bazarnews

کد خبر: ۹۰۳۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کرونای بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران از جانبازان بویژه جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی خواست که هرچه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
دکتر محمدمهدی زمانی به جانبازان و تمام افرادی که درگیری ریوی، قلبی، کبدی دارند و همه کسانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، فشار خون و ... هستند، توصیه کرد که هر چه سریعتر واکسن کرونا را تزریق کنند چرا که در صورت ابتلای این افراد به بیماری کووید ۱۹ احتمال گرفتار شدن آنها به فرم شدید بیماری وجود دارد.
 
وی در ادامه، خطاب به جانبازان شیمیایی که ریه‌های آنان بر اثر استنشاق گازهای شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی آسیب دیده است تاکید کرد که زودتر از سایر جانبازان واکسن کرونا آن هم از هر نوع و برندی که توسط وزارت بهداشت در کشور توزیع می‌شود را تزریق کنند چراکه به دلیل آسیب ریوی متاثر از استنشاق گازهای شیمیایی، در صورت درگیری با کروناویروس باید روزهای سختی را تجربه کنند.
 
این متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه همچنین در خصوص آمادگی‌های لازم برای واکسینه شدن در برابر کروناویروس گفت: همه افرادی که قرار است واکسیناسیون شوند و حتی جانبازان نیازی به مراقبت‌های قبل از واکسینه شدن ندارند و صرفا توصیه می‌شود روزی که قرار است واکسن دریافت کنند از حال عمومی خوبی برخوردار بوده و در صورتی که با سرماخوردگی یا علائمی نظیر تب و بی‌حالی مواجه هستند، واکسیناسیون خود را تا سه هفته به تاخیر بیندازند.
 
وی با تاکید بر اینکه آمادگی خاصی برای هیچ فردی به منظور واکسیناسیون، نیاز نیست، اظهار کرد: طبیعی است که پس از دریافت واکسن احتمال بروز علائمی نظیر درد در محل تزریق، افزایش دمای بدن، لرز و بی حالی وجود دارد که مشابه علائم زمان تزریق واکسن در سنین کودکی هستند که در این صورت نیز نیاز به کار خاصی نیست. به تمامی مردم جامعه که واکسن دریافت می‌کنند توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز علائم احتمالی پس از دریافت واکسن اقدام به مصرف قرص استامینوفن پانصد میلی (هر ۴ تا ۶ ساعت یک قرص) کنند.
 
دکتر زمانی به جانبازانی که دچار بیماری‌های کبدی هستند نیز گفت: این افراد بهتر است برای پیشگیری یا درمان علائم و عوارض واکسن در خوردن قرص استامینوفن احتیاط کرده و با نظر پزشک این دارو یا داروی دیگری را مصرف کنند.
 
وی همچنین با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس در بین جانبازان گفت: فردی که واکسن تزریق نکرده است باید حتی‌الامکان در منزل بماند و بویژه در شهرهایی که آمار شیوع بالاست، توصیه می‌شود این افراد از هرگونه تجمع و مهمانی دوری کنند و اگر به هر دلیلی قرار شد از منزل خارج شوند، حتما ماسک دولایه شامل ماسک جراحی سه لایه و ماسک پارچه ای دست ساز بر روی آن، استفاده کنند.
 
او تصریح کرد: براساس مطالعات انجام شده، سالمندان، جانبازان (بیماران تنفسی و قلبی شدید) و نیز مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و سرطان‌های فعال، در صورت ابتلا به کرونا در معرض ریسک درگیری شدید با این بیماری قرار می گیرند و بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع جهش‌های کرونا مانند جهش انگلیسی عدم تماس تنفسی با دیگران و بهترین روش برای انجام این کار، رعایت فاصله دو متری است و اگر مجبور به حضور در جمعی شدند حتما ماسک بزنند و تهویه هوا برقرار باشد.
 
دکتر زمانی تصریح کرد: واکسن از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری می‌کند بنابراین بدون هیچگونه استرس و ترسی هرگونه واکسنی که توسط وزارت بهداشت در کشور توزیع شد را تزریق کنید تا سیستم بدنی شما در مقابل ویروس ایمن شود. خوشبختانه تمامی واکسن‌های فعلی موجود در ایران از نوع یک ویروس سرماخوردگی یا ویروس‌های کشته شده هستند و خوشبختانه اثربخشی صددرصدی در مقابل نوع شدید ویروس کرونا دارند.
 
منبع: ایسنا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: