bazarnews

کد خبر: ۹۰۰۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
اخترشناسان یک سیاره با نام "Gliese ۴۸۶" کشف کرده‌اند که شباهت بسیار زیادی با کره زمین دارد و به علت آنکه یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید است، درجه حرارت آن به دمای ۷۰۰ کلوین یا ۸۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد!

اخترشناسان یک سیاره با نام "Gliese 486" کشف کرده‌اند که شباهت بسیار زیادی با کره زمین دارد و فاصله آن از زمین 26 سال نوری فاصله دارد و به نظر می‌رسد این سیاره اتمسفر ابتدایی خود را حفظ کرده است و از منظومه شمسی نیز فاصله چندانی ندارد؛ در گذشته هزاران سیاره فراخورشیدی متشکل از گاز، یخ و سنگ کشف شده‌اند اما تعداد کمی از این سیاره‌ها با کره زمین و منظومه شمسی ما شباهت دارند.

"Gliese 486" یک سیاره سنگلاخ است و جرم آن حدوداً سه برابر زمین است که آن را به نوعی به ابرزمین تبدیل می‌کند اما آنقدر گرم است که شرایط کاملاً متفاوتی از شرایطی که به آن عادت کرده‌ایم، را رقم زده است؛ براساس یافته‌های دانشمندان، این سیاره فراخورشیدی یک هسته متشکل از فلزات و ترکیباتی مشابه با سیاره‌های زمین و زهره در منظومه شمسی است و قوه جاذبه سطح این سیاره 70 درصد قوی‌تر از جاذبه زمین است و این ابرزمین 30 درصد نیز بزرگتر از کره خاکی ما و هسته آن 2.8 برابر بزرگتر از کره زمین است.

سیاره "Gliese 486" در طی یک و نیم روز، فاصله 2.5 میلیون کیلومتری را به دور خورشید می‌چرخد و چرخش آن به دور محور خودش نیز همان زمان را خواهد برد؛ تعدادی از دانشمندان معتقدند با این اوصاف سیاره "Gliese 486" احتمالاً شبیه سیاره زهره است و یک سطح گرم و خشک با امواج گدازه‌های آتشین دارد.

این سیاره آنقدر به خورشید نزدیک است که یک سال آنجا فقط 1.5 روز طول می‌کشد! گرچه این ستاره ضعیف‌تر و خنک‌تر از خورشید است اما این سیاره فقط 1.5 میلیون مایل دورتر می‌چرخد و به این معناست که یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید است و این باعث می‌شود درجه حرارت آن به دمای 700 کلوین یا 800 درجه فارنهایت برسد!

عده‌ای دیگر از محققان معتقدند که این سیاره بیشتر از زمین، شبیه سیاره ونوس است  و مناظری گرم و خشک و رودخانه‌هایی از گدازه درخشان دارد؛ جو کمی احتمالاً در این سیاره وجود دارد چراکه گرمای حاصل از خورشید باعث تبخیر آن می‌شود اما گرانش این سیاره به آن کمک می‌کند تا جو خود را حفظ کند.

دانشمندان می‌گویند تمامی سطح این سیاره، گدازه است و جو آن از سنگ‌های بخار تشکیل شده است، نزدیکی این سیاره فراخورشیدی به زمین بسیار هیجان‌انگیز است و بررسی دقیق‌تر جزئیات این سیاره با تلسکوپ‌های شناخته‌شده‌ای همچون "تلکسوپ فضایی هابل" یا "تلسکوپ فضایی جیمز وب" امکان‌پذیر خواهد بود.

 

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: