bazarnews

کد خبر: ۹۲۴۱۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای منطقه در دوران کرونا پرداخته که نشان از رشد اقتصادی ایران دارد.

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای منطقه در دوران کرونا پرداخته که نشان از رشد اقتصادی ایران دارد.

به گزارش اینترآذ به نقل از ایسنا، جهان در سال ۲۰۲۰با شیوع سراسری ویروس کرونا مواجه شد و در کنار مشکلاتی که در حوزه سلامت و تلفات قابل توجه انسانی به وجود آمد، اقتصاد نیز از این ویروس آسیبی جدی دید. در ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا، براوردهای صندوق بین المللی پول نشان می‌داد که رشد اقتصاد اکثر کشورهای جهان به شکل قابل توجهی منفی خواهد شد و میزان تجارت نیز افتی محسوس خواهد داشت.

با این وجود، چند ماه پس از شیوع کرونا، با ورود دولت‌ها و اجرای سیاست‌های حمایتی جدید و از سوی دیگر به روزرسانی سیاست‌های تجاری با وجود کرونا، برخی از تبعات منفی این همه گیری جهانی مدیریت شد، هرچند همچنان رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان منفی باقی مانده است.

گزارش جدید اتاق بازرگانی تهران که با استفاده از آمارهای صندوق بین المللی پول منتشر شده نشان می‌دهد که در سال۲۰۲۰میانگین رشد اقتصادی کشورهای جهان به منفی ۳.۶درصد رسیده است اما با بهبود نسبی شرایط در سال ۲۰۲۱، رشد اقتصادی جهان به ۵.۸و در سال ۲۰۲۲به ۴.۱درصد خواهد رسید.

براوردها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰، اقتصاد کشورهای توسعه یافته رشد منفی ۴.۷درصد داشته و اقتصاد کشورهای خاورمیانه نیز رشد منفی ۴.۱درصد را به ثبت رسانده است. در سال ۲۰۲۱، بیشترین رشد اقتصاد به کشورهای نوظهور آسیایی با ۸.۴اختصاص خواهد داشت و کمترین رشد نیز به حنوب صحرای آفریقا با ۳.۴تعلق دارد.

آنچه که در این آمار توجه را به خود جلب می‌کند، وضعیت اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰است. در شرایطی که اکثریت کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۰با رشد منفی اقتصادی مواجه بودند، ایران در کنار چهار کشور دیگر رشد مثبت اقتصادی داشته است. در میان این کشورها بالاترین رشد به تاجیکستان با ۴.۵درصد تعلق دارد و پس از آن مصر و ازبکستان قرار می‌گیرند. آمارها می‌گوید که رشد اقتصادی ایران نیز در سال ۲۰۲۰، مثبت ۱.۵درصد بوده است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که رشد اقتصادی منطقه خاورمانه در سال ۲۰۲۱به ۳.۷درصد و در سال ۲۰۲۲به ۳.۸درصد برسد. ایران نیز در سال ۲۰۲۱رشد مثبت ۲.۵درصد را ثبت خواهد کرد.در حوزه تورم نیز بالاترین نرخ در خاورمیانه به لبنان با ۸۸درصد تعلق دارد و پس از آن ایران تورمی ۳۶درصدی را ثبت کرده است. همچنین پیش بینی می‌شود که نرخ تورم در سال ۲۰۲۱برای ایران به مرز ۳۹درصد برسد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: