bazarnews

کد خبر: ۸۹۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۶
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران:
یمحمد علیخانی گفت: در کل حمل و نقل عمومی زیان ده است و در ماه مبلغی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت می‌دهد.
گروه راه و مسکن بازارنیوز - سیدسهند شریف زاده؛ محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، در خصوص افزایش نرخ بلیت مترو و اتوبوس، در گفتگو با بازارنیوز گفت: هیچ کسی تمایل ندارد قیمت‌ها افزایش پیدا کند و برای این کار باید حتما دلایلی داشته باشیم.  

قیمت واقعی بلیت مترو برای هر سفر ۱۹۸۰۰ تومان است

علیخانی پیرامون قیمت بلیت مترو گفت: قیمت تمام شده بلیط مترو چیزی حدود ۱۹۸۰۰ تومان در سال ۱۴۰۰ برای هر سفر پیش بینی شده است. اگر بخواهیم طبق قوانین و مصوباتی که از گذشته وجود داشته عمل بشود این عدد باید تقسیم بر ۳ شود یک سهمش را دولت به شبکه یارانه پرداخت کند یک سهمش را شهرداری باید پرداخت کند و یک سهمش را هم مردم پرداخت کنند.

وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد هزینه بسیار سنگینی برای مسافرین می‌شود و عملا همچین امکانی وجود ندارد فلذا بررسی‌های کارشناسی روی این موضوع صورت گرفت و قرار شد فقط ۹ درصد این قیمت تمام شده برای مسافرین اعمال شود. یعنی به عبارت دیگر آن سهم قانونی یک سوم هم از مسافر هم گرفته نشود. این سهم ۹ درصد هم حدود دو هزار تومان می‌شود.
 
شهروندان ۹ درصد حق بلیت را می‌پردازند / دولت سهم خودش از حمل و نقل عمومی را نمی‌پردازد

بخش خصوصی در اتوبوسرانی ضرر می‌دهد

علیخانی پیرامون دلایل گرانی بلیت گفت: از آن طرف بخش زیادی از اتوبوس‌های شهرداری خصوصی شده است و به خاطر اینکه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد در حال واگذاری اتوبوس هستند و اتوبوس را می‌فروشند و از خط خارج می‌کنند. البته الان شرایط کرونا هم که پیش آمده، کاهش مسافر را در حمل و نقل داریم، چون ما کاهش ساعت طرح ترافیک هم داشته ایم.

وی افزود: در ساعات پیک در بعضی از خطوط ما همچنان تراکم وجود دارد. به دلیل اینکه قشر محروم جامعه هم کماکان از این وسایل استفاده می‌کنند به همین خاطر تا جایی که امکانش باشد جلوی افزایش قیمت گرفته می‌شود. با اینکه تورم بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است، اما میزان افزایش قیمت این خدمات بسیار پایین است و این نکته را هم مورد توجه داشته باشیم که اتوبوسرانی و مترو اگر بخواهد کار کند و خدمات ارائه بدهد ناچارا یک بخشی از هزینه آن را حتی کمتر از سهم واقعی باید مسافر پرداخت کند.

دولت سهم خودش را نمی‌پردازد

علیخانی در پایان گفت: اگر دولت سهم خودش را پرداخت می‌کرد افزایش قیمت بازهم می‌توانست کمتر از این باشد. منتها متاسفانه دولت سهم خودش را پرداخت نمی‌کند و سهمش را شهرداری پرداخت می‌کند علاوه برآن شهرداری بخشی از سهم شهروندان را هم به صورت یارانه پرداخت می‌کند. در کل حمل و نقل عمومی ما به نوعی می‌شود گفت زیان ده است و در ماه چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت خواهیم داشت و عملا دچار یک بحران هستیم.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: