bazarnews

کد خبر: ۹۰۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی از تائید ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در مناطق کمتر برخوردار خبر داد.
 

دکتر محمدصادق خیاطیان یزدی با اشاره به مصوبه شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۳ گفت: مناطق کمتر برخوردار دارای پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های زیادی هستند و بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها همواره دغدغه مسئولین علم و فناوری کشور بوده است. به همین منظور شرکت‌ها و مؤسسات دارای توانمندی‌های فناورانه و نوآورانه در مناطق کمتر برخوردار، تحت شرایطی به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان نوع ۳ تائید می‌شوند.

وی ادامه داد: در جلسه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، ۵۰ شرکت در مناطق کمتر برخوردار به‌عنوان دانش‌بنیان نوع ۳ تائید شدند و از این پس می‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کنند.

همکاری شرکت‌های بزرگ صنعتی با شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در ادامه به توضیح تسهیلات بهم رسانی این مرکز پرداخت و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زنجیر ارزش صنایع بزرگ نقش مهمی را ایفا کنند و بازار این شرکت‌ها را در اختیار بگیرند و در همین راستا معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با برگزاری نشست‌های ارائه نیازهای فناورانه سعی در تسهیل رابطه میان شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ را دارند. ضمن آنکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و توانمند برای ورود به بازارهای بزرگ صادراتی و حمایت از شرکت‌هایی با رویکرد سنتی، به‌منظور ورود نوآوری‌ها و توانمندی‌های فناورانه از دیگر راه‌های رسوخ هرچه بیشتر شرکت‌های دانش بنیان در بازار است.

لزوم بهره‌گیری کشور از اقتصاد دانش‌بنیان

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان با اشاره به لزوم بهره‌گیری کشور از اقتصاد دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید سهم پررنگ‌تری از تولید ناخالص ملی در کشور داشته باشند و با تعامل، پایه‌ریزی و اجرای الگوهای نوآوری باز در کشور می‌توان نفوذ شرکت‌های دانش‌بنیان در برندهای بزرگ و توانمند داخلی را گسترش داد تا شرکت‌های دانش‌بنیان به صنایع بزرگ و اثرگذار کشور پیوند بخورند و سهم بیشتری را در اقتصاد کشور دارا باشند.

حمایت ویژه از سهامداران بزرگ شرکت‌های دانش‌بنیان

خیاطیان به مصوبات هشتاد و هشتمین جلسه کارگروه اشاره کرد و گفت: در این جلسه دو مصوبه اصلی به تصویب کارگروه رسید. اول آنکه برای حمایت گسترده‌تر از فعالیت‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان؛ چنانچه خانواده‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان که دارای سهامداران مشترک باشند، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: همچنین برای حمایت از همکاری‌های فناورانه در جهت توسعه محصولات دانش‌بنیان در صورتی که یک کنسرسیوم از اعضای حقیقی یا حقوقی، در قالب یک شرکت یا مؤسسه و به منظور توسعه کالا وخدمات دانش‌بنیان تشکیل شود، شرکت یا مؤسسه گروه بعنوان دانش‌بنیان نوع ۲ و «پروژه توسعه کالا وخدمات» این گروه، بعنوان کالا و خدمات سطح ۲ تأیید می‌شود.

 

مهر/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: