bazarnews

کد خبر: ۹۰۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
یکی از چالش‌های حضور طولانی مدت در ماه و مریخ نصب سکو‌های پرتابی است که سفر از زمین به این سیاره‌ها و بالعکس را تسهیل کنند و چاپگر‌های سه بعدی این مشکل را هم حل می‌کنند.
 

نشست و برخاست روی سایر سیاره‌ها به علت ایجاد گرد و خاک زیاد، ناهمواری بالای سطح این سیاره‌ها و امکان آسیب دیدن تجهیزات حساس موجود در آنها معمولاً پردردسر است. از همین رو ناسا با همکاری گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر جهان در حال طراحی سکوی پرتاب فضایی است که با چاپگر سه بعدی تهیه می‌شود.

اولین آزمایش این سکوی پرتاب در ششم مارس در شهر بستراپ تگزاس انجام شد تا مشخص شود مقاومت آن در برابر موتورهای داغ راکت‌های فضایی در چه حدی است. بخش عمده گروه طراحی سکوی پرتاب مذکور از دانشگاه ایالتی آریزونا هستند که ابتدا یک نمونه اولیه کوچک از سکوی یادشده را ساختند. در مورد جزئیات طراحی و مواد تشکیل دهنده سکوی پرتاب یادشده خبری منتشر نشده است.

ناسا همچنین افشا نکرده که چه موتور راکتی برای بررسی میزان استحکام این سکوی پرتاب مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به برنامه‌ریزی ناسا برای اعزام فضانورد به ماه در یک دهه آینده پیش بینی می‌شود فناوری یادشده طی چند سال آینده تکمیل شود.

 

مهر/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: