bazarnews

کد خبر: ۸۹۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه بخش خصوصی مولد و ملی می‌تواند بر فراز اقتصاد کشور باشد، گفت: توسعه اقتصادی پایدار و پویا با حضور فعال این بخش در اقتصاد با اعتماد عمومی ممکن می‌شود.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز؛ مسعود خوانساری با اشاره به قدمت ۱۳۷ ساله اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: حضور موثر در انقلاب مشروطیت، کمک به کشور در قحطی، حضور فعال در جبهه‌های جنگی و حضور فعال در جهت عبور از کرونا، بخشی از فعالیت‌های مهم این نهاد بخش خصوصی بوده است.

وی افزود: ساخت نخستین راه‌آهن، ساخت صنعت برق، اتومبیل‌های سبک و سنگین، لوازم‌خانگی، لوازم بهداشتی، تاسیس مدرسه، مسجد و بیمارستان در دورافتاده‌ترین بخش‌های کشور، بخش دیگری از فعالیت اتاق بازرگانی بوده و از غرب تا شرق هیچ اقتصادی بدون توجه به بخش خصوصی به پیشرفت معناداری نرسیده است.

خوانساری با بیان اینکه در شرایط کنونی کارآفرینان غربی در ذهن مردم تبدیل به ستاره شده‌اند و تجار داخلی مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند، تصریح‌کرد: در ۲۰ سال اخیر بی توجهی به بخش خصوصی با افزایش درآمدهای نفتی اوج گرفته و عرصه بر فعالان این بخش تنگ‌تر شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم، بخش خصوصی به کسب‌وکار و معیشت مردم کمک می‌کند و اجازه افزایش بیکاری را نمی‌دهد، خاطرنشان‌کرد: در حالی که افرادی با فروش ارزهای دریافتی در آن سوی آب‌ها ویلا و خانه خریده‌اند، بخش خصوصی در داخل کشور ایستاده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

رییس اتاق تهران ادامه‌داد: در فهرست مفسدان اقتصادی نامی فعالان متعهد کشور دیده نمی‌شود، اما همه را در یک صف قرار می‌دهند و تر و خشک را با هم می‌سوزانند.

خوانساری تصریح‌کرد: طی سال‌ها، سیاست‌های غلط اقتصادی، بخشنامه‌های متعدد، سیاست‌های ارزی، برهم زدن رقابت، واگذاری‌های غیرکارشناسی و بازپس‌گیری‌های سیاسی به چرخه فساد در کشور کمک کرده است.

به گفته وی، حاصل این وضعیت، رونق گرفتن کار سوء استفاده‌کنندگان است که تصویر کارآفرینان را خراب می‌کنند و به همین دلیل، رسالت ما این است که تصویر واقعی کارآفرینان و بخش خصوصی کشور را به درستی نشان دهیم.

رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه فعالان اقتصادی امروز را باید فعال‌ترین تجار تاریخ ایران نامید، گفت: وضعیت دو دهه اخیر خلاصه‌ای از همه ناراستی‌های تاریخ تجارت در ایران است، با این وجود کارآفرینی در کشور ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی برای نیاز های عمومی تلاش کرده است، افزود: راه‌اندازی بیمارستان کارآفرینان، مدرسه کارآفرینی یا فعالیت‌های فرهنگی مانند چاپ و پخش کتاب‌های فاخر اقتصادی صورت گرفته تا الگوهای واقعی و بومی را در اختیار نسل جوان قرار دهد.

خوانساری با اشاره به اینکه الگوهای بومی باید سرلوحه فعالیت های اقتصادی قرار بگیرد، تاکید کرد: بخش خصوصی در نهایت میهن دوستی موانع را پشت سر می‌گذارد و به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: