bazarnews

کد خبر: ۹۱۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
سرپرستان خانوار باید از ۱۹ فروردین ماه اطلاعات سکونتی خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند.

گروه راه و مسکن بازارنیوز- علی شیداصفت؛ از سال جاری به بعد خانه‌هایی که ۱۲۰روز (معادل چهار ماه) در سال خالی باشند، مشمول قانون پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند. وزارت راه وشهرسازی می‌گوید تاکنون یک میلیون و۳۰۰هزار خانه خالی به سازمان امورمالیاتی معرفی شده و این سازمان نیز وعده داده است، فاز اول اخذ مالیات از این خانه ها، از ابتدای مرداد آغاز شود.

اطلاعات واحد‌های مسکونی مشمول قانون مالیات بر خانه‌های خالی از طریق تجمیع داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی حوزه مسکن و ثبت اسناد، شهرداری‌ها و سازمان‌های آب و برق و... پایش و استخراج می‌شود، اما همان گونه که در متن قانون نیز تاکید شده است، وزارت راه وشهرسازی در تلاش است تا آخرین حلقه از زنجیر اطلاعات بازار مسکن را از طریق خوداظهاری اطلاعات ملکی در سامانه ملی املاک واسکان تکمیل کند.

بر این اساس، از 19 فروردین باید مالکان و مستاجران با مراجعه به سایت amlak.mrud.ir اطلاعات املاک خود را ثبت کنند. 

 

*چگونه در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نام کنیم؟

 

۱ -مراجعه به سایت ثبت املاک

در اولین قدم باید به سایت ثبت املاک به آدرس amlak.mrud.ir مراجعه کرد. برای ورود به سامانه، مالک باید شماره تلفن همراهی را که به نام خودش است، به همراه کد ملی در سامانه ثبت کند.


۲ -نمایش اطلاعات املاک کاربر

پس از درج کد ملی، فهرست املاک متعلق به آن کدملی برای کاربر نمایش داده می‌شود. اگر این اطلاعات صحیح نباشد، کاربر باید گزینه «این ملک متعلق به من نیست» را ثبت کند.


۳- انتخاب نـوع کاربری ملک

انتخاب نوع کاربری ملک مثل مسکونی، تجاری و اداری نیز به اظهارکننده واگذار شــده است. اگر مالک در واحد مسکونی سکونت نداشته باشد، کاربر باید گزینه «شخص دیگری در آن ساکن است» را انتخاب کند.

 

۴ -ثبت اطلاعات زمین

دارندگان قطعات زمین ساخته نشده هم باید اطلاعات ملکی خود را وارد کنند. همچنین اگر املاکی دارید که در فهرست ارائه شده از طرف سامانه درج نشده است، گزینه «افزودن ملک جدید» را انتخاب و مشخصات آن را ثبت کنید. درصورتی که کاربر، مستاجر یا هر نوع ساکن دیگری مثل سکونت فرزندان در املاک خود دارید، باید مشخصات ساکنان ملک را در سامانه درج کنید.

*ثبت‌نام در املاک و اسکان اجباری است؟

طبق قانون، درصورت عدم ثبت یا ورود مشخصات غلط در سامانه، مالیات بر خانه خالی برای ملک در نظر گرفته می شود که برای سال اول 6 برابر، سال دوم 12برابر و سال سوم 18 برابر اجاره سالیانه واحد مسکونی است. همچنین جریمه دیگر ثبت اشتباه یا عدم ثبت اطلاعات در سامانه، حذف یارانه و خدمات بانکی اعلام شده است.

چگونه در سامانه املاک و اسکان ثبت‌نام کنیم؟ +اینفوگرافیک

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: