bazarnews

کد خبر: ۹۱۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در طول سالهای ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ برآورد ما این است،‌سالانه 100 هزار میلیارد تومان رانتی است که در اقتصاد کشور به دلیل عدم نظارت کشور در اقتصاد کشور توزیع شده است.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز سه شنبه پارلمان در جریان ارائه گزارش کمیسیون اقتصادی درباره تنظیم بازار کالاهای اساسی اظهار داشت: عدم اجرای قوانین مرتبط در تنظیم بازار قوانین امروز وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی و همچنین رئیس کل بانک مرکزی و سایر ارکان و مسئولان ارشد نظام در گزارش کمیسیون قیده شده است، چرا که آنها موظف بودند و قانون مرتبط با با آن را اجرا کنند که قانون اصلی آن قانون مبارزه با قاچاق کالا ارز است.

وی افزود: کلیه فعالیت‌هایی که در حوزه تولید واردات و صادرات در کشور انجام می‌شود باید در سامانه‌های مربوطه وارد شود و سامانه جامع تجارت باید مبنای عملیات اقتصادی در کشور باشد و در کنار آن گذرگاه و سامانه‌های شبیه به آن که دولت تعریف کرده است باید اجرایی می‌شد.

پورابراهیمی همچنین خاطرنشان کرد: گزارش میدانی ما نشان می‌دهد که متاسفانه این سامانه‌ها عملیاتی نشده و امکان نظارت و کنترل دولت را بر حوزه ورود توزیع انبارداری تسهیل حمل و نقل و همه آنها انجام نداده است؛ سامانه جامع انبارها یکی از مهم ترین سامانه هاست اما به دلایل مختلف صدای خود را در خصوص آنها استنکاف کرده یا اجرایی نکرده یا بسیار ناقص شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر بازار خوب باشد باید نگران بود! آنهم به علت عدم اجرای قانون است.

وی بیان کرد: اصرار دولت بر نرخ ارز ترجیحی از دیگر موارد حائز اهمیت است؛ مردم و همکاران من یادشان هست که در زمان بررسی بودجه ما موضوع ارز ترجیحی را از دستور کار خارج کردیم چرا که دولت توان اداره‌ کشور باارز ترجیحی را ندارد که نمونه آن را در کشور می‌بینیم.

وی اعلام کرد که در طول سالهای ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ برآورد ما این است که حدود سالی100 هزار میلیارد تومان رانتی است که در اقتصاد کشور به دلیل عدم نظارت کشور در این فرایند که در سامانه های تخصصی حوزه اقتصادی و تجارت تعریف شده، در اقتصاد کشور توزیع شده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: