bazarnews

کد خبر: ۹۲۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه کشاورزی استان مرکزی گفت: ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات امسال به بخش کشاورزی این استان اختصاص یافت.

« محمد بابایی » روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش بینی می شود با اختصاص این منابع مالی حدود ۷۰۰ دستگاه تراکتور، ۲ هزار دستگاه ادوات و تجهیزات کشاورزی در زیر بخش‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور و آبزی‌پروری و ۵۰ دستگاه کمباین برداشت غلات امسال به مکانیزاسیون کشاورزی استان مرکزی افزوده شود.

وی ادامه داد: افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان مرکزی به ۹ و یک دهم اسب بخار از برنامه‌های اولویت‌دار سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری است.

رئیس اداره فن آوری‌های  مکانیزه کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: تزریق ماشین‌آلات به بخش کشاورزی استان، بهبود وضعیت درجه و ضریب مکانیزاسیون در فرآیند تولید محصولات کشاورزی از جمله اهداف این سازمان در سال جاری است.

بابایی گفت: امید می‌رود که  با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب جابه‌جایی کمباین‌های برداشت غلات در استان مرکزی ضایعات برداشت غلات در سال جاری به چهار درصد کاهش یابد.

وی، مکانیزاسیون را از جمله مولفه‌های پشتیبان در تولید محصولات کشاورزی دانست و افزود: امید است با برنامه ریزی و تامین مناسب ماشین‌آلات بخش کشاورزی زمینه توسعه مکانیزاسیون در این بخش فراهم شود.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: