bazarnews

کد خبر: ۹۳۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳
مرکز آمار گزارش داد؛
نرخ تورم سالیانه کشور در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برابر ٤١,٠ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٠.١ درصد برای دهک‌های اول و پنجم تا ٤٧.٥ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: نرخ تورم سالیانه کشور در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برابر ٤١,٠ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٠.١ درصد برای دهک‌های اول و پنجم تا ٤٧.٥ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

بنابراین فاصله تورمی بالاترین و پایین‌ترین دهک درآمدی در اردیبهشت به ۷.۴ درصد رسید که نسبت به ماه گذشته (٨.٣ درصد) ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه‌ای پایین‌ترین دهک درآمدی پدر اردیبهشت ۵۰ درصد گزارش شده‌است که نسبت به ماه گذشته ۰.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین تورم نقطه‌ای بالاترین دهک‌ درآمدی در ماه گذشته برابر با ۴۷.۱ درصد بوده‌است.

 

بنابراین در یک سال منتهی به اردیبهشت هزینه پایین‌ترین درآمدی بیش از بالاترین دهک افزایش یافته‌است.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٤٤.٨ درصد برای دهک دهم تا ٥٠.١ درصد برای دهک دوم است.

همچنین این نرخ در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٠.٩ درصد برای دهک اول تا ٤٨.٢ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٧,٤ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٨.٣ درصد) ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  فاصله تورمی بدون تغییر مانده است.

برچسب ها: دهک درآمدی ، تورم ، هزینه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: