bazarnews

کد خبر: ۹۰۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
مشاور وزیر بهداشت نتایج مطالعات در حال انجام بر روی چند واکسن کرونا را اعلام کرد.

دکتر جمشیدی در نشستی با خبرنگاران در حاشیه مراسم آغاز مطالعات بالینی فاز ۲ و ۳ واکسن کووایران برکت با بیان اینکه خداوند را شاکریم که به همت دانشمندان جوان، مشارکت داوطلبین و حمایت گسترده ستاد اجرایی فرمان امام فاز اول مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت با موفقیت سپری شد گفت: از امروز فاز دو و سوم کارآزمایی بالینی شروع شده است.


وی افزود: اما علاوه بر واکسن پلتفرم غیرفعالی که اکنون فاز دو و سه آن را شروع می کنیم، در ستاد اجرایی همزمان پروسه تولید واکسن را جلو بردیم و بعد از ۸۳ روز حدود ۸۳ درصد از فاز آماده سازی ساختمان در بخش صنعتی پیش رفته و سایت تولید در بخش نیمه صنعتی هم کاملا آماده است و تولید از امروز شروع شده است.


جمشیدی با بیان اینکه تجهیزات در سایت تولید صنعتی در حال نصب است و امیدوار هستیم در زمانبندی مشخص شده کار را عملیاتی کنیم گفت: کار در بخش نرم افزاری و تحقیق و توسعه بسیار خوب پیش می رود. بنابراین در مجموع درباره واکسنی که امروز شاهد فاز ۲ و ۳ آن هستیم هم در بخش تولید و هم در بخش تحقیق و توسعه کار خوب پیش می رود.


مشاور وزیر بهداشت افزود: کار دیگری که در ستاد اتفاق افتاد تولید واکسن «دی ان ای» است که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد. مراحل تحقیقاتی واکسن دی ان ای روی حیوان انجام شده و نتایج خوبی داشته و خوشبختانه پروژه ای که چهار سال قبل برای تولید واکسن شروع کرده بودیم امروز دقیقا با واکسن دی ان ای هماهنگ شده است و تا پایان فروردین امکان تولید دهها هزار دوز واحد واکسن دی ان ای وجود دارد.


وی ادامه داد: پروپوزال واکسن دی ان ای را به سازمان غذا و دارو ارسال کرده ایم. درباره واکسن «ام آر ان ای» که همان واکسنی است که فایزر آمریکا هم دارد می سازد خوب جلو رفته ایم و روی حیوان بسیار خوب جواب داده است و پروپوزال تست انسانی اش را به سازمان غذا و دارو ارائه داده ایم و امید است تایید و کار شروع شود.


جمشیدی با بیان اینکه نهایتا یک کار خوب دیگری در کشور ما اتفاق افتاد که تهیه واکسن از سلول مزانشیم است گفت: این کار در دنیا کمتر انجام شده اما چون در ایران تجربه خوبی روی سلول درمانی داشتیم این پروژه را هم روی موش و هم میمون انجام دادیم که نتایج خوبی داشته و امید است بتوانیم این کار جدید را هم انجام دهیم.


مشاور وزیر بهداشت افزود: نگرانی درباره این نوع واکسن این بود که هسته سلول بعدا مشکلاتی را روی بدن ایجاد کند که با یک متدلوژی خوب هسته سلول ها از بین رفت و «پروتئین اس» روی این سلول ها بیان شد که در حقیقت مشخصه ویروس کروناست و امیدوار هستیم مسیر جدیدی روی بشر باز کند.


جمشیدی افزود: در نظرسنجی ها ۷۵ درصد مردم گفته اند آماده تزریق واکسن کووایران برکت هستند و این اعتماد دارد بیشتر می شود.


به گفته وی تا کنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن خارجی وارد ایران شده و این روند ادامه خواهد یافت.

انتخاب/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: