bazarnews

کد خبر: ۹۲۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
صندوق بین المللی پول منتشر کرد؛
بسیاری از فقیرترین کشورهای جهان با تهدید بازیابی ضعیف و عقب ماندگی از مسیر توسعه خود مواجه هستند.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز - مسعود قالیباف؛ در مقاله اخیر کارکنان صندوق بین المللی پول (به قلم گیوم شابر، روبرت گرگوری و گاله پیر[1]) تخمین زده شده است که کشورهای کم درآمد تا سال 2025 به 200 میلیارد دلار برای پاسخ به نیازهای همه گیری و  بیش از 250 میلیارد دلار برای جبران عقب ماندگی از اقتصادهای پیشرفته نیاز دارند. در صورت تحقق خطرات مشخص شده در سناریوی پایه، 100 میلیارد دلار اضافی مورد نیاز خواهد بود. پاسخگویی به این نیازها به یک پاسخ هماهنگ، چند وجهی و قوی نیاز دارد.

بودجه مورد نیاز برای بازیابی کشورهای کم درآمد بعد از کرونا

 

 

چندین عامل مانع بازیابی اقتصادی کشورهای کم درآمد است. اول، آن­ها با دسترسی نابرابر به واکسن روبرو هستند. اکثر این کشورها تقریباً به طور کامل به امکانات چند جانبه کواکس[1] متکی هستند. کواکس در حال حاضر آماده تهیه واکسن فقط برای 20 درصد جمعیت کشورهای کم درآمد است. دوم، کشورهای کم درآمد فضای سیاستی محدودی برای پاسخگویی به بحران داشته­ اند- به طور خاص آن­ها فاقد امکانات لازم برای هزینه اضافی هستند (نمودار را ببینید).

بودجه مورد نیاز برای بازیابی کشورهای کم درآمد بعد از کرونا

 

 

سوم، آسیب­ پذیری­های از پیش موجود، شامل سطح بالای بدهی عمومی در بسیاری از کشورهای کم درآمد و عملکرد ضعیف و گاهاً منفی بهره وری کل عوامل تولید در برخی از کشورها کم درآمد همچنان به عنوان یک مانع رشد عمل می­ کنند.

 

نیازهای تأمین مالی

مقاله اخیر کارکنان صندوق بین ­المللی پول، نیازهای تأمین مالی پنج سال آینده کشورهای کم درآمد برای خروج از بیماری همه گیری و اطمینان از بهبود انعطاف­ پذیری، بیش از آنچه در ابتدا در چشم انداز اقتصاد جهانی صندوق بین المللی پول ارائه می­ دهد.

بودجه مورد نیاز برای بازیابی کشورهای کم درآمد بعد از کرونا

 

 

در اولین گام، ما مواردی که نیاز است تا کشورهای کم درآمد در پاسخ هزینه ­های خود در مواجه با کوید، از جمله واکسیناسیون، بازسازی و حفظ ذخایر افزایش دهند، تخمین می­ زنیم. تجزیه و تحلیل ما نشان می­ دهد برای این هدف حدود 200 میلیارد دلار نیاز است.

در گام دوم، ما تأمین مالی مورد نیاز برای سرعت بخشیدن به همگرایی کشورهای کم درآمد با اقتصادهای پیشرفته را برآورد می ­کنیم. در می ­یابیم که 250 میلیارد دلار اضافی مورد نیاز است. اگر خطرات شناسایی شده در یک سناریوی نامطلوب تحقق یابد، هزینه ­ها بیش از 100 میلیارد دلار بیشتر می ­شود.

با توجه به سطح بدهی در بسیاری از کشورهای کم درآمد، تنها بخشی از این هزینه ­ها می­تواند از طریق استقراض تأمین شود. اما با افزایش تأمین مالی، کشورهای کم درآمد می ­توانند مسیر همگرایی خود قبل از کوید را با اقتصادهای پیشرفته تا سال 2025 از سر بگیرند.

 

پاسخ چند وجهی

فراهم کردن وجوه این نیازهای اضافی به یک پاسخ چند وجهی با سه مؤلفه اصلی نیاز دارد. اول، اطمینان از بازیابی کامل کشورهای کم درآمد به حمایت قابل توجه جامعه بین المللی نیاز دارد. اطمینان از تولید کافی واکسن در سراسر جهان و توزیع جهانی آن با قیمت­های مقرون به صرفه تعیین کننده خواهد بود.

علاوه بر این، استقرار یک بسته مالی جامع، شامل کمک­های بالاعوض و بودجه اعطایی، تسویه بدهی در صورت لزوم ضروری خواهد بود. صندوق بین المللی پول و بانک توسعه چند جانبه[1] نقش اساسی در این بسته بازی خواهند کرد.

دوم، یک برنامه بلند پروازانه اصلاح داخلی برای کشورهای کم درآمد به منظور تقویت رقابت و رشد بالقوه مورد نیاز است. این شامل بهبود حکمرانی و فضای کسب و کار، افزایش درآمد داخلی و بهبود مدیریت اقتصادی و مالی است.

این اصلاحات باید به نوبه خود باعث تحریک مؤلفه سوم پاسخ چند وجهی شود: تقویت بخش خصوصی داخلی و تأمین مالی خصوصی خارجی.

صندوق بین ­المللی پول یک مشارکت­ کننده کامل در این پاسخ خواهد بود، و قبلاً اقدامات پشتیبانی متعددی را برای اعضای کم درآمد خود از طریق:

  • گسترش دسترسی به منابع اعطایی تحت تراست رشد و کاهش فقر[2]، همچنین گسترش دسترسی به تأمین مالی اضطراری. از مارس 2020 تا مارس 2021 حدود 13 میلیارد دلار برای بیش از 50 کشور کم درآمد تصویب شده است. صندوق بین المللی پول همچنین در حال بررسی چارچوب وام دهی خود به کشورهای کم درآمد، فراتر از افزایش در محدودیت­های دسترسی است.
  • پیشنهاد تخصیص جدید حق برداشت مخصوص[3]. حمایت از صندوق بین المللی پول برای تخصیص احتمالی 650 میلیارد دلار در حال افزایش است. این امر به رفع نیاز جهانی بلند مدت از طریق دارایی های ذخیره ای کمک می کند و نقدینگی قابل توجهی را برای همه اعضا فراهم می­کند.
  • تخفیف خدمات بدهی از طریق تراست کاهش و کمک به فاجعه[4] به 29 کشور واجد شرایط. سومین بخش که اخیراً تصویب شده و شامل دوره آوریل- اکتبر 2021 است، از آوریل 2020 تا کنون 740 میلیون دلار از خدمات بدهی را کاهش می­ دهد. چنین امکانی فضا را برای کشورهای فقیر فراهم می­ کند تا هزینه­ های خود را در مناطق اولویت دار در طول همه گیری افزایش دهند.
  • حمایت از تمدید بیشتر طرح تعلیق خدمات بدهی[5] گروه بیست تا پایان دسامبر 2021. طرح تعلیق خدمات بدهی () در سال 2020 مبلغ 5.7 میلیارد دلار تخفیف خدمات بدهی برای 43 کشور را تحویل داده و انتظار می رود تا ژوئن 2021 برای 45 کشور تا 7.3 میلیارد دلار تعلیق خدمات بدهی اضافی را تحویل دهد.

نیازهای فقیرترین کشورها طی پنج سال آینده بسیار شدید است. اما دور از دسترس نیستند. یک بسته جامع، هماهنگ و قوی مورد نیاز است. این امر باعث بهبود سریع و انتقال به یک رشد سبز، دیجیتالی و فراگیر می­ شود که همگرایی کشورهای کم درآمد به همتایان اقتصاد پیشرفته خود را تسریع می ­کند.  

 

Source: https://blogs.imf.org/2021/04/05/funding-the-recovery-of-low-income-countries-after-covid/?utm_medium=email&utm_source=govdelivery

 

[1]  multilateral development banks

[2] the Poverty Reduction and Growth Trust (PRGT)

[3] Special Drawing Rights

[4] the Catastrophe Containment and Relief Trust  (CCRT)

[5] Debt Service Suspension Initiative (DSSI)

[1] کواکس یک ابتکار جهانی با هدف دسترسی عادلانه به واکسن­ها به رهبری کنسرسیومی از سازمان­های بین­المللی است.

 

[1] By Guillaume ChabertRobert Gregory, and Gaelle Pierre

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: