bazarnews

کد خبر: ۸۹۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
بودجه اشتغال مددجویان کمیته امداد در گلستان برای امسال ۱۳۲ میلیارد تومان بود که تا کنون ۸۴ درصد منابع جذب شده اما با این اعتبارات برای چند هزار مددجو شغل ایجاد شده است؟

ایجاد شغل به ویژه در سال‌های اخیر به کاری سخت تبدیل شده است. شاید در گذشته می‌شد با 30 تا 40 میلیون تومان یک شغل ایجاد کرد اما اکنون این امکان فراهم نیست و به ویژه در بخش صنعت ایجاد هر شغل بیش از 150 میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.

حالا در کنار تورم و افزایش کم سابقه قیمت‌ها، ایجاد شغل برای افراد نیازمند آن هم در مناطق محروم سختی و پیچیدگی‌های بیشتری دارد؛ کاری که کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای توانمندسازی اقتصادی مددجویان در دستور کار قرار داده است.

آن طور که مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گلستان گفته بودجه اشتغال مددجویان امسال 132 میلیارد تومان بوده که 84 درصد این منابع جذب شده است.

عیسی بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت: حدود 25 درصد از اشتغال استان از طریق کمیته امداد انجام می‌شود. ما در حوزه اشتغال برای مددجویان هم مشاوره شغلی داریم و هم متناسب با علاقه آنان، مهارت‌های شغلی و فنی را آموزش می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار و تثبیت درآمد مددجویان اولویت مهم کمیته امداد است، گفت: پس از اینکه کسب و کاری راه افتاد به مدت 3 تا 5 سال نظارت می‌کنیم و اگر در این مدت نیاز به مشاوره شغلی، تسهیلات و یا بازار فروش برای محصولش بود خدمات لازم را در اختیار آنان قرار خواهیم داد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بیان داشت: سهمیه اشتغال امسال برای مددجویان 4 هزار و 844 نفر بود که تاکنون 5 هزار و 23 شغل ایجاد کردیم. میزان اعتبار اشتغال نیز 132 میلیارد تومان بود که 84 درصد آن جذب شده است.

وی با بیان اینکه طبق برنامه از سال آینده اعتبارات اشتغالزایی کمیته امداد در قالب طرح راهبران شغلی هزینه خواهد شد، گفت: در این طرح کسانی که صاحب کسب و کار موفقی هستند و بتوانند از تهیه مواد اولیه موردنیاز، آموزش، نظارت بر روند تولید و بازاریابی برای فروش محصولات مددجویان را به درستی انجام دهند، شناسایی و در قالب تفاهم نامه‌ای که برای تولیدکنندگان هم سود خوبی خواهد داشت، اقدامات لازم برای اشتغال مددجویان را انجام می‌دهیم.

بابایی افزود: این افراد را شناسایی کرده، مصاحبه شغلی لازم را انجام می‌دهیم و سپس برای دریافت کد اقتصادی آنان را به تهران معرفی می‌کنیم. امیدوار هستیم با کمک راهبران شغلی هم درآمد مددجویان افزایش پیدا کند و هم محصولات باکیفیت تری تولید شود.

وی گفت: تا کنون 75 راهبر شغلی را شناسایی کردیم که با 54 نفر آنان وارد همکاری شدیم. سال گذشته 551 نفر و امسال 889 نفر از مددجویان از طریق راهبران شغلی، صاحب شغل و کسب و کار شدند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان با اشاره به پیش بینی بسته‌های تشویقی برای کارآفرینان بیان داشت: کارآفرینانی که نیروی کار خود را از مددجویان امداد تأمین کنند به ازای هر نفر 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه 7 ساله دریافت می‌کنند و در صورتی که نیاز به تسهیلات نداشته باشند تا دو سال حق بیمه این افراد را کمیته امداد پرداخت خواهد کرد.

وی این نوید را هم داد که سال آینده اعتبارات اشتغال مددجویان استان دو برابر و میزان تسهیلات اشتغالزایی نیز به 100 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: