bazarnews

کد خبر: ۹۱۸۵۲
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
:وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب افزایش حقوق پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان در جلسه هیات دولت خبر داد. این درحالی است که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، پرداخت مناسب و به‌موقع مستمری بازنشستگان را تکلیف این سازمان برشمرد و گفت امسال ماهانه ۱۵ هزار میلیارد تومان برای مستمری بازنشستگان پرداخت می‌کنیم.

،دیروز محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت از افزایش 39درصدی حداقل دریافتی مستمری‌ بازنشستگان خبر داد و درباره پیشنهاد افزایش ۱۵۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران و پرداخت سبد معیشتی به ۶۰ میلیون یارانه‌بگیر در ماه رمضان نیز توضیحاتی ارایه کرد. او در توضیح این تغییرات گفت: براساس این مصوبه حداقل پرداختی به بازنشستگان با ۳۹درصد افزایش از رقم یک میلیون و ۹۱۰ هزار و ۴۲۷ تومان در سال گذشته به عدد ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا می‌کند؛ این افزایش برای سایر سطوح ۲۶درصد رشد به اضافه عدد ثابت ۲۴۸ هزار و ۳۵۵ تومان است.

شریعتمداری با اشاره به تامین حداقل مستمری بازنشستگان توسط سازمان تامین اجتماعی براساس قانون، اظهار کرد: در اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی را مکلف می‌کند برای تعیین حداقل مستمری بازنشستگان، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان در فواصل زمانی حداکثر سالی یک‌بار، به دولت مراجعه کرده و مصوبه هیات وزیران را اخذ کند.

پیشنهاد سازمان از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت مطرح شد و در اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی که تکلیف می‌کند به هر صورت این حداقل نباید از میزان حداقل میزان مزد کارگر عادی کمتر باشد، امروز در جلسه هیات وزیران مصوبه مورد نیاز صادر شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه یادآور شد:

به این ترتیب بازنشستگان محترم هم این امکان را پیدا می‌کنند که در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ از افزایش دستمزد به میزان ۳۹درصد مطابق آنچه برای کارگران محترم در تعیین حداقل مزد اقدام شد، برخوردار باشند و این منهای آن عددی است که تحت عنوان همسان‌سازی مرحله دوم، در روزهای پایانی سال به صورت علی‌الحساب یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واریز کردیم که در مجموع مبلغی بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان می‌شد و در ساعات پایانی سال ۱۳۹۹ به حساب بازنشستگان عزیز واریز شد.

او همچنین افزود: در سال ۱۴۰۰ با توجه به اینکه همسان‌سازی مرحله دوم در جلسه هفته گذشته هیات امنای سازمان تامین اجتماعی به تصویب هیات امنا رسید و به سازمان ابلاغ شد؛ امیدواریم اینها در کنار هم یک گشایش مناسبی را در زندگی بازنشستگان محترم ایجاد کند. وزیر تعاون با بیان اینکه رشد متوسطی که ما برای بازنشستگان این بخش محاسبه کردیم همانند آن ‌چیزی است که بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری یا لشکری داشته‌اند، گفت: تقریبا از اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۱۴۰۰ رشدی معادل ۱۳۳درصد را شاهد خواهیم بود و این برمبنای مصوبات هیات امنای سازمان تامین اجتماعی به‌ طور جداگانه و هیات وزیران به شکل جداگانه بوده است.

امیدواریم اینها قدم مناسبی برای حل مشکلات امروز بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی باشد.او در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت حق مسکن کارگران اظهار کرد: در دستور کار دولت است و منتظریم که در اولین جلسه تصویب شود. برای فروردین‌ماه پیشنهاد افزایش ۱۵۰ هزار تومانی آن را مطرح کردیم و امیدواریم در جلسات بعدی دولت تصویب شود و به ۴۵۰ هزار تومان برسد.

شریعتمداری درباره سبدهای معیشتی کارگران در ماه رمضان اظهار کرد: در جریان جلسه ستاد اقتصادی دولت پیشنهادات متعددی از سوی سازمان برنامه و بودجه ارایه شد و در نهایت تصمیم ستاد اقتصادی دولت که به تایید رییس‌جمهوری رسید و دیروز در جلسه وزیران ابلاغ شد و در جلسه سران قوا هم ان‌شاءالله به تصویب می‌رسد، این است که تمامی افراد یارانه‌بگیر معیشتی که حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم هستند و از سبد حمایتی استفاده می‌کنند، معادل آن یارانه معیشتی را یک ‌ماه مازاد بر آنچه در ماه رمضان دریافت می‌کنند، دراختیارشان قرار گیرد.وزیر تعاون ادامه داد: در ماه رمضان همه آن ۶۰ میلیون نفری که یارانه معیشتی می‌گیرند، می‌توانند از این سبد معیشتی حمایتی ویژه ماه رمضان استفاده کنند.

افزایش «حق عائله‌مندی» و «اولاد» بازنشستگان تامین اجتماعی

در همین حال مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، پرداخت مناسب و به‌موقع مستمری بازنشستگان را تکلیف این سازمان برشمرد و اظهار کرد: امسال ماهانه ۱۵ هزار میلیارد تومان برای مستمری بازنشستگان پرداخت می‌کنیم.

مصطفی سالاری در جلسه اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان که به صورت ویدیوکنفرانس با حضور مدیران کل تامین اجتماعی استان‌ها برگزار شد، افزود:افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی به میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری است و ما نیز همان افزایش ۱۳۰درصدی بازنشستگان کشوری از اسفند ۹۸ تا فروردین ۱۴۰۰ را لحاظ کردیم.

او با اشاره به اینکه در صورتی که فرمول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری را اجرا می‌کردیم و مستمری را معادل ۹۰درصد حقوق شاغل همسان پرداخت می‌کردیم، دریافتی غالب بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر می‌شد و در این صورت هزینه سازمان تامین اجتماعی کاهش می‌یافت اما با توجه به شرایط اقتصادی بازنشستگان، سعی شد بهترین روش برای افزایش مستمری مستمری‌بگیران لحاظ شود.

سالاری درخصوص اختصاص ۸۹ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ برای سازمان تامین اجتماعی توضیح داد: این میزان مربوط به رد دیون و تعهدات جاری دولت به سازمان تامین اجتماعی است و تنها به اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص ندارد البته ما از آن برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، بهبود درمان و سایر تعهدات استفاده می‌کنیم. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خطاب به مدیران بیمه‌ای استان‌ها تاکید کرد: باید ابهامات پیش آمده برای بازنشستگان در مورد میزان افزایش مستمری و متناسب‌سازی حقوق‌شان به شکل دقیق پاسخ داده شود.

مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در این جلسه با بیان اینکه بعد از دستور دکتر سالاری برای اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، این معاونت مطالعات تخصصی را آغاز کرد، گفت: برگزاری جلسات و برنامه‌ریزی و اخذ نظرات شرکای اجتماعی انجام شد. همواره سازمان تامین اجتماعی تلاش می‌کند خدمات بهتری به مستمری‌بگیران ارایه کند زیرا این مهم را یک اولویت می‌داند.قریب با اشاره به اینکه کل هزینه ماهانه مستمری در اسفند سال ۹۸ به میزان 6هزار و 600 میلیارد تومان بوده است، افزود: این رقم در اسفند سال گذشته به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و در فروردین امسال که افزایش سالانه ماده ۹۶ و متناسب‌سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان انجام می‌شود، هزینه مستمری ماهانه این سازمان ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

او در توضیح این موضوع تصریح کرد: با افزایش‌های امسال، رشد مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به اسفند سال ۹۸ افزایش ۱۳۴ درصدی را نشان می‌دهد که نسبت افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان با افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری برابر شده است. قریب در ادامه به تشریح پرداخت بازنشستگان در دو سال گذشته پرداخت و گفت:

در اسفند ۹۸ پرداختی بازنشسته تامین اجتماعی حداقل بگیر با ۳۰ سال سابقه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود با اعمال متناسب‌سازی مرداد به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار رسید و با متناسب‌سازی امسال دریافتی آنها ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود. معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی افزود: بازنشسته ۲۰ سال سابقه در اسفند دو سال قبل، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که با متناسب‌سازی حقوق مرداد به ۲ میلیون و۴۰۰ هزار تومان رسید.

با افزایش‌های امسال دریافتی آنها ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌شود.او اظهار کرد: بخشی از متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در بن معیشت، بخشی دیگر در حق مسکن و بخشی در عائله‌مندی بوده است. حق عائله‌مندی بازنشستگان تامین اجتماعی به میزان ۳۷۰ هزار تومان و حق اولاد به رقم ۹۶ هزار تومان به‌ازای هر فرزند در سال جاری افزایش می‌یابد.

قریب گفت: حقوق بازنشستگان سایر سطوح از ۷۵درصد زمان برقراری مستمری کمتر نخواهند گرفت.او با بیان اینکه در سال‌های گذشته در تابستان مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شد، افزود: اما امسال بازنشستگان حقوق فروردین خود را با اعمال افزایش سالانه و متناسب‌سازی مرحله دوم دریافت می‌کنند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بخشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
0
0
باسلام قرار براین بودهرمبلغی بابت متناسب سازی اضافه میشود برپایه حقوق اضافه شود که افزایش سالانه بهش تعلق بگیرد درصورتیکه آیتمهای همچون حق اولاد وعائله مندی وکمک معیشت قابل تتعغیر هستن مثلا حق اولاد وقتی ازتکفل خارج شده آن آیتم حذف میشود پس تاثیر گذارنیست
یه بازنشسته تامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
0
0
چرا پایه حقوق 99 رو میگن 1910 هزار؟؟؟ مگه متناسب سازی سال گذشته قرار نبود روی پایه حقوق بیاد؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
0
0
خدا کنه روی حرفشون باشند چون پارسال هم وعده ووعید میدادند ولی هیچی به هیچی شد خدا کنه امسال نیگن اونایی که 20سال سابقه کار دارند مبلغ 3900در سال 1400میگیرند خدا کنه رو حرفشون باشندبا اینکه با تورم نمیخونه ولی خدا کنه روی حرفشون باشند زیر حرفشون نزنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
خدا کند شما را که حق را پایمال میکنید به جز پایه حقوق به همه چیز اضافه شده که سال دیگه افزایش چون به پایه میخوره کمتر پرداخت کنن شرم بر شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
چرا انقدر دروغ، من ۲۲سال سابقه بیمه دارم پارسال ۲/۳٠٠م میگرفتم امسال ۳/۳٠٠ کجا به ۳/۹٠٠میرسه، خجالت داره همین امروز ساعت ۷صبح حکممو مشاهده کردم، با این گرونی با این مبلغ میشه زندگی کرد، بعد توقع دارین نفرین نشین، نفرین ابدی خدا بر شما
نامه سرگشاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
سلام به بازنشستگان زحمتکش کارگری ، دوستان فقط 26 درصد اضافه حقوق برای سال جدید داریم و بقیه بوق و کرنا هست که آقای سالاری و نوبخت بدبخت برای کارگران راه انداخته اند. به شیری که خوردید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
0
0
این وسط نوبخت چکره است که حرف مفت میزنه ماکه ازدولت کمک نخواستیم که این چرندیات رو میگن
زابا بدهیتونوبدین ازخدا بی خبرا من یکی تزطرفداران پروپاقرص دولت بودم غلط کردم دیگه نیستم
اینقدر نگید مگه مسلمان نیستید
درهمه ادیان الهی گناهه کبیره است نامسلمونا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: