bazarnews

کد خبر: ۹۱۰۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
به جرات می توان گفت که بهبود کسب و کار و پیشگیری از درجا زدن در تجارت و یا شرکتی که در آن کار می کنید، صرفا به اصول و روش مدیریتی شما بستگی دارد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به عنوان یک مدیر چرا نمی توانید به جایی که برای آن ساخته شده اید دست پیدا کنید؟ یا چرا آن طور که باید و شاید نمی توانید کارمندان و کسب و کار خود را مدیریت کنید؟ و یا حتی به عنوان یک سرپرست باعث شوید کارمندانتان پیشرفت کنند؟

به جرات می توان گفت که بهبود کسب و کار و پیشگیری از درجا زدن در تجارت و یا شرکتی که در آن کار می کنید، صرفا به اصول و روش مدیریتی شما بستگی دارد.

حال، سوالی از شما دارم! آیا تا کنون ردپای موفقیت مدیران را دنبال کرده اید؟ یا تا به حال از رهبران موفق، مسیر پیشرفتشان را پرسیده اید؟ پاسخ به این سوالات می تواند سرنخی برای بهبود وضعیت فعلی شما باشد. اما در کنار جواب این سوالات و تحقیقاتی که می توانید انجام دهید، آماری وجود دارد که بر کار شما تاثیر مستقیم می گذارد.

برطبق این آمار، بیشتر مدیران و رهبران موفق در هر کسب و کاری یکی از دو دوره MBA و یا DBA را در گرایش مخصوص تجارت خود گذارنده اند و نکته جالب این است که هر دوی این روش ها می توانند سطح رهبری شما را از صفر به صد برساند.

بین دوره MBA و DBA، کدامیک می تواند سطح مدیریتی تان را زیر و رو کند؟

اما این دو سبک مدیریتی، چه آموزشی برای افرادی که به دنبال موفقیت هستند، در بردارد؟ در ادامه این مطالب همراه ما باشید تا ضمن معرفی این دو سبک عالی مدیریتی، تفاوت های میان آن ها را برای شما بازگو کنیم.

دوره DBA  و MBA  از چه لحاظ با هم تفاوت دارند؟

در ابتدا باید بگوییم که مدیریت DBA و MBA هر دو، بالاترین سطح در تحصیلات مدیریت کسب و کار شناخته شده اند. در این دو دوره، گرایش های زیادی وجود دارد که افراد و مدیران در هر سازمان و یا شرکتی می توانند با توجه به نیاز خود در آن ها شرکت کنند و بتوانند با اصول و روشی که در آن ها می آموزند به مدیری کارآمد و موثر تبدیل شوند.

در دوره های DBA و MBA، داوطلبان عموما با روش های نو در بازاریابی، ایده پردازی، تولید و عرضه محصولات و راهبری منابع انسانی آشنا می شوند.

اما می رسیم به مهم ترین بخش این مطلب یعنی تفاوت های این دو دوره. تفاوت اول را می توان در نوع مدرک و سطح روش هایی که افراد می آموزند، دانست. چرا که با نگاهی به تعاریف این دوره ها به خوبی می توان این وجه تمایز را درک کرد.

 DBA مخفف عبارت لاتین (Doctor of Business Administration) و به معنای مدیریت عالی کسب و کار تعریف می شود. در حالی که MBA مخفف عبارت(Master of Business Administration)  و به معنای مدیریت ارشد کسب و کار می باشد.

بنابراین، می توان گفت که کسانی که آموزش DBA را می گذرانند نسبت به دانش پذیران MBA از اصول  و روش های مدیریتی در سطح عالی بهره مند می شوند و به قول معروف دکتری مدیریت کسب و کار را از آن خود می کنند.

تفاوت دوم، به نوعی مکمل اختلاف اول است. چرا که وقتی شما دکتری یا سطح عالی مدیریت را می گذرانید، اصول سطح های پیشین آن یعنی BBA و MBA را نیز می خوانید و با یک تیر چند نشان را خواهید زد. به این صورت، هم در وقت و هزینه صرفه جویی کرده اید و هم تمام روش های به روز را در سطح عالی آموخته اید.

بین دوره MBA و DBA، کدامیک می تواند سطح مدیریتی تان را زیر و رو کند؟

در کجا می توان دوره های DBA یا MBA را گذراند؟

انتخاب اینکه برای ارتقا سطح مدیریت خود کدام دوره را انتخاب کنید کاملا به خود شما بستگی دارد. ولی برای کسانی که به فکر وقت و هزینه هستند، دوره مدیریت DBA می تواند گزینه مناسب تری باشد. البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که در ایران، تعداد معدودی از موسسات و یا مراکز آموزشی وجود دارند که تمام گرایش ها را در این دو سبک ارائه می دهند.

یکی از این مراکز آموزشی انگشت شمار که از قضا مدرک معتبر وزارت علوم به دانش پذیران خود اعطا می کند و دوره های شش ماهه و یکساله dba و MBA ارائه می دهد، موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازن است. این موسسه معتبر، اکثر گاریش ها را پوشش می دهد و می تواند گزینه مناسبی برای گذارندن این دوره ها محسوب شود.

پس، اگر به دنبال تغییر در سبک مدیریت و جایگاه خود هستند می توانید به fanpardazan.com مراجعه و انواع گرایش های دوره MBA و ِDBA را به همراه توضیحات و شرایط آن ها مطالعه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

برچسب ها: MBA ، ِDBA ، دوره های مدیریتی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: