bazarnews

کد خبر: ۹۲۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
یک مقام مسئول با بیان اینکه دولت در حوزه نهاده های دامی همان راهی را می رود که پارسال رفت، گفت: بیش از ۳ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در بنادر موجود است که ارز آن تأمین نشده است.

مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره توقف تخصیص ارز به نهاده‌های دامی از اواخر اسفندماه سال گذشته و تأثیر آن بر تأمین نهاده‌ها و تولیدات محصولات پروتئینی در ماه‌های آینده، گفت: متأسفانه عدم تأمین ارز در یک ماه گذشته اتفاق افتاده و مهمترین علت این امر نیز می‌تواند سوءاستفاده بانک مرکزی از انتقال وظایف تجارت نهاده‌های دامی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی باشد.

وی با بیان اینکه سیاست گذاران اقتصادی کشور در عرصه نهاده‌های دامی همان راهی را می‌روند که سال قبل هم پیمودند و این بسیار خطرناک است، تصریح کرد: امروز اگر از نظر نیاز کشور و کمبود کالا بخواهیم نهاده‌های دامی را رتبه بندی کنیم، کنجاله سویا، جو و ذرت در رتبه‌های اول کمبود قراردارند.

قدیری تاکید کرد: با این حال امروز بیش از ۳ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در بنادر ایران موجود است که ارز آن تأمین نشده و عدم عرضه به موقع نهاده‌های دامی به بازار، راه را برای سوءاستفاده گران و رانت خواران و دلالان در عرصه محصولات پروتئینی باز خواهد کرد و دوباره مانند سال قبل باسکولچی کشتارگاه بهمن بیشترین سود را می‌برد و تولیدکنندگان و مردم بیشترین ضربه را می‌خورند.

وی درباره اینکه آیا ذخایر کشور به اندازه‌ای هست که این چند ماه توقف را جبران کند یا بزودی اثرات این خلأ را در بازار مشاهده خواهیم کرد؟، تصریح کرد: صلاحیت اظهار نظر در خصوص میزان ذخایر راهبردی کشور را ندارم اما اگر فرض کنیم که انبارهای کشور مالامال از نهاده‌های دامی باشد نباید موضوع خام فروشی نهاده‌های دامی و فقدان شبکه توزیع مناسب در عرصه نهاده‌های دامی را نادیده گرفت.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: هر چند تولید محصولات پروتئینی ارتباط مستقیم با تأمین به موقع نهاده‌های دامی دارد، اما معتقدم «مدیریت توزیع» اهمیت ویژه‌ای دارد چنانچه در نیمه دوم سال ۹۹ نیز شاهد بودیم که کمبود مواد اولیه در کشور وجود نداشت ولی در تأمین مواد پروتئینی از قبیل گوشت مرغ و گوشت قرمز دچار مشکلات بزرگی شدیم. پیشنهاد همیشگی ما استفاده از ظرفیت کارخانجات خوراک دام است چرا که هم رصد و پایش نهاده‌های دامی به خوبی قابل کنترل است و هم توسعه عمودی در صنعت دامپروری به خوبی صرف می‌شود.

قدیری درباره اینکه آیا این تأخیر می‌تواند منجر به افزایش مجدد قیمت محصولات پروتئینی از جمله مرغ در ماه‌های آینده شود؟، گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل در زنجیره تأمین گوشت مرغ افزایش قیمت جوجه یک روزه است و بعد از آن بحث نیاز به نهاده‌های دامی و خوراک طیور مطرح است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: