bazarnews

کد خبر: ۸۸۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
در راستای گسترش عدالت اجتماعی و بهره مندی خانواده های فاقد خودرو از مزایای یارانه های بخش انرژی، گروهی از نمایندگان پیشنهاداتی را در هفت بند تدوین و در اختیار سایر نمایندگان قرار دادند تا در صورت اقبال مجلس به عنوان طرح پیشنهادی در صحن و در هنگام بررسی لایحه بودجه مورد بررسی قرار بگیرد.

برای نخستین بار، این نمایندگان مجلس دهم بودند که تلاش کردند در قالب طرحی موضوع عدم بهره مندی دامنه وسیعی از خانواده های ایرانی از یارانه پرداختی بخش انرژی را اصلاح کنند. تلاش هایی که در نهایت به سرانجام نرسید و مکانیسم سهمیه بندی بنزین بر اساس الگوی قبلی تداوم پیدا کرد. این روند بعد از تشکیل مجلس یازدهم توسط نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس جدید نیز دنبال شد.

اعضای کمیسیون انرژی مجلس یازدهم با اشاره به این واقعیت که حدود نیمی از خانواده های ایرانی  از جمله دهک های محروم تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، بهره ای از این یارانه های پرداختی هنگفت نمی برند، موضوع اختصاص سهمیه بنزین برای همه خانواده های ایرانی را به عنوان یک اولویت روی میز بررسی ها قرار دادند. در نهایت خبر رسید که طرحی در قالب پیشنهادات ۷گانه در مجلس توزیع شده که قرار است همزمان با بررسی لایحه اصلاحی بودجه در معرض رای نمایندگان قرار بگیرد. طرحی که گردآورندگان آن معتقدند، نقش دولت در قیمت گذاری را کاهش می دهد و بخشی از درآمدهای دولت در اعطای یارانه بنزین به ثروتمندان را به خزانه باز می گرداند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین در بخش نخست این پیشنهادات ۷گانه آمده است:«از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ به هر خانوار ایرانی مشمول دریافت یارانه که فاقد خودرو باشد، به ازای هر نفر، پانزده ۱۵ لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه ای اختصاص پیدا می کند. همچنین به خانوارهای دارای خودرو که تعداد اعضای آن بیشتر از ۴نفر باشد، به ازای هر نفر بیشتر، ۱۵ لیتر در هر ماه سهمیه بنزین یارانه ای تعلق می گیرد.»

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: