bazarnews

کد خبر: ۹۲۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شبستر از جذب و اشتغال برای ۲۶ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در طرح مشوق بیمه کارفرمایی در سال گذشته خبر داد.

طرح مشوق بیمه کارفرمایی یکی از راه حل های رفع بیکاری در میان جوانان تحصیل کرده است و دولت مزایا و تسهیلات گوناگونی را در این زمینه پیش بینی کرده است.

وی جذب فارغ التحصیلان در این طرح را بسیار مهم ذکر کرد و افزود: تهیه بانک اطلاعاتی از افراد جویای کار برای ثبت نام در این طرح و استعدادیابی هر منطقه و حرکت به سمت استفاده از ظرفیت‌های داخلی در افزایش اشتغال فارغ التحصیلان نقش مهمی دارد که در این راستا در سال گذشته علیرغم تعهد شهرستان برای جذب ۱۹ نفر در قالب طرح مشوق بیمه کارفرمایی خوشبختانه ۲۶ نفر در قالب طرح مزبور جذب شدند

دبیر گروه کاری بازار شهرستان شبستر در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: میزان اشتغال تعهد شده آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۸ هزار نفر بود که در شهرستان شبستر با همکاری و مساعدت مضاعف دستگاه‌های اجرایی برای ۶۲۰ نفر اشتغال ایجاد شد.

وی تولید فکر و تدوین راهکارهای مناسب برای ایجاد اشتغال را ضروری عنوان کرد و افزود: در بین ۱۰ دستگاه اجرایی این شهرستان، ادارات کمیته امداد امام خمینی (ره)، جهاد کشاورزی و بهزیستی به ترتیب دارای بیشترین آمار ثبت شده در سامانه رصد هستند.

دبیر گروه کاری بازار شهرستان شبستر در ادامه ۱۰ طرح معرفی شده به بانک‌ها از محل اعتبارات مشاغل خانگی را اعلام و تصریح کرد: تاکنون به ۳ طرح مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی کل اعتبارات ابلاغی مشاغل خانگی این شهرستان را ۲,۳۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و اضافه نمود: امیدواریم با عنایت به مبلغ ۱,۵۰۰ میلیون ریال باقیمانده از تسهیلات مشاغل خانگی، با همکاری ادارات ذیربط و بانک‌ها بتوانیم در فرصت باقیمانده، با همکاری دستگاه‌های اجرایی در جذب کامل اعتبارات ابلاغی موفق باشیم.

وی با اشاره به نرخ بیکاری شهرستان شبستر در سال ۹۹ بیان کرد: نرخ بیکاری در سال ۹۹ در شهرستان شبستر ۵۲/۶ درصد بوده که این رقم از میانگین ۱۰ درصدی استان پایین‌تر است.

وی در مورد سهم اشتغال شهرستان شبستر نیز خاطرنشان کرد: بیشترین سهم اشتغال منطقه در بخش صنعت و کشاورزی است و پس از آن بخش خدمات و غیره در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شبستر، توسعه بازار محصولات روستایی، بهبود وضعیت زندگی، پیشگیری از مهاجرت به شهرها و هدایت سرمایه‌ها به سمت اشتغال مولد را از دستاوردهای مهم اشتغالزایی در روستاها برشمرد و اظهار داشت: روستاهای منطقه به دلیل کمبود منابع آبی شرایط خاصی دارند که باید متناسب با آن برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به اینکه برای اشتغالزایی در یک روستا باید به ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری آن روستا توجه کرد گفت: باید با شناسایی این ظرفیت‌ها و اعلام نیاز ساکنان روستا، محورهای فعالیتی در هر روستا را مشخص و از تصمیم گیری به صورت پراکنده پرهیز کرد.

ایمانالی همچنین به مصوبات ستاد کرونا برای کمک به صاحبان کسب و کارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شده‌اند اشاره و اعلام کرد: بر اساس مصوبات ستاد کرونا مقرر گردید برای کمک به صاحبان کسب و کارها (با ثبت نام متقاضی در سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأیید سامانه مذکور و معرفی به بانک) تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد پرداخت شود. که در این رابطه پرونده واحدهای متقاضی بررسی که از این تعداد، ۷۴۱ واحد با میزان اشتغال ۱۶۳۲ نفر در مجموع مبلغ ۱۸۴ میلیاردریال تسهیلات دریافت کرده و پرونده مابقی واحدهای کسب و کار نیز در دست بررسی و تکمیل مدارک و وثایق است.

ایمانالی اظهارداشت: در سال ۱۳۹۹ به ۲۵ طرح بالغ بر ۲۷ میلیارد ریال درقالب تسهیلات روستایی و به یک طرح بالغ بر ۲ میلیارد ریال در قالب تسهیلات فراگیر پرداخت شده است.

برچسب ها: اشتغال ، شبستر ، کارفرما
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: