری برای موجودات زنده است. این ترکیبات به ما انرژی می‌دهند و به بدن کمک می‌کنند تا از بیماری‌ها بهبود یابد. پروتئین از زنجیره‌های بلند اسیدهای آمینه که عناصر سازنده ماهیچه‌ها هستند، تشکیل شده‌است. بدن ما 11 اسید آمینه تولید می‌کند و بقیه باید از غذاها دریافت شوند. به همین دلیل، مهم است که از دریافت میزان کافی پروتئین اطمینان حاصل کنیم. موارد زیر برخی از علایم کمبود پروتئین می‌تواند باشد. به خاطر داشته باشید که این علایم می‌توانند دلایل دیگری هم  داشته باشند.

گرسنگی و هوس‌های غذایی

اشتیاق مداوم به غذا و نیاز به مصرف میان‌وعده، ممکن است نشانه کمبود پروتئین باشد. پروتئین ، سیرکننده‌ترین ماده مغذی است. مصرف پروتئین‌ها باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که  با افزایش احساس سیری در ارتباط هستند و میزان مصرف در وعده‌های غذایی بعدی را کاهش می‌دهند. اگر دچار کمبود این ماده مغذی اشباع‌کننده باشید، ممکن است در طول روز احساس گرسنگی کنید.

ضعف‌های عضلانی یا درد مفاصل

کمبود پروتئین می‌تواند منجر به کمبود عضله شود. در یک مطالعه مشخص شد  مردان و زنان مسن که پروتئین کمی مصرف می‌کنند، عضله بیشتری از دست می‌دهند. پروتئین، به ویژه پروتئین حیوانی برای مفاصل مفید است و مشخص شده است که کلاژن موجود در این منابع پروتئینی درد مفاصل را تسکین می‌دهد. بر اساس یک آزمایش بالینی، دریافت پروتئین روزانه در کاهش درد  بیماران مبتلا به آرتروز  موثر است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: