bazarnews

کد خبر: ۹۱۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
گفتگوی نوروزی/۱۰
مدیرمسئول بازارنیوز گفت: دولت عملا با اعطای وام و کار‌هایی از این قبیل، تحریک تقاضای مصنوعی می‌کند، ولی این روند غیر واقعی در بلند مدت دوام نخواهد داشت و حتما شاخص حوالی یک میلیون واحد خواهد بود. ممکن است تا یک میلیون و سیصد هزار واحد هم برود، اما بر می‌گردد به زیر یک میلیون و حوالی آن می‌ایستد.

تاریک و روشن بورس در سال ۹۹/ رشد بورس در ۱۴۰۰، منوط به افزایش قیمت ارز و تورم وحشتناک

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ رضا غلامی، مدیرمسئول بازارنیوز پیرامون وضعیت بازار سرمایه در سال ۹۹ گفت: در کشور ما، در شرایط تحریم و کرونا و همچنین رشد اقتصادی نزدیک به صفر، شاخص بورس چندین برابر شد و قیمت برخی سهام ۱۵ تا ۲۰ برابر افزایش پیدا کرد. نسبت P/E (یعنی نسبت قیمت به بازده سهم)، حدودا ۶۰ برابر بالا رفته است. وقتی این اتفاق می‌افتد، میانگین سود نرخ بازده ۱.۵ درصد می‌شود؛ یعنی یک فرد اگر یک سال  سهم خود را نگه دارد، سودش ۱.۵ درصد می‌شود. موضوع این است که این سود ۱.۵ درصد در شرایطی طرف این کار را می‌کند که اکنون برخی بازار‌ها به طور قطعی و ثابت تا ۳۰ درصد هم سود می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که با این شرایط چطور می‌شود که کسی به طرف بازار سرمایه برود؟ گفت: یک جای کار می‌لنگد و بحث این است که احتمالا افراد در این دوره‌ای که قیمت‌ها بالا رفته، به سود شرکت نگاه نکردند، بلکه روی متغیر‌های دیگری تمرکز کردند؛ مثلا بعضی‌ها گفتند، چون شرکت‌ها درآمد ارزی دارند، لذا سود زیادی می‌دهند و درآمد زیادی خواهند داشت؛ بنابراین انتظار خود را با تغییرات نرخ ارز بالا بردند. نرخ ارز ۴ و ۵ برابر شد و ارزش سهام این‌ها هم به همان میزان بالا رفت، اما در این شرایط روند افزایش قیمت، در نقطه‌ای متوقف می‌شود.

غلامی افزود: زمانی که این روند متوقف شود، بازدهی که از تغییرات قیمت ارز به دست می‌آید، صفر می‌شود و وقتی این اتفاق رخ دهد و تغییرات قیمت به ثبات رسید، دیگر ارزش سهام افزایش پیدا نخواهد کرد و آخرین کسی که سهام را دارد، منتظر افزایش قیمت نخواهد بود؛ چون افزایش قیمت محدود شد. منتظر چه چیزی است؟ باید سود شرکت و نسبت P/E را نگاه کند و ببیند که خرید این سهام می‌صرفد یا خیر؛ زمانی که نصرفید، حمله برای فروش شروع می‌شود و این قدر این فروش ادامه پیدا می‌کند تا قیمت پایین بیاید و نسبت P/E این قدر پایین بیاید تا با بازار‌های جانبی یکسان شود.

*بورس در 1400

این اقتصاددان درباره آینده بورس در سال ۱۴۰۰ گفت: بخشی از سود‌هایی که به سهامداران می‌رسد، به سود شرکت‌ها بستگی دارد؛ اگر دولت نتواند رونق اقتصادی ایجاد کند، عملا تحریک تقاضا اتفاق نمی‌افتد و هزینه دستمزد و کار هم به شدت بالا رفته؛ لذا سودآوری این شرکت‌ها تغییر محسوسی نخواهد کرد. در بهترین حالت مگر اینکه تورم خیلی وحشتناک شود یا نرخ ارز دوباره افزایش پیدا کند تا بورس به رونق بیفتد.

وی افزود: در شرایط فعلی حتما روند کاهشی قیمت سهام ادامه خواهد داشت یا حداقل افزایش ارزش نخواهیم داشت. ما باید به P/E بین ۵ تا ۸ برسیم و به نظر من تا اوایل شهریور و تا دولت بعدی مستقر شود، تقریبا کار‌هایی که دولت با بازار سهام خواهد کرد، صرفا دستکاری است.

غلامی ادامه داد: دولت عملا با اعطای وام و کار‌هایی از این قبیل، تحریک تقاضای مصنوعی می‌کند، ولی این روند غیر واقعی در بلند مدت دوام نخواهد داشت و حتما شاخص حوالی یک میلیون واحد خواهد بود. ممکن است تا یک میلیون و سیصد هزار واحد هم برود، اما بر می‌گردد به زیر یک میلیون و حوالی آن می‌ایستد.

مدیرمسئول بازارنیوز تاکید کرد: همه این‌ها منوط به شرایط فعلی است و شرایط فعلی هم بعید است تغییر محسوسی پیدا کند. در بحث ارز تغییر محسوسی به سمت بالا نخواهیم داشت. هزینه دولت افزایش پیدا کرده و قیمت‌های کالا هم که بالاست. اگر کرونا تمام و تجارت روان شود و امکان صادرات افزایش پیدا کند، اندکی تحریک تقاضا و افزایش قیمت خواهیم داشت. آن وقت ممکن است تا یک میلیون و سیصد و چهارصد هزار واحد هم بیاید؛ در غیر این صورت افقی برای بازار سرمایه روشن نیست.

پایان پیام//
برچسب ها: بورس ، رضا غلامی ، تورم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: