bazarnews

کد خبر: ۹۲۷۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳
معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی از خرید تضمینی پیاز از کشاورزان تا به تعادل رسیدن قیمت به نفع کشاورزان و مصرف کننده خبر داد.

مرتضی معتمد در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه از پایان سال گذشته با بیش‌بود در تولید پیاز در کشور مواجه شدیم، اظهار کرد: تولید پیاز در کشور به سطحی رسیده که بیش از نیاز داخلی و صادراتی است.

وی ادامه داد: تولید بیش از نیاز موجب شد از اسفند ماه سال گذشته شاهد کاهش قیمت خرید از کشاورزان و زیان آن‌ها باشیم.

به گفته معتمد؛ از همان زمان با دستور وزیر جهاد کشاورزی سازمان تعاون روستایی کشور به خرید تضمینی پیاز ورود کرد تا مازاد این محصول از بازار جمع شود و مانده محصول به قیمت متعادل برسد.

وی نتیجه این اقدام را رسیدن قیمت پیاز در بازار به عدالت برای تولیدکننده و مصرف کننده دانست.

معتمد مناطقی که اکنون سازمان تعاون روستایی در حال خرید تضمینی پیاز است را استان بوشهر و جنوب استان کرمان نام برد.

وی حدود قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم پیاز از کشاورزان را 600 تومان عنوان کرد.

معتمد افزود: میزان پیاز خریداری شده نیز تا امروز به بیش از 50 هزار تن رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه طبق برنامه خرید تضمینی پیاز تا 15 اردیبهشت ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: امکان تمدید این زمان وجود دارد و سازمان تعاون روستایی می‌تواند با دستور وزیر جهادکشاورزی روند خرید را تا اطمینان از تعادل در بازار ادامه دهد.

معتمد تصریح کرد: البته اجرای طرح خرید تضمینی تاثیر خود را بر بازار گذاشته و قیمت‌های خرید پیاز افزایش یافته است و به نظر می‌رسد نیاز به تمدید طرح نباشد.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم پیاز در بازار آزاد بسته به کیفیت، نوع و اندازه آن بین 1000 تا 1800 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: