bazarnews

کد خبر: ۸۹۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: مواردی که در حال پیش‌برد آن‌ها هستیم، منطبق بر همان مواردی است که در مجلس شورای اسلامی و مصوبات هیئت دولت پیگیری می‌شود.
گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، در گفتگو با بازارنیوز پیرامون اقدامات بانک مرکزی در زمینه شفافیت تراکنش‌های بانکی، اظهار کرد: ۵۴ پروژه از ۱۱۰ پروژه فعال در معاونت فناوری‌های نوین، به حوزه شفافیت مالی باز می‌گردد که نشان دهنده اهمیت این حوزه برای نظام بانکی کشور است. برخی از این پروژه‌ها به طور متمرکز در مرکز و برخی هم با همکاری شبکه بانکی کشور درحال اجراست.

وی افزود: شاید بتوان این پروژه‌ها را به چند حوزه تقسیم کرد. بخشی از این موارد به پروژه‌هایی باز می‌گردد که به دنبال شفاف‌سازی هویت افراد، اشخاص و تراکنش‌هاست. مهم‌ترین پروژه در این زمینه، پروژه شناسه ملی و شناسه اتباع است که در شبکه بانکی به عنوان پروژه «شهاب» شناسایی می‌شود.
 

محرمیان ادامه داد: پروژه دیگر از این ۵۴ مورد، اقدامی است که منجر به ثبت همه حساب‌های بانکی در مرکز می‌شود و در لحظه مواردی مانند این که شخص، مجاز به افتتاح حساب است یا قوانین مربوط به افتتاح حساب برای او رعایت شده را می‌توان با این سامانه وارسی کرد. شاید این اقدام به نظر ساده و ابتدایی به نظر برسد، ولی ما سال‌هاست که درگیر عملیاتی کردن همین پروژه هستیم؛ زیرا سازمان‌های مختلفی که باید هویت افراد را به اشخاص حقیقی یا حقوقی بدهند، نتوانستند ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته باشند، ولی ما می‌دانیم، شبکه بانکی سرویس‌هایی را ارائه می‌کند که برای همه مردم است و اگر بخواهیم ارائه سرویس‌ها را منوط به داشتن شناسه (کد ملی برای اشخاص حقیقی) کنیم، می‌تواند روند پروژه را تسریع کند.

وی خاطرنشان ساخت: از بهمن ۹۹، جلوی تراکنش‌هایی که هویتشان در سامانه ساتنا مشخص نبود را گرفتیم. در ایام عید جلوگیری در سایر شبکه‌های بانکی و در نهایت در کل شبکه بانکی این کار اجرایی خواهد شد.
 
*پروژه اعتبارسنجی برای دریافت‌کنندگان تسهیلات

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در تشریح پروژه دیگر این نهاد گفت: پروژه دیگری که مطرح است، پروژه اعتبارسنجی است. در این پروژه، قانون ما را موظف کرده تا اطلاعاتی که اشخاص در حوزه‌های مختلف دارند را کنار هم قرار دهیم. زمانیکه یک فردی برای دریافت تسهیلات، مدعی باشد که وضع مالی خوبی دارد، همان جا گردش مالی او وارسی می‌شود. در این حال میزان تعهدش به برآورده شدن دیون هم سنجیده می‌شود.

وی افزود: فرض کنید میزان مالیاتی که پرداخت کرده یا میزان بدهکاری مالیاتی که دارد، جرائم راهنمایی و رانندگی و جرائم مالی که در قوه قضاییه دارد را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود این فرد تا چه میزان مقیّد به رعایت قانون بوده و چقدر شخص پر ریسکی است.

محرمیان تاکید کرد: در حال حاضر این پروژه عملیاتی است و هرکس برای دریافت تسهیلات به شبکه بانکی مراجعه می‌کند، برخی موارد مانند چک‌های برگشتی شخص، بررسی می‌شود، ولی به زودی سامانه اعتبارسنجی که در مراحل نهایی است، به کار گرفته خواهد شد که باعث می‌شود شفافیت در این حوزه بالا برود.
 
*پروژه‌ها اولویت‌بندی شدند

وی از اولیت‌بندی پروژه‌ها خبر داد و اظهار کرد: همه این ۵۴ پروژه در حال اجرا هستند، ولی با توجه به این که اجرای این پروژه‌ها به صورت موازی منابع زیادی را لازم دارد، آن‌ها را از شماره یک تا ۵، اولیویت‌بندی کردیم، ولی همه آن‌ها در حال اجراست و تیم‌های تخصصی روی آن‌ها کار می‌کنند.
 
*تعامل خوبی با مجلس داریم

محرمیان درباره ارتباط این پروژه‌ها با طرحی که مجلس تحت عنوان «حکمرانی ریال» پیگیری می‌کند، اظهار کرد: این مواردی که در حال پیش‌برد آن‌ها هستیم، منطبق بر همان مواردی است که در مجلس شورای اسلامی و مصوبات هیئت دولت پیگیری می‌شود. قطعا اقدامات مجلس ما را هم کمک می‌کند که سریع‌تر موارد را پیش ببریم. در حال حاضر تعامل بسیار خوبی با نمایندگان مجلس داریم.

پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: