bazarnews

کد خبر: ۹۱۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵
عضو شورای کشاورزی ریحان آباد گلوگاه که ۲۰۰ هکتار اراضی ملی را از دست رفته می‌بیند با پیگیری‌های رسانه‌ای خواستار ورود دستگاه قضایی و جلوگیری از زمین‌خواری شده است.

حساسیت‌ها نسبت به حفظ اراضی ملی منابع طبیعی در حال افزایش است؛ با وجود سخت‌گیری‌های لازم برای جلوگیری از تغییر کاربری ارضی و حفظ اراضی ملی اما گلایه‌های درباره تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی از گوشه و کنار این استان شنیده می‌شود.

موضوع گزارش ما مربوط به در اختیار قرار گرفتن ۲۳۰ هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی در روستای ریحان آباد گلوگاه توسط سه نفر، بحثی که اکبر محمودی ریحانی عضو شورای کشاورزی ریحان آباد آن را با خبرنگار فارس در میان گذاشته است.

وی با اعلام اینکه ۲۳۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی در این روستا براساس اسناد، مدارک و نقشه و تفسیر عکس‌ هوایی در سال‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ و نظرات کارشناسان دادگستری و رئیس جنگل‌بانی  به عنوان مرتع ثبت شده است، گفت: این مرتع ملی بوده که در حال حاضر توسط سه نفر از افراد بومی تخریب شده است.

محمودی ادامه داد: این افراد اراضی منابع طبیعی را با استفاده از ادوات مکانیکی و کشاورزی در اختیار قرار گرفتند.

عضو شورای کشاورزی روستای ریحان آباد خاطر نشان کرد: این موضوع را از طریق جنگلبانی پیگیری کردیم که به ما اعلام شده که ۲۰۰ هکتار سابقه کشت و کار ندارد و فاقد آثار تصرفی است.

وی ادامه داد: این افراد با جابجایی پلاک ملی تیرتاش را در پلاک غیر ملی ریحان آباد ثبت کردند که این در نقشه‌جات دستکاری شده در استعلام جهاد کشاورزی به اداره ثبت تخلف صورت گرفته است.

محمودی با اعلام اینکه این موضوع را از طریق دادستانی استان مازندران پیگیر هستیم، گفت: پرونده در این زمینه تشکیل شده است.

 

قلی‌نژاد رئیس اداره منابع طبیعی گلوگاه در گفت و گو با خبرنگار فارس، با اعلام اینکه این منطقه معروف به عرصه ۲۰۰ هکتاری است، گفت: در سال ۸۴ پیگیری‌های قانونی علیه سه نفر از افراد که طرف دعوی هستند انجام شده است.

وی ادامه داد: پس از بازدید و پیگیری‌های قانونی و کارشناسی رای صادر شده که این عرصه خارج از منابع ملی است، اداره منابع طبیعی به این رای اعتراض کرده و پرونده در شورای بدوی رسیدگی شده و اعتراض منابع طبیعی راه به جای نبرده است.

رئیس منابع طبیعی گلوگاه خاطرنشان کرد: نسبت به این موضوع در دادگاه تجدید نظر اعتراض کردیم و در نهایت کمتر از یک ماه رای قطعی مبنی بر غیر ملی بودن این عرصه صادر شده است.

وی اضافه کرد: این حکم قطعی و لازم الاجرا است و اداره منابع طبیعی پیگیری‌های لازم برای باز پس گیری این زمین و برگرداندن آن به عرصه ملی را در دستور کار دارد.

 قلی‌نژاد در ارتباط با برخی اظهار نظرها مبنی بر اعمال نفوذ در اداره منابع طبیعی برای خارج کردن این زمین از اراضی ملی را رد کرده و گفت: یک طرف دعوی اداره منابع طبیعی است که نسبت به حفظ اراضی خویش اقدام کند و بر اساس قانون سه بار نسبت به رای‌های صادره اعتراض کرده و حتی در حال حاضر نیز پیگیری‌های لازم برای بازگردندان زمین را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد:به دلیل اهمیت این پرونده و حساسیت‌های که وجود داشت خود اداره کل منابع طبیعی استان برای تنظیم دفاعیات اقدام کرده است.

رئیس منابع طبیعی گلوگاه یادآور شد: پرونده ۲۰۰ هکتاری به این دلیل که جز پرونده مهم ما بوده اداره کل دفاعیات را پیگیری کرده است.

به گزارش فارس، در حال حاضر مردم ریحان آباد گلوگاه به ویژه عضو شورای کشاورزی منتظر ورود دستگاه قضا به این پرونده هستند و احساس می‌کنند که حقوق ملی در این واگذاری تضییع شده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: