bazarnews

کد خبر: ۹۳۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
شهردار تهران با بیان اینکه به شفافیت اعتقاد داریم گفت: فهرست دریافت کنندگان واکسن از دیروز در حال بارگذاری روی سایت "شفاف" است و بنا به توصیه وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی، نام افراد درج نمی شود اما کد ملی آنها اعلام شده است.

پیروز حناچی روز یکشنبه در دویست و نود و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران اظهار داشت: واکسیناسیون کارکنان شهرداری در سوم اسفندماه سال گذشته با مشارکت کارکنان بهشت زهرا (س) برای ۵۴۳ نفر آغاز شد.

وی با بیان اینکه در ادامه نیز سازمان پسماند و مناطق ۲۲ گانه با معرفی پاکبانان ایرانی در این طرح مشارکت کردند، افزود: در معرفی افراد توسط مناطق تخلفاتی صورت پذیرفت و بنابر استعلام ها، به جز در یکی از مناطق که بیشتر تخلفات را در آنجا شاهد بودیم، ۲۰ نفر مغایر با دستورالعمل اعلامی واکسن دریافت کردند.

شهردار تهران ادامه داد: از ۲۰ نفری که مغایر با دستورالعمل واکسن دریافت کردند ۱۳ نفر مربوط به منطقه هفت بودند.

حناچی افزود: در منطقه اصلی نیز عوامل کارگری پسماند، فضای سبز و رانندگان خودرو سرویس ۷۳ نفر بودند و ۲۵ نفر نیز فاقد رابطه استخدامی منطقه واکسن دریافت کرده‌اند.

شهردار پایتخت نبود نظارت مناسب در مراکز بهداشت را موجب ایجاد این حواشی دانست و گفت: در مجموع انحراف در واکسیناسیون کارکنان شهرداری تهران کمتر از یک درصد است؛ هرچند این مقدار نیز نباید وجود داشت.

شیوه‌نامه تزریق واکسن امروز ابلاغ می‌شود

حناچی با اشاره به اینکه دستورالعمل توزیع دقیق واکسن‌ها در شهرداری امروز ابلاغ می‌شود، گفت: بنابر استعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، نام دریافت‌کنندگان غیرقانونی واکسن، جزو اسناد خصوصی و غیرقابل انتشار است و در سایت "شفاف" به درج کد ملی آنها بسنده می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه تحقیقاتی را با محوریت حراست کل پیگیری کرده‌ایم، افزود: بحث عمده روی یک منطقه شهرداری رخ داده است که با مکاتبه شهردار منطقه با اداره بهداشت شمال غرب فهرستی به ظرفیت ۳۲۵ نفر برای واکسیناسیون اعلام شده بود.

حناچی ادامه داد: از این تعداد ۱۹۸ نفر اقدام به دریافت واکسن کردند که اسامی آنها را از طریق حراست وزارت بهداشت پیگیری می‌کنیم.

شهردار تهران به تفکیک ۱۹۸ نفر پرداخت و ادامه داد: از این تعداد ۴۴ نفر کارکنان بازیافت، ۱۰۰ نفر پاکبان، ۱۲ کارمند ۱۳ نفر فاقد ارتباط استخدامی با شهرداری تهران با هویت مشخص، ۲ نفر راننده جرثقیل، ۹ نفر راننده خودرو سرویس و ۱۷ نفر کارگر فضای سبز بودند.

وی با بیان اینکه، پنجشنبه ۹ اردیبهشت جلسه ای را در شهرداری تشکیل دادیم و موضوع واکسیناسیون را در آن جلسه با جزئیات بررسی کردیم، گفت: تعدادی واکسن برای خط مقدم از جمله پاکبانان، کارکنان پسماند و کارکنان بهشت زهرا (س) از طریق وزارت بهداشت تخصیص یافته بود که این سهمیه را هیچ یک از مدیران شهری تا رده چهار مدیریتی تزریق نکرده اند.

عزل مدیران متخلف شهرداری کلید خورد

حناچی ادامه داد: بررسی‌ها نشان داد یک نفر از مسئولان نواحی اقدام به تزریق واکسن از این سهمیه کرده است که همان روز به همراه سه نفر از همکاران ذیربط در منطقه ۶ عزل شدند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در یکی از مناطق نیز مشخص شد توزیع سهمیه بر اساس پروتکل های مصوب نبوده است که در این منطقه نیز معاون خدمات شهری عزل شد. 

حناچی گفت: ۲ رییس ناحیه نیز در مناطق ۷ و ۹ شهرداری تهران به همین دلیل عزل شدند.

وی با بیان اینکه پروتکل ها را با دستورالعمل دقیق نداده بودیم، این موضوع را یک ایراد به کار شهرداری دانست و افزود: برای نمونه کسانی که در آسایشگاه کارگران حضور دارند هم شامل این موضوع می شوند و پروتکل توزیع سهمیه با دقت کامل مشخص نشده بود.

حناچی با بیان اینکه اگر کسی مدارک هویتی نداشت واکسن تزریق نمی‌شد، گفت: برخی افراد خودشان از زدن واکسن استنکاف می کردند و این در حالی بود که نمی توانستند این واکسن را برگردانند.

به گفته وی، تلاش شد که از طریق رسانه ها و تلویزیون و تشکیل اتاق در "کلاب هاوس" در خصوص این موضوع به شهروندان اطلاع رسانی شود.

شهردار تهران با بیان اینکه به شفافیت اعتقاد داریم گفت: فهرست دریافت کنندگان واکسن از دیروز در حال بارگذاری روی سایت "شفاف" است و بنا به توصیه وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی، نام افراد درج نمی شود اما کد ملی آنها اعلام شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون چند نفر از خاطیان به کمیسیون تخلفات شهرداری معرفی شده اند، اعلام کرد: مقرر شد فهرست کسانی که خارج از نوبت واکسن زدند نیز منتشر شود.

وی با بیان اینکه بنابر استعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، افشای نام دریافت کنندگان غیرقانونی واکسن جزو اسناد خصوصی است، اظهار داشت: در فهرست یادشده فقط به درج کد ملی آنها بسنده شده است.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: