bazarnews

کد خبر: ۹۰۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: این که قیمت میوه در تهران دو نرخی و در شهرستان‌ها گران است، به شبکه توزیع و دلالی‌ها باز می‌گردد. وزارت صمت باید کنترل و شبکه‌های توزیع را اصلاح کند. ما هنوز شبکه مدون نداریم که در بزنگاه‌ها بتوانیم از آن استفاده کنیم تا معلوم شود میوه ما کجاست و چگونه به انبار منتقل می‌شود.
گروه کشت‌وصنعت بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ سید جواد ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون افزایش قیمت‌ها و کمبود میوه شب عید، اظهار کرد: عید نوروز فقط برای امسال نیست و هر سال میزان مصرف در این ایام افزایش پیدا می‌کند؛ لذا اتفاق جدید و غیر مترقبه‌ای نیست. بدین صورت اگر مشکلی وجود دارد به عدم مدیریت و برنامه ریزی شفاف بازمی گردد.

وی افزود: هر سال ذخیره سازی برای کنترل قیمت شب عید انجام می‌گرفت، اکنون هم طبق آماری که معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به کمیسیون کشاورزی ارائه داده، ۵۰۰ هزار تن سیب و ۴۵۰ هزار تن پرتقال در کشور ذخیره داریم. این که قیمت میوه در تهران دو نرخی و در شهرستان‌ها گران است، به شبکه توزیع و دلالی‌ها باز می‌گردد. وزارت صمت باید کنترل و شبکه‌های توزیع را اصلاح کند. ما هنوز شبکه مدون نداریم که در بزنگاه‌ها بتوانیم از آن استفاده کنیم تا معلوم شود میوه ما کجاست و چگونه به انبار منتقل می‌شود.

ساداتی نژاد تاکید کرد: اصلی‌ترین مسئله و مشکل در بازارها، شبکه توزیع و نظارت بر آن است. ما باید سیستم را بر مبنای اتحادیه‌ها و صنوف مدیریت کنیم. برای این که در سیستم دولتی، توزیع عادلانه باشد، باید کوپن بین افراد پخش کرد. در زمانی که کوپن نداریم، اگر سیستم دولتی بخواهد توزیع کند، وضعیت مانند بازار مرغ به هم می‌ریزد و نمی‌توان آن کنترل کرد.

وی اضافه کرد: اگر دو وزیر صمت و کشاورزی به قول و قرار‌هایی که در جلسه کمیسیون دادند، عمل کنند، می‌توان قیمت‌ها را کنترل کرد؛ خصوصا امسال که ماه رمضان هم به ایام نوروز نزدیک و نیاز به دقت بیشتر است و امیدواریم که مسئولین به وعده‌های خود پایبند باشند تا آرامش را در بازار ببینیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس درباره خرابکاری برخی افراد و دلاالن در بازار به دلیل وجود رانت احتمالی در وادرات اظهار کرد: این مشکل در بازار‌های دیگر مانند مرغ هم وجود دارد. ما کشوری هستیم که ۲.۵ میلیون تن مرغ تولید می‌کنیم و ۵۰ هزار مرغداری داریم، در گذشته صادر هم می‌کردیم؛ اما سومدیریت ما را به جایی برد که باید برای تنظیم بازار ۵۰ هزار تن گوشت مرغ وارد کنیم و این شائبه ایجاد می‌کند که یک عده پشت این قضیه به دنبال رانت واردات بودند و شرایط را به این سمت بردند.

ساداتی نژاد در پایان ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی را اشتباه قلمداد کرد و توضیح داد: این که به یکباره صادرات کالایی را ممنوع کنیم، کار اشتباهی است؛ چون تاجر ما که با یک کشور دیگر قرار می‌گذارد که کالایی را به آن جا صادر کند، با این ممنوع کردن، اعتبار او را به هم می‌ریزیم.

پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: