bazarnews

کد خبر: ۹۱۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
گفتگوی نوروزی/۵
نماینده سابق ایران در اوپک گفت: ممکن است کشور‌هایی که درصدد امنیت تامین انرژی خود هستند تا حدودی روی عربستان مردد شوند و بخشی از تامین را از کشور‌های دیگر انجام دهند. ایران به عنوان تامین کننده خوب انرژی که مدتی هم تحریم بوده و پتانسیل بالایی هم دارد، می‌تواند جزو اولویت این کشور‌ها باشد.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفتگوی نوروزی با بازارنیوز پیرامون وضعیت نفت ایران در سال ۱۳۹۹، اظهار کرد: در سال گذشته، مسئله تحریم بر فروش ما سایه انداخته بود، اماریسک‌هایی هم از سوی برخی نهاد‌ها در زمینه ارسال محموله‌هایی به آمریکای لاتین و جا‌های دیگر انجام شد.

وی افزود: سال ۹۹ نشان داد در فروش فرآورده‌های نفتی مشکل خاصی وجود ندارد و مشکل ما در فروش مواد خام است؛ لذا باید این نکته را یادآوری کنیم که نیاز است از خام‌فروشی پرهیز کنیم؛ چون تحریم‌ها بیشتر روی خام‌فروشی اثر دارد.

خطیبی تاکید کرد: تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، ما در فروش نفت دچار مشکل خواهیم بود. بنابراین، تجربه اثبات می‌کند که باید طبق اسناد بالادستی و سیاست‌های مقاومتی از خام‌فروشی جلوگیری کرده و آن را به صفر برسانیم و محصولات نفتی را صادر کنیم. در آن صورت تحریم‌ها دیگر اثر ندارد؛ همانند بنزین که دیگر تحریم نمی‌کنند، چون خودکفا شدیم.

وی خاطرنشان ساخت: آن‌هایی که اصرار بر خام‌فروشی دارند باید متوجه بشوند که این نقطه ضعف بزرگ ماست و باید محصولات نفتی با ارزش افزوده بالا تولید کنیم که حتی در زمان تحریم هم قابلیت صادرات دارند.


*پیش‌بینی وضعیت سال ۱۴۰۰

نماینده سابق ایران در اوپک، درباره پیش‌بینی وضعیت سال ۱۴۰۰ و احتمال رفع تحریم‌ها در این سال و تاثیر آن بر صادارت نفت ایران، اظهار کرد: ب راحتی قبل نمی‌توانیم نفت بفروشیم، اما با توجه به تراز تجاری که با بعضی از شرکای اقتصادیمان، چه در آسیا و اروپا و چه مناطق دیگر داریم، قطعا اگر تحریم‌ها برداشته شود، آن‌ها می‌خواهند از ما نفت بخرند و ما هم می‌خواهیم تراز را حفظ کنیم و کالا بخریم؛ لذا احتمال می‌دهم شرکای تجاری ما بازخواهند گشت و ما می‌توانیم نفت بفروشیم و شروع مجدد داشته باشیم، اما کار آسانی نیست؛ چون بازار نفت بسیار پیچیده است و تقاضا بعد از کرونا به شدت آسیب دیده و اوپک و اوپک پلاس ۵ الی ۶ میلیون تولیدات را کاهش دادند. با این وجود مطمئنم که شرکای ما برمی گردند، اما مقدار فروش ما همان مقدار سابق نخواهد بود و باید کمی صبر کنیم تا به حالت ایده آل خودمان برسیم.

*تحلیلی از وضعیت نفت ایران پس از تحریم و جنگ یمن-عربستان

خطیبی با بیان این که حملات موشکی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، اتفاق جدیدی را برای بازار نفت رقم زد، تصریح کرد: این اتفاق می‌تواند صادرات نفت ما را تسریع بخشد. عربستان به عنوان صادرکننده بزرگ جهان زیر موشک‌های یمن قرار گرفته و صنعت نفت آن آسیب‌پذیر شده و این افزایش قیمت اخیر نفت این علامت دارد که صادرکننده مطمئن نفت، یعنی عربستان سعودی، زیر آتش یمنی‌ها، دچار مشکل شده  و این می‌تواند علامت سوال به وجود آورد.

وی افزود: ممکن است کشور‌هایی که درصدد امنیت تامین انرژی خود هستند تا حدودی روی عربستان مردد شوند و بخشی از تامین را از کشور‌های دیگر انجام دهند. ایران به عنوان تامین کننده خوب انرژی که مدتی هم تحریم بوده و پتانسیل بالایی هم دارد، می‌تواند جزو اولویت این کشور‌ها باشد.

خطیبی در پایان گفت: در روز‌های اواسط اسفند، برخی از کشور‌ها ابراز علاقه کردند که از ایران نفت بخرند و اگر حملات یمن به عربستان ادامه داشته باشد، ممکن است صنعت نفت سعودی‌ها دچار اشکال شود و نتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

پایان پیام//
برچسب ها: نفت ، محمد علی خطیبی ، اوپک
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: