bazarnews

کد خبر: ۹۲۵۰۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸
دانشیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: واکسن‌های مورد نیاز کشور تاکنون توسط موسسه تأمین شده ضمن اینکه واکسن‌های پزشکی ضد مار و عقب را به کشورهای اطراف نیز صادر می کنیم.

 مجتبی نوفیلی دانشیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در برنامه «دارونامه» اظهارکرد: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از سال 1303 شروع به کار کرد.

وی افزود: این موسسه در زمینه تولید واکسن های پزشکی و دامپزشکی و طیور فعالیت دارد و با تولید هفت واکسن اجباری از 9 واکسن، حدود 78 درصد نیاز کشور را تأمین می کند.

دانشیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه بیش از 90 درصد واکسن های دامی در این موسسه تولید می شود گفت: علاوه بر این، تأمین 30 درصد از واکسن های طیور نیز بر عهده این موسسه است.

نوفیلی با اشاره به اینکه واکسن دیفتری، سیاه سرفه، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون و آنتی سرم های مختلف در این موسسه تولید می شوند گفت: با توجه به اینکه تعدادی از این بیماری ها ویروسی و تعدادی هم باکتریایی هستند لذا پلت فرم این واکسن ها نیز مختلف است.

دانشیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه واکسن فلج اطفال از نوع خوراکی اما واکسن های دیگر از نوع تزریقی هستند افزود: اولین واکسنی که تولید کردیم واکسن سرخک در سال 1348 بود بعد از آن واکسن فلج اطفال را در سال 1351 تولید کردیم و در اختیار عموم قرار دادیم. واکسن سرخجه در سال1365 و واکسن اوریون نیز یک سال بعد وارد عرصه بازار شدند.  

وی با اشاره به تولید 2 تا 3 میلیارد دوز واکسن طیور در سال گفت: ما سالانه به 8 میلیارد دوز واکسن بزرگسال نیاز داریم که آن را تولید می کنیم و واکسن مربوط به کودکان را نیز مانند فلج اطفال در سالهای اخیر به مقدار 18 تا 20 میلیون دوز در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم.

نوفیلی ادامه داد: واکسن سرخجه و اوریون و سرخک نیز معمولاً حدود 5 تا 8 میلیون دوز تولید می شوند و به طور کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرند.

دانشیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درمورد ظرفیت موسسه برای تولید واکسن کووید 19 گفت: واکسن های مورد نیاز کشورتاکنون توسط موسسه تأمین شده ضمن اینکه ما این تیپ واکسن های پزشکی و ضد مار و عقب را به کشورهای اطراف نیز صادر می کنیم.

وی با بیان اینکه واکسن کووید 19 پلت فرم جدیدی دارد اظهارکرد: در حال حاضر موسسه در مراحل نهایی فاز یک مطالعه بالینی قرار گرفته و نتایج آن هم احتمالا تا اواسط اردیبهشت منتشر خواهدشد و دو ساختمان بزرگ هم در حال ساخت است.

نوفیلی با اشاره به نیاز کشور به 160 میلیون دوز واکسن کووید 19 گفت: البته 240 میلیون دوز نیاز سال اول ماست که با توجه به پیش بینی و اقدامات فعلی می توان نیاز کشور را تأمین کرد.

فارس/

برچسب ها: ایران ، واکسن ، عقرب ، مار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: