bazarnews

کد خبر: ۹۲۰۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
وزیر بهداشت در نامه به رئیس سازمان غذا و دارو نوشت: مصرف داروهای ضدویروس «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه‌نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه صورت گیرد.

دکتر سعید نمکی در نامه‌ای خطاب به دکتر شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مصرف داروهای ضدویروس «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه‌نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل‌ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه‌ها صورت گیرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر شانه‌ساز

معاون محترم و رییس سازمان غذا و دارو

با سلام؛

پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی در مورد افزایش دسترسی راحت‌تر بیماران مبتلا به 19 COVID- به داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدسیویر باتوجه به اینکه خوشبختانه با همت شرکت‌های تولیدکننده داخلی به مقدار کافی تولید شده است ترتیبی اتخاذ فرمائید:

باتوجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت مبتنی بر پروتکل‌های ابلاغی معاون محترم درمان به منظور کاهش بار بیمارستان‌ها به خصوص با موج جدید ویروس موتاسیون یافته ترتیبی اتخاذ فرمایید تا در داروخانه‌های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

داروخانه‌های منتخب در تعداد حداکثر و لیست آنها به مراکز 16 ساعته و مراکز خصوصی و خیریه کلیه شهرستان‌ها ارسال و جهت اطلاع بیماران و جلوگیری از سرگردانی آنها نصب شود. به علاوه در سایت‌های مختلف جهت اطلاع عموم اعلام شود.

مصرف این داروها جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه‌نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل‌ها و مورد تایید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه‌ها صورت گیرد.

جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و یا قاچاق فرآورده‌های مذکور داروخانه‌های منتخب مکلف به ثبت موارد با ذکر تعداد دارو، نام بیمار و پزشک معالج در سامانه TTACهستند.

پوشش بیمه‌ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» مورد توجه قرار گیرد

همچنین وزیر بهداشت در نامه‌ای دیگر خطاب به ناصحی عضو هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت توجه به پوشش بیمه‌ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدیسیو» در درمان سرپایی مبتلایان به کرونا تاکید کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ناصحی

عضو محترم هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت

جناب آقای دکتر سالاری

مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی

با سلام؛

پیرو تصمیمات قبلی درمورد پوشش داروهای ضد ویروس فاویپیراویر و رمدسیویر برای بیماران سرپایی مبتلا به COVID-19، هنوز شکواییه‌هایی از بعضی از استان‌ها مبنی بر عدم پوشش بیمه‌ای این داروها در درمان سرپایی واصل می‌شود.

تجربه ارزشمند ما در خوزستان در اوج همه‌گیری جدید با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی نشان داد که اگر شیوه درمان سرپایی در مراکز 16 ساعته با داروهای ضد ویروس اعمال نمی‌شد سرریز بیماران بستری علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، مرگ و میر را به شدت بالا می‌برد کما اینکه مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و نسبت‌های قبلی کشوری بود.

لذا شایسته است پوشش بیمه‌ای داروهای مذکور در درمان سرپایی مورد توجه قرار گیرد. بی‌تردید درمان ضد ویروس در روزهای اول به شدت بار بیمارستان‌ها و هزینه‌های سنگین مرتبط با این بیماران را خواهد کاست.

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: