bazarnews

کد خبر: ۹۲۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ارتقا بهره‌وری از بزرگترین، ملی‌ترین و اثرگذارترین موضوعات کشور است، گفـت: باید در شرایط فعلی ارتقای بهره‌وری در کشور به عنوان یک امر واجب و مهم تلقی می‌شود.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز؛ اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در آیین رونمایی از شبکه ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه در کشورهایی با اقتصاد متکی به منابع طبیعی موضوع بهره‌وری جایگاه مهمی نداشته است، گفت: دولت‌هایی با چنین اقتصادی بدون هیچگونه زحمت میلیاردها دلار از درآمد نفت بدست می‌آورند و در کشور خود هزینه می‌کنند و به اینکه این منابع نفتی در چه بخشی از کشور صرف شود تا بازدهی بیشتری داشته باشد و در حل مشکلات مردم تاثیرگذار باشد، توجهی نمی‌شود.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه پایین بودن میزان بهره‌وری از عوامل تولید از مهمترین مشکلات کشور است و کشورهای منطقه و جهان در زمینه بهره‌وری اقدامات بسیار مهمی انجام داده‌اند، به اهمیت موضوع بهره‌وری در کشور پس از ارائه گزارشی که رشد اقتصادی برخی کشورهای شرق آسیا تا ۷۰ درصد از بهره‌وری عوامل تولید بدست آمده بود، اشاره کرد و افزود: این رقم بسیار بزرگی بود که بدون سرمایه‌گذاری و منابع جدید، چنین رشد اقتصادی ایجاد شود و از منابع موجود در یک کشور چنین رشدی بوجود آید.

جهانگیری با تاکید بر اینکه از برنامه سوم توسعه کشور رشد اقتصادی ۸ درصدی و ۳۳ درصدی از بهره‌وری عوامل تولید به عنوان یک هدفگذاری در کشور مدنظر قرار گرفت، تاکید کرد: باید با آسیب شناسی به دنبال این موضوع باشیم که چرا تاکنون به این رشد اقتصادی ۸ درصدی و ۳۳ درصدی از بهره‌وری عوامل تولید نرسیده‌ایم که در این صورت باید هدفگذاری‌ها تغییر یابد و یا الزامات انجام نشده برای رسیدن به این هدف بررسی مجدد شود.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های بعدی توسعه اقتصادی کشور نیز این اهداف و الزامات محقق نشد، ادامه داد: در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص عدم تحقق این رشد ۸ درصدی در اقتصاد کشور صحبت مفصلی کردم و مطرح شد که مردم حق دارند بدانند چرا پس از گذشت چندین برنامه توسعه‌ای این رشد ۸ درصدی محقق نشده است که یا نمی‌توانیم به این رشد در کشور دست یابیم و یا عوامل و الزاماتی نیاز دارد که نمی‌خواهیم برای رسیدن به این هدف به آنها تن دهیم.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع بهره‌وری در سند چشم‌انداز سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های توسعه‌ای کشور به عنوان هدفی مهم و در عین حال کمی آمده است، تصریح کرد: باید در صورت عدم انجام مسئولیت‌ها و تحقق اهداف، فرد مسئول و مربوطه بازخواست شود که تا الان یک نفر هم در کشور بازخواست نشده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه یکی از ‌ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به پاسخگو بودن در یک مرجع دیگر نیست، خاطرنشان کرد: گاهی هزینه‌های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم پاسخگویی افراد و دستگاها برای کشور فاجعه بار است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: باید بررسی شود دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی بدست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود.

جهانگیری با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان، یادآور شد: اگر به رشد اقتصادی ۸ درصدی و بهره وری ۳۳ درصدی عوامل تولید می‌رسیدیم حتما در دوران تحریم‌های آمریکا علیه کشور که درآمد نفتی کم شد به رشد اقتصادی خوبی دست می‌یافتیم و کاهش درآمد نفت با ارتقای بهره‌وری جبران می‌شد.

وی همچنین تاکید کرد: موضوع بهره‌وری تنها مختص دولت نبوده بلکه آحاد ملت ایران را در بر می‌گیرد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه افرادی که در بنگاه‌های کشور و بخش خصوصی فعال هستند در طول بیست سال فعالیت خود یک مقاله مطالعه نکرده و از دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی بهره‌ای نداشته‌اند تا بر دانش آنها افزوده شود، افزود: حتی شاهد هستیم در صنعت نساجی دستگاه‌هایی در خط تولید هستند که عمر آنها به دهه ۵۰ میلادی باز می‌گردد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه شبکه ملی بهره‌وری ایران به عنوان یک اقدام ارزشمند می‌تواند همه ذینفعان را برای حل مشکلات و تبادل اطلاعات گردهم آورد، تصریح کرد: در یک کلینیک بهره‌وری، بنگاه‌های اقتصادی و بخش اداری می‌توانند با طرح مشکلات خود و کسب راهنمایی‌ها به ارتقای بهره‌وری خود کمک کنند.

وی ادامه داد: کلینیک‌های بهره‌وری می‌توانند به صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اداری مشورت دهند تا در صورت نیاز این بخش‌ها به شرکت‌های مشاوره‌ای مراجعه و با بستن قراردادهایی در طی یک فرایند بلند مدت به ارتقای بهره وری در سازمان مربوطه و حل مشکلات اقدام کنند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه در یکی از بخش‌های اقتصادی کشور نیز یکی از شرکت‌های خارجی برای ارائه مشاوره وارد شد و اعلام کرد که در صورت ایجاد تغییرات ۳۰ درصد از سهم تولید به این شرکت مشاوره‌ای واگذار شود، افزود: در نتیجه بدون یک ریال سرمایه‌گذاری بر روی فرایند تولید و خرید ماشین آلات و به کار گیری نیروی انسانی جدید و تنها به‌کاری‌گیری یک سوم کمک نرم‌افزاری این شرکت مشاوره‌ای، تولید افزایش یافت.

جهانگیری ادامه داد: با اتخاذ چنین اقدامات نرم‌افزاری می‌توان بازدهی بنگاه‌های اقتصادی را بدون اتلاف وقت افزایش داد.

وی با بیان اینکه در جلسه هیات دولت نیز اعلام کردم که باید بررسی شود آیا با واگذار شدن بنگاه‌ها به بخش خصوصی بازدهی عوامل تولید بالاتر رفته است یا خیر، تاکید کرد: معمولا تغییر زیادی در بازدهی عوامل تولید این بنگاه‌های واگذار شده بوجود نیامده است در صورتی که انتظار می‌رفت پس از واگذاری تغییراتی انجام شود چرا که معمولا بهره‌وری در بخش دولتی به دلیل دسترسی به منابع پولی پایین است اما بخش خصوصی می تواند با اتکا به منابع مالی، بازدهی و بهره وری عوامل تولید را افزایش دهد.

معاون اول رییس جمهوری از سازمان ملی بهره‌وری ایران خواست تا با اتخاذ اقدامات لازم بر روی الزامات و ملزومات افزایش و ارتقای بهره‌وری در کشور فعالیت کند و تا زمانی که گفته می‌شود باید ۳۰ درصد از رشد اقتصادی از طریق ارتقا بهره‌وری در کشور حاصل شود، چه الزامات و مسائل فرهنگی نیاز است.

جهانگیری ادامه داد: موضوع بهره‌وری نه تنها یک موضوع اقتصادی بلکه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و همه جانبه است.

وی با بیان اینکه باید بنگاه‌های اقتصادی یک برنامه افزایش و ارتقای بهره وری ۳ تا ۵ ساله داشته باشد، ادامه داد: این برنامه باید در یک ارگان تایید شود و در صورت عدم دسترسی به این هدف گذاری حتی آن بنگاه اقتصادی و بخش خصوصی که ثروت ملی در اختیار دارد، بازخواست شود.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید برنامه‌های ارتقای بهره‌وری از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران در چارچوب سیاست‌هایی تعیین و به بخش‌های مختلف کشور داده شود تا بخش‌هایی که از این شاخص‌ها به خوبی استفاده کردند و توانستند میزان بهره وری خود را اتقا دهند، تقدیر و قدردانی شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر تولید ناخالص کشور در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان باشد و هدفگذاری سالی ۸ درصد رشد با اتکا به ۳۰ درصد بهره‌وری عوامل تولید به این رقم اضافه شود به عدد و بودجه بسیار بزرگی در کشور خواهیم رسید، تصریح کرد: باید سازمان ملی بهره‌وری جایگاه خود را در بین تمام ارکان کشور پیدا کند تا همه دستگاه‌ها و نظام اداری بتوانند از اظهار نظر این دستگاه استفاده کنند.

وی تاکید کرد: باید دستگاه‌های مختلف در کشور در برابر اختیارات و منابع، مکلف و مسئول باشند و از موازی کاری و چند کاری که موجب سلب مسئولیت می شود، پرهیز کنند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اعتماد به جوانان باعث ارتقای بهره‌وری در کشور می‌شود.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهوری نیز جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با تاکید براینکه هدفگذاری بهره‌وری در توسعه اقتصادی کشور در دستور کار بوده اما نتوانستیم توفیقات خوبی در این زمینه به دست آوریم، نظام برنامه‌ریزی منابع محور را از جمله دلایل این عدم توفیقات برشمرد و تاکید کرد: اسناد بخشی بهره‌وری به منظور ارتقای بهره‌وری در بخش خصوصی و نظام اداری کشور تعبیه شده است.

همچنین تعدادی از کارشناسان سازمان ملی بهره‌وری در توضیحاتی نحوه عملکرد شبکه ملی اطلاعات را تشریح کردند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: