bazarnews

کد خبر: ۸۸۲۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
اعضای کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران در نشست اخیر این کمیسیون به بررسی توانمندی‌های صنعت پخش و چالش‌های پیش‌روی این صنعت پرداختند. به اعتقاد آنها، نبود یک متولی مشخص برای این حوزه و وجود قوانین موازی، دو معضل جدی در برابر صنعت پخش است.

در تازه ترین نشست کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران توانمندی‌های صنعت پخش و چالش‌های پیش‌روی این صنعت، ویژگی‌های نظام توزیع و معضلات آن مورد بررسی قرار گرفت. مصطفی خدایی، رییس انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران در این نشست ابتدا نگاهی به چگونگی شکل‌گیری و روند توسعه صنعت پخش‌ در طول تاریخ داشت و ضمن ارائه تعریفی از این صنعت که در واقع واسط بین تامین‌کنندگان و خرده‌فروشان است، چرخه عملیات آن را تشریح کرد.

این فعال اقتصادی در ادامه به نقش فناوری‌های روز بر توسعه صنعت پخش اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی مراکز توزیع و تعداد زیاد مشتریان بدیهی است این صنعت بدون استفاده از آخرین و بهترین تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توان توسعه و پایداری را نخواهد داشت. در این حوزه، سیستم یکپارچه مالی، اداری، توزیع و فروش در سطح تمام شرکت‌های عضو نیاز است. از طرفی سهولت و سرعت دسترسی به اطلاعات فروش، توزیع و انبارش را مدنظر داریم. مکانیزه کردن کلیه فرآیندهای صنعت و استقرار سیستم ERP و SAP و کنترل مستمر و مکانیزه انبارش؛ حمل بین شهری و رهگیری محصولات توزیع شده از طریق سیستم‌هایی مانند GPS از دیگر موضوعاتی هستند که توجه به فناوری‌های جدید را برای این صنعت مهم کرده است.

او در ادامه با تشریح اهداف و برنامه‌های تعریف شده برای این انجمن به نیازهای صنعت پخش با هدف ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات پرداخت. به باور خدایی تدوین قانون نظام توزیع کشور بر اساس ماده ۱۰۱ برنامه پنجم توسعه، اعطای تسهیلات بانکی با نرخ‌های موجه‌تر برای سرمایه‌گذاری در صنعت، بهبود شرایط کسب‌وکار به ویژه بهبود حاشیه سود صنعت، ایجاد رشته‌های دانشگاهی مرتبط و موضوعاتی از این دست، مهم‌ترین مسائلی هستند که باید پیگیری و اجرایی شوند.

از نگاه رییس انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران وجود تفکر سنتی، تغییرات زیاد مدیریتی، نداشتن استراتژی درست، کاهش قدرت خرید مردم، عدم تعهد مشتریان در پرداخت‌های به موقع و افزایش چک‌های برگشتی از چالش‌های اصلی این صنعت هستند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: