bazarnews

کد خبر: ۹۳۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی طبق مصوبه مجلس باید با یک ضامن به متقاضیان پرداخت شود، اما بعضی از بانک‌ها برای پرداخت این وام به این مصوبه اعتنایی نمی‌کنند و ضامن‌های بیشتری می‌خواهند.

وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی طبق مصوبه مجلس باید با یک ضامن به متقاضیان پرداخت شود، اما بعضی از بانکها برای پرداخت این وام به این مصوبه اعتنایی نمی‌کنند و ضامنهای بیشتری می‌خواهند.

به گزارش کاماپرس، طبق مصوبه مجلس دو وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ پرداخت می شود. وام ازدواج ۷۰ میلیون تومانی که به همه زوجین تعلق می گیرد و وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی که شرایط سنی دارد و فقط به زوجهای زیر ۲۵ سال پرداخت می شود.

با این اوصاف دریافت وام ازدواج برای بسیاری از زوجهای جوان با موانع زیادی همراه است. طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ ،بانک‌ها موظف هستند به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از اول فروردین ۹۷ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست، این تسهیلات را پرداخت کند.

همچنین بانک‌ها برای ضمانت باید فقط یکی از سه مورد اعتبارسنجی که شامل یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی می شود را به منزله ضمانت بپذیرند.

اما بعد از گذشت ۲ ماه از سال ۱۴۰۰ تعداد زیادی از متقاضیان این وام با مشکلات زیادی روبرو شده اند. یکی از مشکلات مهم متقاضیان وام ازدواج سخت‌گیری‌های بانک‌ها برای ضمانت است.

طبق مصوبه مجلس بانکها برای ضمانت می توانند از حساب یارانه افراد استفاده کنند. اما بررسی ها نشان می دهد بانکها برای پرداخت وام ازدواج فقط حساب یارانه متقاضیان را قبول نمی کنند و از آنها می خواهند چند حساب یارانه بگیر دیگر را نیز بعنوان ضامن به بانک معرفی کنند. بعضی از بانک ها هم یک ضامن رسمی را قبول نمی کنند و اعلام کرده اند باید دو تا ۳ ضامن را به بانک معرفی کنند.

این شرایط درحالی اعلام می شود که نماینده های مجلس تاکید کرده اند، بانک مرکزی باید با نظارت جدی مانع از تخلفات بانک‌ها در این زمینه شود چراکه قانون صراحتاً اعلام کرده زوج‌هایی که تاریخ عقدشان فروردین سال ۹۷ است می توانند وام ازدواج ۷۰ میلیونی و ۱۰۰ میلیونی- درصورت دارا بودن شرایط سنی- را دریافت کنند.

کاماپارس/

برچسب ها: وام ازدواج ، بانک ، ضامن
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: