bazarnews

کد خبر: ۹۰۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰
یک شرکت دانش‌بنیان کشورمان موفق به تولید درخت بادام مقاوم به کم‌آبی در کشور شد.

اصغر زارعی چاهوکی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت از ابتدا توسط چند نفر از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات گیاهان و دانشگاه، تأسیس شد تا بتواند به نیازمندی‌های کشور در حوزه گیاهان، آب و خشکسالی پاسخ دهد و واحد تحقیق و توسعه شرکت در این زمینه فعال است.

وی ادامه داد: این واحد تحقیق و توسعه، نیازهای مختلف کشاورزان را بررسی کرد و بر اساس آن تلاش شد تا محصولات و خدمات فناورانه عرضه شود. یکی از این محصولات، طرح کاشت درخت بادام مقاوم در برابر خشکسالی و کم‌آبی است.

این فعال دانش‌بنیان گفت: درختان بادام در مناطق کوهستانی و مرتفع رویش دارند و با توجه به خشکسالی، برای این محصول نیز در برخی نقاط کشور، معضلاتی به وجود آمده است. بر این اساس نوعی از کشت بادام طرح‌ریزی شد که به جای آنکه نیاز باشد آن را هر 30 روز یکبار، آبیاری کنید، این بازه زمانی به سه ماه افزایش یافته است و این درخت در طول 3 ماه، تنها نیاز به یک واحد آبیاری دارد!

وی افزود: این نوع از کشت با استفاده از بسترسازی مناسب برای کاشت نهال بادام صورت می‌گیرد و این بستر مناسب باعث می‌شود تا آب کمتری هدر رود. یکی دیگر از محصولات این شرکت، گیاه دارویی کور است. این گیاه بسیار مفید در همه مناطق از جمله حاشیه کویر، زمین‌های سنگلاخی و دیگر زمین‌های ناهموار، امکان رویش دارد.

زارعی چاهوکی با تاکید بر لزوم استفاده از اقلام بهینه کشاورزی، برای مقابله با کم‌آبی گفت: این گیاه دارویی در موارد مختلفی از جمله در صنایع غذایی کاربرد دارد و از ظرفیت صادراتی خوبی برخوردار است. در آینده نیز تلاش داریم تا محصولات بیشتر و متنوع‌تری را به سبد محصولات این شرکت اضافه کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر در تلاش هستیم با جذب تسهیلات دامنه فعالیت‌ها را توسعه دهیم، با توجه به این موضوع که انجام پژوهش و کار علمی در حوزه محصولات کشاورزی دیر بازده هستند، باید تسهیلات تخصیص یافته به این حوزه نیز از دوره بازپرداخت و تنفس طولانی برخوردار باشد.

 

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: